მიმდინარე წლის 8 ივლისს, "პაატა ბურჭულაძე – მოძრაობა სახელმწიფო ხალხისთვის" ერთ-ერთმა ლიდერმა გიორგი პაპავამ განაცხადა: "სახელმწიფო წლების განმავლობაში წინასაარჩევნოდ იყენებს სოციალურად დაუცველის სტატუსს. თუ შევხედავთ სტატისტიკურ მონაცემებს, ვნახავთ, რომ ამ სტატუსის მატარებელი ადამიანების რაოდენობა იზრდება წინასაარჩევნოდ და შემდეგ ისევ სწრაფად ეცემა. ეს არის შემწეობით მანიპულირება".
სოციალური მომსახურების სააგენტოს სტატისტიკური მონაცემების თანახმად, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა წლის განმავლობაში მუდმივად იცვლება. როგორც საარჩევნო, ასევე არასაარჩევნო წლებისთვის დამახასიათებელია როგორც ზრდის, ისე კლების ტენდენცია. თუმცა, წინასაარჩევნო პერიოდში საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ყოველთვის იზრდებოდა, როგორც მოქმედი, ისე წინა ხელისუფლების პერიოდში. ჩვენ ცალ-ცალკე გავაანალიზეთ, როგორ იცვლებოდა ფულადი სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა საარჩევნო წლებში.
2008 წლის 21 მაისს საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა. ამავე წელს სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა სექტემბრამდე უწყვეტად იზრდებოდა, სექტემბერ-ნოემბერში კლების ტენდენცია იყო, დეკემბრში კი კვლავ გაიზარდა.
2010 წლის 30 მაისს ადგილობრივი თვითმმართველობის, თბილისის მერისა და საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნები ჩატარდა. იმავე წელს საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ივლისამდე უწყვეტად იზრდებოდა. ივლისიდან კი, შემცირების ტენდენცია დაიწყო (2010 წლის ივნისში სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების ახალი მეთოდოლოგია ამოქმედდა და დახმარების მიმღებთა რაოდენობის შემცირება ამას უკავშირდება).
2012 წლის 1 ოქტომბერს საპარლამენტო არჩევნები გაიმართა. იმავე წელს საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ყოველთვიურად, საკმაოდ მაღალი ტემპით იზრდებოდა. მცირედი კლება მხოლოდ მარტის თვეში დაფიქსირდა.
გრაფიკი 1: საარსებო შემწეობის მიმღები მოსახლეობის რაოდენობა 2008, 2010 და 2012 წლებში
2013 წლის 27 ოქტომბერს საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა. იმ წელს სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა მუდმივად იცვლებოდა და შეინიშნებოდა როგორც ზრდის, ასევე კლების ტენდენცია. თუმცა, წინასაარჩევნო პერიოდში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობის ზრდა 2013 წელსაც დაფიქსირდა.
2014 წლის 15 ივნისს თვითმმართველობის არჩევნები ჩატარდა. 2014 წელს საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ძირითადად მცირდებოდა, თუმცა მათი რაოდენობა წინასაარჩევნო პერიოდში, მაის-ივნისში გაიზარდა.
გრაფიკი 2: საარსებო შემწეობის მიმღები მოსახლეობის რაოდენობა 2013-2014 წლებში
საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობის ცვლილებას ობიექტური მიზეზებიც აქვს. სოციალური დახმარების მიმღები ოჯახების გადამოწმება მუდმივად ხდება გეოგრაფიული, დემოგრაფიული ან შემოსავლების ცვლილების გამო. ამასთან, სოციალური მომსახურების სააგენტოში მუდმივად შემოდის ახალი განაცხადი სოციალური დახმარების მიღების თაობაზე.
საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობის ცვლილებას სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების მეთოდოლოგიის ცვლილებაც იწვევს. მეთოდოლოგიის ცვლილების შემდეგ, დახმარების მიმღები ოჯახების ახალი ფორმულით გადამოწმება ხდება. ამ პერიოდში დახმარების მიმღებთა ნაწილს დახმარება უწყდება ან დროებით უჩერდება. იმ შემთხვევაში, თუ სოციალურად დაუცველ ოჯახს გადამოწმების შედეგად კვლავ შეუნარჩუნდება სოციალურად დაუცველის სტატუსი, მაშინ მას ის პერიოდიც უნაზღაურდება, როდესაც დახმარება შეჩერებული ჰქონდა. ახალი მეთოდოლოგიით გადამოწმების შემდეგ ბაზაში ჩდებიან ახალი მიმღებებიც, რომელთაც აქამდე დახმარება არ ჰქონიათ. 2015 წელს, როდესაც ახალი მეთოდოლოგიის ამოქმედების შემდეგ საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად შემცირდა, შემდეგ კვლავ ზრდის ტენდენცია დაიწყო. ანალოგიური სურათი იყო 2010 წელსაც, როდესაც მეთოდოლოგია შეიცვალა (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).
