700-ზე მეტი საწარმო გარემონტდა, ამოქმედდა და ახალი აიგო, მათ შორის, სტარტაპით 129 საწარმო აშენდა
ყოფილმა პრემიერმა ბიძინა ივანიშვილმა სატელევიზიო მედიასთან შეხვედრისას ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ გახსნილ საწარმოებზე ისაუბრა და აღნიშნა: "მე ჩემს ერთ-ერთ გამოსვლაში ვთქვი, რომ კარგი იქნებოდა, თუკი 60 რეგიონში ყველგან თითო საწარმო გაიხსნებოდა, მერე ეს 60 საწარმო ასად გადაიქცა და 100 საწარმოს კითხულობდნენ. დღეს აღარავინ კითხულობს. 700-ზე მეტი საწარმო გარემონტდა, ამოქმედდა და ახალი აიგო, მათ შორის, სტარტაპით 129 საწარმო აშენდა".
ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ გახსნილი საწარმოების შესახებ ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა (იხ. სტატია 1სტატია 2, სტატია 3). საქსტატის განმარტებით,
საწარმო არის ეკონომიკური ერთეული, რომელიც აწარმოებს საქონელს ან ეწევა მომსახურებას, ახორციელებს ერთ ან რამდენიმე საქმიანობის სახეს. საწარმო შეიძლება იყოს ინდივიდუალური (ფიზიკური) ან იურიდიული პირი. საწარმოები ზომების მიხედვით შემდეგნაირად იყოფიან: მსხვილი - სადაც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა აღემატება 100 კაცს ან საშუალო წლიური ბრუნვა 1.5 მლნ ლარზე მეტია. საშუალოა ისეთი საწარმო, რომელშიც დასაქმებულთა წლიური რაოდენობა 20-დან 100 კაცამდე მერყეობს, ხოლო წლიური ბრუნვის მოცულობა 0.5 მლნ-დან 1.5 მლნ-მდეა. მცირე საწარმოთა ჯგუფს მიეკუთვნება ორგანიზაცია, რომელშიც დასაქმებულთა წლიური საშუალო რაოდენობა არ აღემატება 20 დასაქმებულს, საშუალო წლიური ბრუნვა კი 0.5 მლნ ლარს.
ბიძინა ივანიშვილი თავის დროზე მსხვილი საწარმოების გახსნას გულისხმობდა. 2013 წლის 30 მაისს მან განაცხადა: "ეკონომიკა მძიმე მდგომარეობაშია. ჩვენ მინიმუმ ის მაინც უნდა მოვახერხოთ, რომ 60 ქარხანა, რომელზეც წინასაარჩევნოდ ვსაუბრობდით, მათი წლის ბოლომდე შეძენა და ჩამოტანა შევძლოთ. შეიძლება დამონტაჟება ვერ მოვასწროთ, მაგრამ შეძენა და ჩამოტანა მოესწრება. თითოეულ რეგიონში ერთი ქარხანა მაინც უნდა იყოს. თბილისში რამდენი მოუწევს არ ვიცით".
ფაქტია, რომ ივანიშვილი ამ განცხადებაში მხოლოდ მცირე საწარმოს გახსნაზე არ საუბრობდა.
ივანიშვილი ასევე აცხადებდა: "ასეულობით და ათასობით საწარმო უნდა გაიხსნას და ეს იქნება რეალური და არა ისეთი, როგორც დღეს ხდება, ერთ-ორ საწარმოს გახსნიან და ორი წლის განმავლობაში ატრიალებენ. ყოველთვიურად ასობით საწარმო უნდა იხსნებოდეს".
ახალი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების შექმნა და უკვე არსებული საწარმოების ტექნოლოგიური გადაიარაღება ორი პროექტის - "შეღავათიანი აგროკრედიტის" და "სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების" - ფარგლებში ხორციელდება. აღნიშნულ პროექტებს სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო კურირებს. ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტრო კიდევ ერთ პროექტს - "აწარმოე საქართველოში" ახორციელებს, რომლის ერთი-ერთი კომპონენტი სოფლის მეურნეობის მიმართულების საწარმოების დაფინანსებასაც გულისხმობს.
სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს 2016 წლის ანგარიშის მიხედვით,
აღნიშნული პროექტების ფარგლებში (2016 წლის აპრილის ჩათვლით) 148 ახალი საწარმო გაიხსნა (მათგან 120 "შეღავათიანი აგროკრედიტის" და 28 "გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების" ფარგლებში) და 700 საწარმო გადაიარაღდა.
