პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, "ნაციონალური მოძრაობის" აღმასრულებელმა მდივანმა სერგო რატიანმა განაცხადა: "წინა წლებში ეკონომიკა იზრდებოდა და შესაბამისად იზრდებოდა ბიუროკრატიული ხარჯებიც. დღეს ბიუროკრატიული ხარჯები იზრდება და საქართველოს ეკონომიკა მცირდება. 420 მილიონით არის ბიუროკრატიული ხარჯები გაზრდილი".
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის ამ განცხადებით დაინტერესდა და მასში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტე გადაამოწმა.
ბიუჯეტში ადმინისტრაციული (ბიუროკრატიული) ხარჯები შრომის ანაზღაურებისა და საქონელი და მომსახურების მუხლებშია გაწერილი. სერგო რატიანი ქვეყნის ბიუჯეტზე საუბრობს, შესაბამისად ჩვენც ბიუროკრატიული ხარჯები ნაერთი ბიუჯეტის მიხედვით გავაანალიზეთ. ნაერთი ბიუჯეტი არის სახელმწიფო, ავტონომიური და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების კონსოლიდირებული ბიუჯეტი. ის მოიცავს როგორც ცენტრალური ხელისუფლების, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობების ადმინისტრაციულ ხარჯებს.
2016 წელს (კონსოლიდირებული ბიუჯეტი) 2012 წელთან შედარებით შრომის ანაზღაურების მუხლი 468 მლნ ლარით არის გაზრდილი, ხოლო საქონელი და მომსახურების მუხლი 57 მლნ ლარითაა შემცირებული. ჯამში, 2016 წელს, 2012 წელთან შედარებით, ადმინისტრაციული ხარჯი 411 მლნ ლარით იზრდება. თუმცა, შრომის ანაზღაურების მუხლის ზრდა გარკვეულწილად სუბსიდიების მუხლიდან სსიპ-ების და ა(ა)იპ-ების ხარჯების გადმოწერით იყო გამოწვეული. ჩვენ ფინანსთა სამინისტროსგან გამოვითხოვეთ ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რა თანხით გაიზარდა ნაერთ ბიუჯეტში შრომის ანაზღაურების მუხლი ზემოაღნიშნული გარემოების გამო. ფინანსთა სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციით, სუბსიდიების მუხლიდან სსიპ-ების და ა(ა)იპ-ების ხარჯების გადმოწერის შემთხვევა და შესაბამისად შრომის ანაზღაურების მუხლის ზრდა კულტურის სამინისტროს შემთხვევაში მოხდა. 2015 წელს კულტურის სამინისტროს შრომის ანაზღაურების ფონდი 48.8 მლნ ლარით გაიზარდა, რაც ძირითადად სამინისტროს კონტროლს დაქვემდებარებაში მყოფი სსიპ-ებისა და ა(ა)იპ-ების ხარჯების სამინისტროს შრომის ანაზღაურების მუხლში გადმოტანამ გამოიწვია. ეს თანხა მანამდე სუბსიდიების მუხლში იყო გაწერილი.
ჩვენ ასევე მოვიპოვეთ ინფორმაცია, რომ 2016 წელს თბილისის მერიის მიერ დაფუძნებული (ა)აიპ-ების და სსიპ-ების შრომის ანაზღაურების ფონდები თბილისის ბიუჯეტის მთლიან სახელფასო ფონდში აისახა. აღნიშნული თანხა 50 მლნ ლარზე მეტია (იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია ამ თემაზე). ობიექტურობისთვის, ადმინისტრაციული ხარჯების ზრდას უნდა გამოვაკლოთ ის თანხა, რაც სუბსიდიების მუხლიდან იქნა გადმოტანილი. ამ თანხის გამოკლებით გამოდის, რომ 2016 წელს 2012 წელთან შედარებით შრომის ანაზღაურების მუხლი დაახლოებით 370 მლნ ლარით, ხოლო მთლიანი ადმინისტრაციული ხარჯი დაახლოებით 313 მლნ ლარით არის გაზრდილი.