სტატისტიკური მონაცემების ანალიზისას გამოიკვეთა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში, როგორც მოქმედი ხელისუფლების, ისე წინა მთავრობის დროს, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა ყოველთვის იზრდებოდა. ზოგ შემთხვევაში ეს იყო გამოხატული ზრდის ტენდენციის გაგრძელება, ზოგ შემთხვევაში კი საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობის ზრდის დაწყება წინასაარჩევნო პერიოდს ემთხვეოდა. დახმარების მიმღებთა რაოდენობა მცირდება მხოლოდ მაშინ, როდესაც უახლოეს პერიოდში არჩევნები არ არის დაგეგმილი. რაც შეეხება განცხადების იმ ნაწილს, რომ არჩევნების შემდეგ საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა სწრაფად ეცემა, ეს ფაქტი ბოლომდე ზუსტი არ არის.
ამდენად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი პაპავას განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
წლების განმავლობაში, სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა წინასაარჩევნოდ იზრდება და შემდეგ ისევ სწრაფად ეცემა

On 8 July 2016, one of the leaders of Paata Burchuladze’s State for the People political movement, Giorgi Papava, stated: "For many years, the state has been exploiting the status of socially vulnerable people during pre-election periods. If we take a look at the statistical data, we will see that the number of people who have socially vulnerable status increases in a pre-election period and then drops sharply afterwards. This is manipulation using social welfare assistance."
According to the statistical data of the Social Service Agency, the number of recipients of welfare assistance has been fluctuating for years. The increase and decrease trends are characteristic both for election and non-election years. However, the number of recipients of social welfare assistance has always shown an increase in a pre-election period, both under the previous and incumbent governments. FactCheck analysed how the numbers of recipients of financial social assistance have changed in election years.
Parliamentary elections were held in Georgia on 21 May 2008. The number of welfare assistance recipients grew steadily throughout the year until the month of September. There was a trend of a decrease in September-November with the number of welfare assistance recipients increasing again in December.
Local elections, Tbilisi Mayoral elections and interim elections for the Parliament of Georgia were held on 30 May 2010. In the same year, there was a steady growth in the number of welfare assistance recipients throughout the year until July. The trend of a decrease started from July (in June 2010, a new methodology for the assessment of the situation of socially vulnerable families was launched which caused the decrease in the number of recipients).
Parliamentary elections were held on 1 October 2012. The number of welfare assistance recipients registered a steady growth throughout the entire year. March was the only exception when a slight decline was registered.
Graph 1: Number of Welfare Assistance Recipients in 2008, 2010 and 2012
Presidential elections were held on 27 October 2013. The number of welfare assistance recipients fluctuated constantly during the year with both increase and decrease trends evident. The number of welfare assistance recipients also increased in the pre-election period in 2013.
Local elections were held on 15 June 2014. The number of welfare assistance recipients showed a general decrease in 2014 but their number did increase again during the pre-election period (May-June).
Graph 2: Number of Welfare Assistance Recipients in 2013-2014
Changing the number of welfare assistance recipients has some objective reasons. The families which receive welfare assistance are constantly verified due to demographic, geographic or income changes. Additionally, the Social Service Agency constantly receives new applications for the request of welfare assistance.
The fluctuation of the number of welfare assistance recipients is also caused by the changing of the methodology for the assessment of the socio-economic situation of potential welfare recipient families. After the methodology change was enacted, the welfare recipient family is verified by a new formulae. In this period, some recipients of welfare assistance had their assistance cut or temporarily halted. If after the completion of the verification a welfare assistance recipient family maintains the status of being socially vulnerable, it will receive reimbursement for the period of termination or suspension. After the completion of the verification process using the new methodology, some new recipients of welfare assistance who were previously not on the list will newly appear as registered recipients. When the new methodology came into force in 2015, the number of welfare assistance recipients dropped substantially although was later followed by a growth trend. The same situation occurred in 2010 when the methodology was changed.
The analysis of statistical data illustrated that the number of welfare assistance recipients has been on the rise during pre-election periods, both under the previous and incumbent governments. In some cases, this was the continuation of a steady growth in the number of welfare assistance recipients whilst in others the growth coincided with pre-election periods. A decrease in the number of welfare assistance recipients occurs only if there are no forthcoming elections. The part of Giorgi Papava’s statement, which indicates that the number of welfare assistance recipients drops sharply after elections is not completely precise.