ახალი საწარმოები დარგების მიხედვით
image001 წყარო: სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტო
ჩვენ სოფლის მეურნეობის პროექტების ფარგლებში გახსნილი რამდენიმე საწარმოს მფლობელს დავუკავშირდით.
ვასილ კალანდაძემ დაფინანსება "შეღავათიანი აგროკრედიტის" პროექტის ფარგლებში მიიღო (550 000 დოლარი) და მუხის კასრების საწარმო გახსნა. საწარმოში სხვადასხვა ზომის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის მუხის კასრებს აწარმოებენ. კასრები ღვინის და სხვა სპირტიანი სასმელების შესანახად გამოიყენება. საწარმოში 15 ადამიანია დასაქმებული. როგორც საწარმოს მფლობელმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, მათ ცოტა ხნის წინ წარმოება გააფართოვეს და ავეჯის ხაზის წარმოება დაიწყეს.
შპს "იმპერიალი 2000" "შეღავათიანი აგროკრედიტის" პროექტის ფარგლებში დაფინანსდა და პროდუქციის შესანახი მაცივრები შეიძინა. საწარმოს დირექტორმა ზვიად მალაყმაძემ ჩვენთან საუბარში განაცხადა, რომ პროექტის ფარგლებში 600 000 დოლარის დაფინანსება მიიღო და 11 პროდუქციის შესანახი მაცივარი შეიძინა. საწარმოში სხვადასხვა პროდუქციის შენახვა და დასაწყობება ხდება და მუდმივად 40 ადამიანია დასაქმებული.
თხილის გადამამუშავებელმა საწარმო "ნათ ინვესტმა" "სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების" პროექტის ფარგლებში 387 000 დოლარის თანადაფინანსება მიიღო (172 000 დოლარი - გრანტი, 215 000 დოლარი - კრედიტი). საწარმოში თხილის გადამუშავება და დაფასოება ხორციელდება (თხილის გულის, თხილის ფქვილის მომზადება-შეფუთვა). პროდუქცია ძირითადად ექსპორტზე, გერმანიაში, იტალიაში და ესპანეთში გადის. საწარმოში მუდმივად 50 ადამიანია დასაქმებული. სეზონზე (აგვისტო-სექტემბერი), დასაქმებულთა რაოდენობა 80-მდე იზრდება.
ბიზნესმენმა გიორგი სვანიძემ ზეთისხილის ნერგები საქართველოში 6 წლის წინ, თურქეთიდან შემოიტანა და სიღნაღის რაიონის სოფელ საქობოში დარგო. მის მიერ დაარსებულმა შპს-მა - "ქართული ზეთისხილი", "სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების" პროექტის ფარგლებში 350 000 დოლარის დაფინანსება მიიღო. გიორგი სვანიძემ საკუთარი ინვესტიციაც დაამატა და ზეთისხილის გადამამუშავებელი საწარმო გახსნა, სადაც ზეთისხილის ზეთის გამოხდა და ზეთისხილის საკვებად დამუშავება ხდება. უშუალოდ საწარმოში 15 ადამიანია დასაქმებული, ზეთისხილის ბაღებში კი დასაქმებულთა რაოდენობა 100-150 ადამიანს შორის მერყეობს (სეზონის მიხედვით).
შპს "ქართული სოკო" "შეღავათიანი აგროკრედიტის" პროექტის ფარგლებში 500 000 დოლარით დაფინანსდა და სოკოს ბრიკეტების წარმოება დაიწყო. ეს არის მზა მასალა სოკოს წარმოებით დაინტერესებული პირებისთვის. საწარმო მიმდინარე წლის მაისში ამოქმედდა და მასში 35 ადამიანია დასაქმებული.
ხილის გადამამუშავებელი საწარმო - "აგრო-ჩოხატაური" შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში გაიხსნა (კრედიტის მოცულობა 500 000 დოლარი). საწარმოში სხვადასხვა ხილის კომპოტები და ჯემები მზადდება. პროდუქცია ექსპორტზე ძირითადად რუსეთში, ბელორუსში, პოლონეთსა და ჩეხეთში გადის. საწარმოში 70 ადამიანია დასაქმებული.