ნაერთ ბიუჯეტში ადმინისტრაციული ხარჯი 2010-2012 წლებში 4%-5%-ის ფარგლებში იზრდებოდა. 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 4%-ით შემცირდა, 2014 წელს კი მნიშვნელოვნად (10%-ით) გაიზარდა. 2015 და 2016 წლებში ადმინისტრაციული ხარჯების ზრდის მაჩვენებელმა 3% და 6% შეადგინა, თუმცა ამ მაჩვენებელს სუბსიდიების მუხლიდან გადმოტანილ თანხებს თუ გამოვაკლებთ, კიდევ უფრო ნაკლები გამოვა (2015 წელს - 1.2%, ხოლო 2016 წელს - 4.1%). რაც შეეხება ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებელს, 2010-2012 წლებში ეკონომიკა 6%-7%-ით იზრდებოდა, 2013-2015 წლებში ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად შემცირდა. 2016 წლის საპროგნოზო მაჩვენებელი კი 3%-ია.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდისა და ადმინისტრაციული ხარჯების ზრდის მაჩვენებელი 2010-2016 წლებში
სამთავრობო ხარჯების რეალური ტვირთის უკეთ განსაზღვრისთვის ჩვენ გავაანალიზეთ ადმინისტრაციული ხარჯების მოცულობა მშპ-ის მიმართ. 2010-2016 წლების სტატისტიკის თანახმად, ადმინისტრაციული ხარჯები მთლიანი შიდა პროდუქტის მიმართ ყოველწლიურად მცირდება (იხ. გრაფიკი 2).
გრაფიკი 2: სამთავრობო ხარჯების წილი მთლიან შიდა პროდუქტში
აქვე აღსანიშნავია, რომ ნაერთ ბიუჯეტში ადმინისტრაციული ხარჯების წილი მთლიანი ხარჯების მიმართ შემცირებულია. 2016 წელს ადმინისტრაციულ ხარჯებზე მთლიანი ხარჯების 34%-ია გათვალისწინებული, 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 41% იყო. ადმინისტრაციული ხარჯების წილი მთლიან ხარჯებთან ასევე შემცირებულია სახელმწიფო ბიუჯეტშიც (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია ამ თემაზე).
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ბიუროკრატიული ხარჯების ზრდა არ მომხდარა მაღალი თანამდებობის პირების შრომის ანაზღაურების გამო. 2015 წლის პირველ ცხრა თვეში მინისტრებსა და მათ მოადგილეებზე უფრო ნაკლები შრომის ანაზღაურება (ხელფასი, პრემია, დანამტი) გაიცა, ვიდრე 2012 წლის პირველ ცხრა თვეში (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).
ნაერთი ბიუჯეტის მიხედვით, 2016 წელს 2012 წელთან შედარებით ადმინისტრაციული ხარჯი 411 მლნ ლარით იზრდება. თუმცა, ბიუჯეტში შრომის ანაზღაურების მუხლის ზრდა გარკვეულწილად სუბსიდიების მუხლიდან სსიპ-ების და ა(ა)იპ-ების ხარჯების გადმოწერით იყო გამოწვეული. სუბსიდიების მუხლიდან შრომის ანაზღაურების მუხლში გადმოწერილი თანხების გამოკლებით, 2016 წელს 2012 წელთან შედარებით ადმინისტრაციული ხარჯი დაახლოებით 313 მლნ ლარით არის გაზრდილი.
2010-2012 წლებში ეკონომიკა 6-7%-ით იზრდებოდა, 2013-2016 წლებში ეკონომიკური ზრდის ტემპი მნიშვნელოვნად შემცირდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ადმინისტრაციული ხარჯების ზრდის განხილვა მნიშვნელოვანია არა ნომინალურ (მილიონ ლარებში) გამოსახულებაში, არამედ ფარდობით სიდიდეებში. სახელმწიფო სექტორში დასაქმებულთა (მათ შორის, პოლიციელების, ჯარისკაცების, მოსამართლეების, მეცნიერების და ა.შ.) ხელფასების მატება და აქედან გამომდინარე ადმინისტრაციული ხარჯის ზრდა, არ შეიძლება უარყოფით მოვლენად განვიხილოთ, თუ ამავე დროს ბიუროკრატიული ხარჯის ტვირთი ეკონომიკის და ბიუჯეტის მიმართ მცირდება. 2013-2016 წლებში, ადმინისტრაციული ხარჯების წილი როგორც მთლიან შიდა პროდუქტის, ასევე ბიუჯეტის მთლიანი ხარჯების მიმართ ყოველწლიურად მცირდება. 2016 წელს ადმინისტრაციულ ხარჯებზე მთლიანი ხარჯების 34%-ია გათვალისწინებული, 2012 წელს ეს მაჩვენებელი 41% იყო.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სერგო რატიანის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
ეკონომიკა მცირდება და ბიუროკრატიული ხარჯები იზრდება... 2012 წელთან შედარებით ბიუროკრატიული ხარჯები 420 მლნ ლარით არის გაზრდილი

The country’s economy is decreasing whilst bureaucratic expenses are increasing… bureaucratic expenses have increased by GEL 420 million since 2012
During his speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, the Executive Secretary of the United National Movement, Sergo Ratiani, stated: "During the previous years, the economy was growing and bureaucratic expenses grew with it. Today, bureaucratic expenses are being increased in parallel to the economic recession in Georgia. Bureaucratic expenses have increased by GEL 420 million." FactCheck took interest in the MP’s statement and verified the accuracy of the facts he named. The administrative (bureaucratic) expenses of the state budget are drawn up in the remuneration and goods and services budget lines. Sergo Ratiani is talking about Georgia’s annual state budget which is why we have analysed the expenses based upon the consolidated state budget. The consolidated budget is the sum of the state budget and those of the autonomous entities and local governments. It includes the administrative expenses of both the central government as well as the local level governments. In 2016 (consolidated budget), the remuneration budget line increased by GEL 468 million as compared to 2012 whilst the goods and services budget line decreased by GEL 57 million. In total, administrative expenses in 2016 increased by GEL 411 million as compared to those of 2012. However, the growth