რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ნოდარ ჯავახიშვილმა, "კვირის პალიტრისთვის" მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა: "
ავტობანის არსებობის შესახებ საზოგადოებამ ჯერ კიდევ არაფერი იცოდა, როდესაც სააკაშვილმა კომპანია "მილენიუმ ტრანსი" საგანგებოდ შექმნა, რათა გურიისა და ქობულეთის ტერიტორიაზე, სადაც ავტობანი უნდა გასულიყო, მიწები წინასწარ შეეძინა და შემდეგ სახელმწიფოსთვის ძვირად მიეყიდა".
ამ ინფორმაციის გადასამოწმებლად, ჩვენ საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მივმართეთ. სამინისტროს ინფორმაციით, "მილენიუმ ტრანსის" საქმეში შესაძლო დარღვევების შესახებ წერილი და თანდართული მასალები 2012
წლის 21 ნოემბერს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურს გადაეგზავნა. საქმე ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფლებში (გვარა, ოჩხამური და კვირკე) სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ 59.6773 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთებს ეხებოდა, რომელიც შპს "მილენიუმ ტრანსზე" მიზერულ ფასად გასხვისდა, შემდეგ კი 17 000%-იანი ფასნამატით სახელმწიფომ უკან შეისყიდა.
წლის 19 ნოემბერს აზიის განვითარების ბანკსა და საქართველოს მთავრობას შორის "საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამის" დაფინანსებაზე მოლაპარაკება დაიწყო, ხოლო 2008 წლის 28 იანვარს, აზიის განვითარების ბანკის მიერ გრანტი გამოიყო, რომელმაც ქობულეთი-ბათუმის შემოვლითი გზის ტექნიკური და ეკონომიკური დასაბუთება (პროექტის ღირებულება, პროექტის აღწერა, შედეგი) დააფინანსა. აღნიშნული ტექნიკური და ეკონომიკური  დასაბუთების საფუძველზე, 2009 წლის 29 ოქტომბერს, საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება დაიდო.
წლის 2 მაისს, კომპანია "მილენიუმ ტრანსი" შეიქმნა, რომლის დირექტორი, დამფუძნებელი და 100%-იანი წილის მესაკუთრე თამაზ ნიჟარაძე იყო. აღსანიშნავია, რომ საწარმოს საწესდებო კაპიტალი 500 ლარით და მობილური ტელეფონის - "ნოკიას" შენატანით განისაზღვრა. 2008 წლის 10 ივლისს საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა N490 განკარგულება გამოსცა, რომლითაც ქობულეთის მუნიციპალიტეტში არსებული 596 773 კვ.მ მიწა, მასზე არსებული ნარგავებით, პირდაპირი მიყიდვის წესით "მილენიუმ ტრანსს" გადაეცა (30 000 ათას აშშ დოლარის ექვივალენტ ლარად. შესაბამისად, იმ პერიოდში არსებული კურსით, ერთი კვადრატული მეტრი - 7 თეთრად).
აღნიშნული განკარგულება 2009 წლის ბოლომდე ძირითად საშუალებებში 300 000 ლარის ინვესტიციას, მიწის დამუშავებასა და ჩაის პლანტაციების ფოთოლსაკრეფ მდგომარეობაში მოყვანას ითვალისწინებდა. ასევე, ის ითვალისწინებდა მუდმივად 15, ხოლო სეზონურად 200 ადამიანის დასაქმებას. 2012 წლის 14 მარტს, საქართველოს პრეზიდენტის 2008 წლის 10 ივლისის N490 განკარგულებაში ცვლილებები შევიდა. ცვლილებების მიხედვით, სახელშეკრულებო ვალდებულებები 2012 წლის 1 აპრილამდე გადავადდა, ხოლო ადამიანების დასაქმების ვალდებულება საერთოდ გაუქმდა.
წლის 25 მარტს შპს "მილენიუმ ტრანსის" კრების ოქმის საფუძველზე წილების გადანაწილება მოხდა, რის მიხედვითაც, მოქალაქე ჯემალ ინაიშვილმა მისი დეიდაშვილისგან, თამაზ ნიჟარაძისაგან, 500 ათასი ლარად, "მილენიუმ ტრანსში" 50%-იანი წილი შეისყიდა. 2011 წლის 5 სექტემბერს კომპანიაში წილების ხელახალი გადანაწილება დაიწყო, რომლის შედეგადაც, თამაზ ნიჟარაძემ და ჯემალ ინაიშვილმა თავიანთი წილებიდან 16.6-16.6%, ჯამში 33.2%, თეიმურაზ ჯაშზე 330 ათას ლარად გაასხვისეს. წილების რეალიზაცია სახელმწიფოს მიერ გასხვისებული ქონების უკან შესყიდვამდე მოხდა.
