საქართველოში კორუფციის ძალიან დაბალი მაჩვენებელია
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა, ტელეკომპანია Sky News-ის ეთერში განაცხადა: "მსოფლიო სამართლის პროექტის თანახმად, კორუფციის დაბალი მაჩვენებლების კატეგორიაში საქართველო პირველ ადგილზეა აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის 13 ქვეყანას შორის, ასევე მსოფლიოს 102 ქვეყანას შორის ის 29-ე ადგილზეა. გლობალური კორუფციის ბარომეტრის გამოკითხვის თანახმად, საქართველოში გამოკითხულთა 4 პროცენტზე ნაკლები აცხადებს, რომ ოდესმე მიუცია ქრთამი. ეს არის კორუფციის ძალიან დაბალი მაჩვენებელი". ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. მსოფლიო სამართლის პროექტი ამერიკის იურისტთა ასოციაციის (ABA) ინიციატივით დაარსდა და მსოფლიოს მასშტაბით კანონის უზენაესობის განმტკიცების მიმართულებით მუშაობს. მსოფლიო სამართლის პროექტის ერთ-ერთი პროდუქტია კანონის უზენაესობის ინდექსი, რომელიც ცალკეულ ქვეყანაში მოქალაქეთა მიერ კანონის უზენაესობის აღქმას ასახავს. კვლევა 100 ათასზე მეტი შინამეურნეობისა და 2 400 ექსპერტის გამოკითხვის შედეგებს ეყრდნობა. კონკრეტული ტერიტორიული ერთეულის საშუალო შეფასება 8 კატეგორიის მიხედვით, 44 ინდიკატორზეა დამოკიდებული. აღნიშნული კატეგორიებია: სახელისუფლებო ძალაუფლების შეზღუდვები, კორუფციის არარსებობა, მთავრობის ღიაობა, ფუნდამენტური უფლებები, წესრიგი და უსაფრთხოება, სარეგულაციო აღსრულება, სამოქალაქო და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულება. ცხრილში 1 მოცემულია საქართველოში კანონის უზენაესობის ინდექსის მაჩვენებლები 2012-2015 წლებში.   ცხრილი 1: კანონის უზენაესობის ინდექსი (საქართველო)
წელი 2012-2013 2014 2015
მთავრობის ძალაუფლების შეზღუდვა 0.48 0.53 0.62
კორუფციის არარსებობა 0.77 0.71 0.73
წესრიგი და მართლმსაჯულება 0.84 0.48 0.61
ფუნდამენტური უფლებები 0.61 0.58 0.64
მთავრობის ღიაობა 0.47 0.85 0.83
სარეგულაციო აღსრულება 0.63 0.57 0.62
სამოქლაქო მართლმსაჯულება 0.61 0.59 0.63
სისხლის სამართლის მართლმსაჯულება 0.66 0.51 0.54
საშუალო მაჩვენებელი 0.63 0.60 0.65
ადგილი რეგიონში[1] 6 1 1
ადგილი მთლიან რეიტინგში 30 31 29
წყარო: მსოფლიო სამართლის პროექტი   როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2012-2013 წლებში შეფასების საშუალო მაჩვენებელი საქართველოსთვის 0.63-ს შეადგენდა, რაც რეგიონულ და მთლიან რეიტინგში შესაბამისად მე-6-ე და 30-ე და ადგილებს შეესაბამება. 2014 წელს საშუალო მაჩვენებელი გაუარესდა და 0.6 შეადგინა, შედეგად, მთლიან რეიტინგში საქართველო ერთი საფეხურით დაქვეითდა. აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონულ რეიტინგში პირველ ადგილზე გადასვლა კი ამავე რეგიონში შემავალი უფრო მაღალი შეფასების მქონე ქვეყნებისთვის (ესტონეთი, უნგრეთი, პოლონეთი, ჩეხეთი, სლოვენია) რეგიონული კუთვნილების შეცვლით აიხსნება. 2015 წელს საშუალო შეფასება 0.65-მდე გაიზარდა, შესაბამისად მთლიან რეიტინგში საქართველომ 29-ე ადგილზე გადაინაცვლა, რეგიონულ რეიტინგში კი იგივე პოზიციაზე დარჩა. აღსანიშნავია, რომ მსოფლიო სამართლის პროექტის მონაცემებით, 2012-2013 წლებში უშუალოდ კორუფციის არარსებობის ინდიკატორი 0.77-ს შეადგენდა, 2014 წელს ის გაუარესდა და 0.71 შეადგინა, 2015 წელს კი 0.73-მდე გაიზარდა, თუმცა, 2012-2013 წლების ნიშნულისთვის არ მიუღწევია. ამავდროულად, საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსის (CPI) მიხედვით, 2012 წლის შეფასებით, საქართველოს მაჩვენებელი 52-ს შეადგენდა, 2013 წელს აღნიშნული მონაცემი გაუარესდა და 49-მდე შემცირდა. 