of the remuneration budget line was partly due to removing the expenses of non-commercial entities and legal entities of public law from the subsidies budget line and including them in remuneration. We requested information from the Ministry of Finance of Georgia, asking for the amount of increase in the remuneration budget line based upon the aforementioned changes. According to the information received from the Ministry of Finance of Georgia, the transfer of non-commercial entities and legal entities of public law and the subsequent growth of the remuneration budget line happened in the case of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia. The Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia’s remuneration budget line increased by GEL 48.8 million in 2015 which was mainly due to moving the expenses of non-commercial entities and legal entities of public law which were subsidiary to the Ministry to its remuneration budget line. This amount was previously in the subsidies budget line. We also obtained information that administrative expenses of non-commercial entities and legal entities of public law founded by Tbilisi City Hall were included in Tbilisi City’s overall remuneration budget line in 2016. This is more than GEL 50 million (see FactCheck’s article on this issue). In order to maintain impartiality, one must deduct the amount of money transferred from the subsidies budget line from the growth of administrative expenses. If we do this, it become clear that the overall growth of the state budget’s remuneration budget line in 2016 is GEL 370 million as compared to 2012 whilst the total growth of administrative expenses is GEL 313 million. The administrative expenses of the consolidated budget increased by 4%-5% from 2010 to 2012. They dropped by 4% in 2013 and increased significantly (10%) in 2014. The growth of administrative expenses varied from 3% to 6% in 2015 and 2016; however, if we deduct the money transferred from the subsidies budget line, the percentage becomes even lower (1.2% in 2015 and 4.1% in 2016). As for the economic growth data, the economy increased from 6% to 7% in the period from 2010 to 2012 whilst the economic growth rate decreased significantly from 2013 to 2015. The forecast rate for 2016 is 3%.   Chart 1: Economic Growth and Growth of Administrative Expenses from 2010 to 2016 image001   In order to better understand the burden of government spending, we analysed the amount of administrative expenses with regard to the gross domestic product (GDP) of the country. According to the statistics from 2010 to 2016, the ratio of bureaucratic expenses to the country’s GDP decreased each year.   Chart 2: Share of Government Spending in Georgia’s GDP image002   It should also be noted that the share of administrative expenses in the consolidated budget with regard to overall expenses has dropped. In 2016, about 34% of overall expenses are allocated for administrative expenses whilst in 2012 this was up to 41%. The share of administrative expenses in the overall expenses in the state budget has also decreased (see FactCheck’s article on this issue). It is also important to note that bureaucratic expenses have not increased with regard to the growth of remuneration for high-ranking officials. The remuneration (wages, bonuses, surpluses) for ministers and deputy ministers was lower in the first nine months of 2015 than it was in the same period of 2012 (see FactCheck’s article).   Conclusion According to the consolidated budget, administrative expenses have increased by GEL 411 million in 2016 as compared to 2012. However, the growth of the remuneration budget line was partly due to transferring the expenses of non-commercial entities and legal entities of public law from the subsidies budget line. If we deduct this amount, the administrative expenses in 2016 have increased by about GEL 313 million as compared to 2012. The economy increased by 6%-7% from 2010 to 2012. The economic growth rate decreased significantly from 2013 to 2016. It should be noted that the growth of bureaucratic expenses should be considered not in absolute numbers (GEL million) but rather in ratios. The growth of wages of those employed in the public sector (including the police, soldiers, judges, scientists and so on) and the subsequent growth of administrative expenses cannot be considered as a negative step if the burden of these expenses on both the budget and the economy is decreasing. The share of administrative expenses in both the overall expenses of the budget as well as in the country’s GDP has been dropping annually from 2013 to 2016. In 2016, about 34% of overall expenses are allocated for administrative expenses whilst in 2012 this was up to 41%. Hence, FactCheck concludes that Sergo Ratiani’s statement is MOSTLY FALSE.