ბიძინა ივანიშვილი თავის დროზე საწარმოების გახსნაში მსხვილი საწარმოების გახსნას გულისხმობდა. ბოლო განცხადებაშიც, ივანიშვილი ყველა რეგიონში თითო საწარმოს გახსნაზე საუბრობს (თუმცა, ქარხანას აღარ ახსენებს). ბუნებრივია, ერთ რეგიონში ერთი მცირე ან საშუალო საწარმოს გახსნა, რა თქმა უნდა, სახელმწიფოს ვერანაირ მიღწევად ვერ ჩაეთვლება და ვერც ეკონომიკის განვითარებაზე მოახდენს მნიშვნელოვან გავლენას. საქართველოს მოსახლეობას ყოფილი კოალიციის ლიდერის მიერ წინასაარჩევნოდ გაცემული დაპირების საფუძველზე მოლოდინი შეექმნა, რომ "ქართული ოცნების" მმართველობის პერიოდში 60 მსხვილი საწარმო (ე.წ. ქარხანა) გაიხსნებოდა. ამიტომ არის საწარმოების საკითხი მუდმივი ოპონირების თემა.
ივანიშვილი, ასევე, ყოველთვიურად ასეულობით საწარმოს გახსნის შესახებაც საუბრობდა. მცირე და საშუალო საწარმოები სოფლის მეურნეობის მიმართულებით განხორციელებული პროექტების ხელშეწყობით ნამდვილად გაიხსნა, თუმცა, არა იმ მასშტაბებით, რასაც დაპირება წარმოადგენდა.
დასკვნა სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს ინფორმაციით, 2016
წლის აპრილის ჩათვლით, სააგენტოს მიერ განხორციელებული პროექტების ფარგლებში 148 ახალი საწარმო გაიხსნა (120 "შეღავათიანი აგროკრედიტის" და 28 "გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების" ფარგლებში) და 700 საწარმო გადაიარაღდა. შესაბამისად, მცირე და საშუალო საწარმოები სოფლის მეურნეობის მიმართულებით განხორციელებული პროექტების ხელშეწყობით ნამდვილად გაიხსნა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ "ქართული ოცნების" დამფუძნებელმა წინასაარჩევნოდ მოსახლეობაში გადაჭარბებული მოლოდინი გააჩინა, რომ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ 60 ახალი ქარხანა (დიდი საწარმო) გაიხსნებოდა და მოსახლეობის ეკონომიკური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდებოდა.

During his meeting with TV media, the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, talked about the enterprises opened after the new government assumed office and pointed out: "During one of my speeches, I said that it would be nice if one enterprise were opened in each of the 60 regions. These 60 enterprises turned into 100 and everyone expected this amount. Today, they have stopped counting them. More than 700 enterprises have been renovated, activated or constructed, including 129 start-ups."
FactCheck wrote about the enterprises opened after the change of government earlier as well (see Article 1, Article 2 and Article 3).
According to the definition of the National Statistics Office of Georgia, an enterprise is an economic entity which produces goods or services with single or multiple profiles. An enterprise can be individual as well as a legal entity. Enterprises are divided into groups according to their size: large enterprises where the average annual number of workers is over 100 or which has an average annual turnover of more than GEL 1.5 million, medium size enterprises where the average annual number of workers varies from 20 to 100 with an average annual turnover of between GEL 0.5 million and GEL 1.5 million and small size enterprises where the maximum average annual number of workers is 20 with an average annual turnover of under GEL 0.5 million.
During his statements in the past, Bidzina Ivanishvili talked about the opening of large enterprises. On 30 May 2013 he stated: "The economy is in a critical state. We must manage to construct at least those 60 enterprises about which we talked during our pre-election campaign and have them up and running by the end of the year. We might not be able to actually construct them in this period of time but getting them started is absolutely possible. There must be at least one enterprise in every region. We are still not sure how many enterprises will be based in Tbilisi." It is a fact that Mr Ivanishvili was not only speaking about small enterprises.
Bidzina Ivanishvili also stated: "Hundreds and thousands of enterprises must be opened and this will be absolutely for real, not like it is today when they open a couple of enterprises and talk about it for two years. Hundreds of enterprises must be opened every month."