2014 წელს ინდექსი 2012 წლის მაჩვენებელს დაუბრუნდა, 2015 წელს კი ცვლილება არ განუცდია. შესაბამისად, ბოლო სამი წლის მანძილზე საქართველოში კორუფციის აღქმის დონე დადებითი მიმართულებით არ შეცვლილა. კორუფციის გლობალური ბარომეტრის ბოლო კვლევის შედეგები 2013 წლის ივლისში გამოქვეყნდა. აღნიშნული კვლევის თანახმად, საქართველოში გამოკითხული მოსახლეობის მხოლოდ 4% ადასტურებდა, რომ გასული 12 თვის მანძილზე ქრთამი გადაიხადა, რაც საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. მსოფლიოს მასშტაბით ანალოგიური მაჩვენებელი 27%-ს უტოლდება (იხ. ბმული). თუმცა, აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს გამოქვეყნებული კვლევა ასახავს 2012 წლის ჩათვლით არსებულ ვითარებას, მიმდინარე პერიოდის მონაცემებს კი 2016 წლის მაისის დასაწყისში საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს მიერ გამოქვეყნებული კვლევა მოიცავს. საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს დაკვეთით, კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის მიერ 2016 წლის მარტის განმავლობაში ჩატარებულ კვლევაში 2 032 ადამიანი მონაწილეობდა. გამოკითხულ მოქალაქეთა 40%-ი თვლის, რომ საჯარო მოხელეების მიერ, პირადი მიზნების მისაღწევად, თანამდებობის ბოროტად გამოყენება გავრცელებულია. აღნიშნული მაჩვენებელი 2015 და 2013 წლებთან მიმართებით შესაბამისად 15 და 28%-ითაა გაზრდილი. განსხვავებულია ვითარება იერარქიის დაბალ საფეხურებზე არსებული კორუფციის კუთხით. 2016 წელს გამოკითხულთა 1% აცხადებს, რომ გამოკითხვამდე 12 თვის პერიოდში ქრთამი გადაუხდია, აღნიშნული მაჩვენებელი 2015 წელს დაფიქსირებული მონაცემის ანალოგიურია და 2013 წლის მონაცემს ჩამოუვარდება.   დასკვნა მსოფლიო სამართლის პროექტის კანონის უზენაესობის ინდექსის მაჩვენებლით საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველ, მთლიან რეიტინგში კი 29-ე ადგილს იკავებს. 2012-2013 წლების მაჩვენებელთან მიმართებაში, წინსვლამ მთლიან რეიტინგში მხოლოდ ერთი საფეხური შეადგინა, რეგიონულ რეიტინგში მეექვსედან პირველ ადგილზე გადანაცვლება კი ტექნიკურმა ცვლილებამ, კერძოდ, რეიტინგში საქართველოზე წინ მყოფი ხუთი ქვეყნის რეგიონული კუთვნილების გადახედვამ განაპირობა. ამავდროულად, კორუფციის არარსებობა შეფასებაზე გავლენის მქონე რვა ფაქტორიდან მხოლოდ ერთ-ერთია და მოცემულ შემთხვევაში საშუალო შეფასების ზრდის განმაპირობებელი ფაქტორი არ ყოფილა, ვინაიდან კორუფციის არარსებობის ინდექსი 2012-2013 წლებთან შედარებით გაუარესებულია. საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსის 2012-2015 წლებში ცვლილების ტენდენციით ირკვევა, რომ ბოლო სამი წლის მანძილზე საქართველოში კორუფციის აღქმა 2012 წლის ნიშნულზეა და გაუმჯობესებას ადგილი არ ჰქონია. კორუფციის გლობალური ბარომეტრის 2013 წლის კვლევის შედეგების თანახმად, გამოკითხულ მოქალაქეთა მხოლოდ 4% აცხადებდა, რომ ქრთამი გადაუხდია, რაც საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. 2016 წელს საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს მიერ გამოქვეყნებული კვლევის თანახმად კი, არსებული დადებითი ტენდენცია სამსახურებრივი იერარქიის დაბალ საფეხურებზე ნარჩუნდება. აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ კორუფცია მხოლოდ ქრთამის აღება არ არის. საჯარო მოხელეთა მხრიდან პირადი ინტერესებიდან გამომდინარე თანამდებობის ბოროტად გამოყენების აღქმის მაჩვენებელი გაზრდილია და 40%-ს შეადგენს, რაც შესაბამისად 15 და 28%-ით აღემატება 2015 და 2013 წლების მონაცემებს. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.   __________________________ [1] 2012-2013 წლებში რეგიონი მოიცავდა 21 ქვეყანას, 2014 წლიდან 13-ს.

The level of corruption in Georgia is very low.