სახელმწიფომ შპს "მილენიუმ ტრანსზე" გასხვისებული ქონება პირველად 2011 წლის სექტემბერში გამოისყიდა. ხელშეკრულების საფუძველზე, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა ქობულეთის შემოვლითი გზის 0-12.4 კმ მშენებლობისთვის 123 769 კვ.მ მიწა 1 239 790 ლარად  შეისყიდა. ამის შემდგომ, 2012 წლის 17 სექტემბერს, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა იგივე მონაკვეთის მშენებლობისთვის "მილენიუმ ტრანსისგან" 37 152  კვ.მ მიწა 446 976 ლარად მეორედ შეისყიდა. შესაბამისად, 1 კვ.მ მიწის გამოსყიდვა 12 ლარად განხორციელდა, მაშინ, როცა საქართველოს პრეზიდენტის 2008 წლის N490 განკარგულებით, პირდაპირი მიყიდვის  წესით, შ.პ.ს "მილენიუმ ტრანსს" 1 კვ.მ მიწა 7 თეთრად გადაეცა.
იმისთვის, რომ კვლევაში ორივე მხარის პოზიცია სრულყოფილად აგვესახა, ფაქტ-მეტრი კომპანია "მილენიუმ ტრანსს" დაუკავშირდა. ჩვენ კომპანიის იურისტს ვესაუბრეთ, რომელმაც აღნიშნა, რომ შპს "მილენიუმ ტრანსმა" ხელშეკრულების საფუძველზე ნაკისრი ყველა ვალდებულება შეასრულა. სწორედ ამ ვალდებულებების შესრულების შემდეგ მოხდა სახელმწიფოს მიერ მიწის შესყიდვა. ამასთან, ჩვენ კითხვაზე, თუ რატომ მოეხსნა კომპანიას პრეზიდენტის N490 განკარგულებით გათვალისწინებული ადამიანების დასაქმების ვალდებულება, პასუხი ვერ მივიღეთ. კომპანიის იურისტის თქმით, ყველა საჭირო დოკუმენტი საგამოძიებო სისტემაშია გადაგზავნილი. ფაქტ-მეტრის თხოვნაზე, გადმოეგზავანათ "მილენიუმ ტრანსის" საქმეში არსებული დოკუმეტაცია და წარმოედგინათ კომპანიის პოზიცია, იურისტმა გვითხრა, რომ საჭირო იყო დამფუძნებელთა კრების პასუხი, რის შემდეგაც დაგვიკავშირდებოდნენ. თუმცა, მას შემდეგ ორ კვირაზე მეტი გავიდა და "მილენიუმ ტრანსიდან" არავინ დაგვკავშირებია და აღარც ჩვენს სატელეფონო ზარებს პასუხობენ.
დასკვნა 2008
წლის 28 იანვარს აზიის განვითარების ბანკის გრანტით აჭარის შემოვლითი გზის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება დაფინანსდა. 2009 წლის 29 ოქტომბერს საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება დაიდო. 2008 წლის 10 ივლისს საქართველოს პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა N490 განკარგულება გამოსცა, რომლითაც ქობულეთის მუნიციპალიტეტში არსებული 59.6773 ჰა მიწა, მასზე არსებული ნარგავებით, პირდაპირი მიყიდვის წესით "მილენიუმ ტრანსს" გადაეცა.
წლის მაისში შ.პ.ს "მილენიუმ ტრანსისთვის" გადაცემული მიწა 2011 წლის სექტემებერში საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა უკან 1 239 790 ლარად შეისყიდა (15 000%-იანი ფასნამატი), ხოლო 2012 წლის 17 სექტემბერს კი 37 152 კვ.მ მიწა - 444 976 ლარად (17 000%-იანი ფასნამატი).
სახელმწიფოს მხრიდან ზემოაღნიშნული მიწის შესყიდვამდე კომპანია "მილენიუმ ტრანსში" წილები გადანაწილდა (2011 წლის 25 მარტი). კომპანიის ერთ-ერთი მეწილე საქართველოს პარლამენტის ყოფილი ვიცე-სპიკერი და საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ყოფილი თავმჯდომარე ჯემალ ინაიშვილი იყო. ჩვენ კვლევაში მეორე მხარის, "მილენიუმ ტრანსის" პოზიციის ასახვასაც შევეცადეთ, თუმცა კომპანიისგან შესაბამისი ინფორმაცია ვერ მივიღეთ.
ფაქტ-მეტრი იმის განხილვაში ვერ შევა, თუ რამდენად არსებობს ამ საქმეში კორუფციული გარიგების ნიშნები, თუმცა კვლევაში დეტალურად ავსახეთ ამ საქმის გარშემო არსებული ყველა მნიშვნელოვანი დეტალი, რის შედეგადაც, ვასკვნით, რომ ნოდარ ჯავახიშვილის განცხადების ის ნაწილი, რომ კომპანია "მილენიუმ ტრანსს" წინა ხელისუფლებამ მინიმალურ ფასად მიჰყიდა სახელმწიფო ქონება და შემდეგ 17 000% ფასნამატით უკან შეისყიდა, არის სიმართლე.