Creating new agricultural enterprises and re-equipping already existing ones is covered by two separate projects – Preferential Agro-Credit and Co-Financing Agricultural Products Processing Enterprises. These projects are run by the Agricultural Projects Management Agency. The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia is currently implementing another project called Product of Georgia with one of its components financing enterprises in the field of agriculture.
According to the 2016 Report of the Agricultural Projects Management Agency, a total of 148 enterprises have been opened in terms of these projects (as of April 2016) including 120 as a part of the Preferential Agro-Credit project and 28 within the Co-Financing Agricultural Products Processing Enterprises project whilst 700 enterprises have been re-equipped as a part of the activities of these projects.
Chart 1: New Enterprises by Field
Source: Agricultural Projects Management Agency
We contacted the owners of several enterprises opened as a part of the aforementioned agricultural projects.
Vasil Kalandadze received funding in terms of the Preferential Agro-Credit project (USD 550,000) and founded an oak barrel producing factory. The factory produces international standard oak barrels in various sizes. The barrels are then used for storing wine and other alcoholic beverages. A total of 15 people are employed in the factory. As Mr Kalandadze pointed out in his interview with FactCheck, they have recently extended their production line to include furniture as well.
Imperial 2000 Ltd was also funded in terms of the Preferential Agro-Credit project and acquired refrigerators necessary for the preservation of various types of produce. In his conversation with us, the Director of the enterprise, Zviad Malakmadze, stated that he received a total of USD 600,000 in funding in terms of the project and acquired 11 refrigerators for preserving produce. The enterprise employs 40 people upon a permanent basis.
A nut processing enterprise, called Nut Invest, received a total of USD 387,000 in co-funding (a USD 172,000 grant and a USD 215,000 loan) in terms of the Co-Financing Agricultural Products Processing Enterprises project. The enterprise processes and packages nut products (nuts and nut flour). The production is mainly exported to Germany, Italy and Spain. The enterprise permanently employs 50 people whilst the number of employees goes up to 80 during the harvest season (August and September).
Giorgi Svanidze brought olive seedlings from Turkey to Georgia six years ago and planted them in Sakabo, Sighnaghi Municipality. His enterprise, Georgian Olive Ltd, obtained USD 350,000 funding through the Co-Financing Agricultural Products Processing Enterprises project. Mr Svanidze added his own investment to this money and opened an olive processing factory where he produces olives and olive oil. A total of 15 people are employed in the factory proper whilst the number of employees in the olive plantations varies from 100 to 150 according to the season.
Georgia Mushroom Ltd received USD 500,000 in funding through the Preferential Agro-Credit project and started producing mushroom growing bags. This is a ready-made material for growing mushrooms. The enterprise started functioning in May 2016 and employs a total of 35 people.
A fruit processing company, called Agro-Chokhatauri, was founded as a part of the Preferential Agro-Credit project (USD 500,000 loan). The enterprise produces compotes and jams from various fruits. The products are exported mainly to Russia, Belarus, Poland and the Czech Republic. The enterprise employs 70 people.
In his past statements, Bidzina Ivanishvili talked about opening large enterprises. In his most recent statement, Mr Ivanishvili also talks about opening at least one enterprise in each of Georgia’s 60 regions (however, he no longer speaks about factories). It is natural to assume that opening one small or medium sized enterprise in a region is no grand achievement for the state and will not have any dramatic influence on the development of the economy. Based upon the promise made by the former leader of the Georgian Dream coalition, it was expected that at least 60 large enterprises would be opened during the coalition’s time in office. Hence, the issue of enterprises is as controversial as ever.
Bidzina Ivanishvili also talked about opening hundreds of enterprises each month. Small and medium sized enterprises have indeed been opened in the field of agriculture with the help of targeted government projects; however, the actual scale is much different from the promised one.
According to the 2016 Report of the Agricultural Projects Management Agency, a total of 148 enterprises have been opened in terms of funding projects (as of April 2016) including 120 as a part of the Preferential Agro-Credit project and 28 as a part of the Co-Financing Agricultural Products Processing Enterprises project whilst 700 enterprises have been re-equipped in terms of these projects. Hence, small and medium sized enterprises have indeed been opened in the field of agriculture with the help of the targeted government projects. However, it should also be noted that the founder of the Georgian Dream coalition, Bidzina Ivanishvili, created unrealistic expectations among the population during his pre-election campaign, saying that 60 factories (large enterprises) would be opened after the Georgian Dream coalition assumed office and the economic situation of the population would improve dramatically.