The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, on air on Sky News, stated: "According to the World Justice Project, in terms of low levels of corruption, Georgia is in the first place among the 13 countries of Eastern Europe and Central Asia, whilst out of 102 countries worldwide, Georgia ranks 29th. In regard to the Global Corruption Barometer survey, less than 4% surveyed in Georgia said that they have ever given a bribe. This is a very low level of corruption." FactCheck took interest in the accuracy of the statement. The World Justice Project was founded upon the initiative of the American Bar Association (ABA) and works to advance the rule of law throughout the world. One of the outputs of the World Justice Project is the Rule of Law Index which reflects the perception of the rule of law by the citizens of a given country. The research is based upon the survey results of more than 100,000 households and 2,400 experts. The average assessment of a specific territorial unit depends upon 48 indicators from eight categories. These categories include:  Constraints on Government Powers, Absence of Corruption, Open Government, Fundamental Rights, Order and Security, Regulatory Enforcement, Civil Justice and Criminal Justice. The indicators for the Rule of Law Index in Georgia in the period of 2012-2015 are given in Table 1.   Table 1: Rule of Law Index (Georgia)
Year 2012-2013 2014 2015
Constraints on Government Powers 0.48 0.53 0.62
Absence of Corruption 0.77 0.71 0.73
Order and Security 0.84 0.48 0.61
Fundamental Rights 0.61 0.58 0.64
Open Government 0.47 0.85 0.83
Regulatory Enforcement 0.63 0.57 0.62
Civil Justice 0.61 0.59 0.63
Criminal Justice 0.66 0.51 0.54
Average Number 0.63 0.60 0.65
Place in the Region [1] 6 1 1
Place in the Whole Ranking 30 31 29
Source: World Justice Project   As illustrated by the table, the average assessment number for Georgia in 2012-2013 was 0.63 which corresponds to the 6th and 30th places in the regional and full rankings, respectively. In 2014, the average number worsened and dropped to 0.6. As a result, Georgia moved down by one place in the full ranking but moved up to the 1st place in the Eastern Europe and Central Asia regional ranking following a regrouping change (Estonia, Hungary, Poland, the Czech Republic and Slovenia, which performed better than Georgia, were removed from the Eastern Europe and Central Asia region). In 2015, Georgia’s average number rose to 0.65. Therefore, Georgia moved up to the 29th place in the full ranking and maintained the same position in the regional ranking. According to the data of the World Justice Project, Georgia’s Absence of Corruption indicator was 0.77 in 2012-2013. It worsened and fell to 0.71 in 2014 but increased to 0.73 in 2015 although not reaching the margin registered in 2012-2013. At the same time, according to Transparency International’s Corruption Perception Index, Georgia’s indicator was 52 in 2012. It worsened in 2013 and decreased to 49, reached the same number in 2014 as it had in 2012 and then did not change again in 2015. Therefore, Georgia’s corruption perception level has not changed in a positive direction in the last three years. The results of the Global Corruption Barometer’s latest research were published in July 2013. According to this research, only 4% of the surveyed population said that they had paid a bribe during the last 12 months which is a very low indicator indeed. The worldwide average is 27% (see the link). However, of particular note is that the research published in 2013 reflects the situation as it was in 2012. The data for the present situation are given in Transparency International Georgia’s research published at the beginning of May 2016. There were 2,032 participants in the survey conducted by the Caucasus Research Resource Centre on the direction of Transparency International Georgia. Of this number, 40% is of the opinion that it is usual for public servants to abuse their powers for personal gains. This number constitutes a 15% and 28% rise as compared to the numbers in 2015 and 2013, respectively. The situation is different when it comes to corruption levels at lower levels of the hierarchy. Only 1% of those surveyed in 2016 says that he had paid a bribe in the 12-month period prior to the survey. This number is the same as the one registered in 2015 but less than the number registered in 2013.   Conclusion According to the World Justice Project’s Rule of Law Index, Georgia is in the first place in the Eastern Europe and Central Asia region and occupies the 29th place in the full ranking. As compared to 2012-2013, Georgia moved forward only by one place although itsmoving up to the first place in the regional ranking was the result of changes in the survey groupings; namely, the regional affiliations of five countries, which were ahead of Georgia, were changed. At the same time, the absence of corruption is only one of the eight categories affecting the overall assessment. In this case, it was not a factor behind the growth in the average number because the indicator for the absence of corruption in fact worsened as compared to 2012-2013. The trend of changes in Transparency International Georgia’s Corruption Perception Index in 2012-2015 indicates that the corruption perception level in Georgia is the same as it was in 2012 with no improvements observed. According to the Global Corruption Barometer’s 2013 research, only 4% of surveyed citizens said that they had paid a bribe which is a very low indicator indeed. According to Transparency International Georgia’s research published in May 2016, the positive trend in terms of corruption is maintained at the lower levels of the hierarchy. Of further note is that corruption is not only the taking of a bribe. The perception of the abuse of powers by public servants for their personal gains increased to 40% which is 15% and 28% more as compared to the numbers registered in 2015 and 2013, respectively. FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is HALF TRUE.   __________________________ [1] In 2012-2013, the region included 21 countries. From 2014, this number dropped to 13.