The Minister of Regional Development and Infrastructure, Nodar Javakhishvili, in his interview with Kviris Palitra, stated: "The public was still unaware about the high-speed freeway when Saakashvili founded the Millennium Trans company specifically for advance purchases of land in Guria and Kobuleti where the freeway was supposed to be built so that the land could later be sold back to the state at much higher prices."
To verify the information, FactCheck addressed the Ministry of Regional Development and Infrastructure. According to the Ministry, a letter about possible violations in the Millennium Trans case together with enclosed materials were sent to the Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia on 21 November 2012. The case concerned 59.6673 hectares of agricultural land plots situated in the Kobuleti municipality (the villages of Gvara, Ochkhamuri and Kvirkve) which were sold to Millennium Trans at a very low cost and later bought back by the state with a 17,000% increase in price.
On 19 November 2007, negotiations were launched between the Asian Development Bank and the Government of Georgia on funding the Road Corridor Investment Programme with the Asian Development Bank allocating a grant on 28 January 2008 for funding the preparation of the technical and financial documentation (project cost, project description, results) for the Kobuleti-Batumi bypass road. On 29 October 2009, a loan agreement was signed between Georgia and the Asian Development Bank based upon this aforementioned documentation.
On 2 May 2007, the Millennium Trans company was established whose director, founder and owner of 100% of its shares was Tamaz Nizharadze. Of note is that the capital stock of the company was GEL 500 and a Nokia mobile telephone. On 10 July 2008, the President of Georgia, Mikheil Saakashvili, issued Decree N490 according to which land plots of a total area of 596,773 square metres, including their cultivars,were given to the Millennium Trans company for direct purchase (the company was supposed to pay USD 30,000 equivalent in GEL which means that based upon the then currency rate, the price of one square metre was GEL 0.07).
The aforementioned decree envisaged a GEL 300,000 investment in the principal assets until the end of 2009 together with the cultivation of the land and its tea fields to harvesting readiness. Additionally, the decree envisaged the creation of 15 permanent and 200 temporary jobs (seasonal). On 14 March 2012, decree N490 of 10 July 2008 of the President of Georgia was amended according to which contract obligations were extended to 1 April 2012 whilst the obligation of employment was scrapped altogether.
On 25 March 2011, based upon the minutes of a Millennium Trans meeting, shares were divided. According to the division, Jemal Inaishvili purchased 50% of Millennium Trans’ shares from his cousin, Tamaz Nizharadze, for GEL 500,000. On 5 September 2011, a renewed division of shares was launched in the company resulting in both Tamaz Nizharadze and Jemal Inaishvili having sold 16.6%-16.6% of their shares, respectively, and 33.2%, in total, to Teimuraz Jashi for GEL 330,000. The selling of the shares was completed before the state bought back the privatised property.
The state bought back the Millennium Trans-owned erstwhile state property in September 2011 for the first time. According to the contract, the Roads Department of Georgia purchased 123,769 square metres of land for GEL 1,239,790 to build 12.4 kilometres of the Kobuleti-Batumi bypass road. After that, on 17 September 2012, the Roads Departments of Georgia purchased 37,152 square metres of land for the second time for GEL 446,976. Thus, the state bought back one square metre of land for GEL 12 whilst according to Decree N490 of the President of Georgia, Millennium Trans purchased one square metre of land for GEL 0.07.
In order to have both sides equally represented in our research, FactCheck contacted the Millennium Trans company as well. We interviewed its lawyer who underscored that Millennium Trans had fulfilled all of the obligations taken within the framework of the contract. The state bought the land back after the fulfilment of these obligations. Additionally, FactCheck could not find an answer to the question of why the company was relieved from its obligation to provide employment as was prescribed in Decree N490 of the President of Georgia. Millennium Trans’ lawyer stated that every necessary document was sent to the Prosecutor’s Office. FactCheck requested seeing the documents along with the company’s position on the case but was told by its lawyer that it was necessary to obtain the approval of the founders and that we would be contacted afterwards. However, more than two weeks have passed since making the request with no one from Millennium Trans having contacted FactCheck with our telephone calls remaining unanswered as well.
On 28 January 2008, the preparation of the technical-financial documentation for the Kobuleti-Batumi bypass road was funded by an Asian Development Bank grant. On 29 October 2009, a loan agreement was signed between Georgia and the Asian Development Bank to this end. On 10 July 2008, the then President of Georgia, Mikheil Saakashvili, issued Decree N490 according to which land plots with a total area of 596,773 square metres and with all of their cultivars were given to the Millennium Trans company for direct purchase.
The land, sold to Millennium Trans in May 2008, was bought back by the Roads Department of Georgia in September 2011 for GEL 1,239,790 (a 15,000% increase in price) and 37,152 square metres of land was bought back for GEL 444,976 (a 17,000% increase in price) on 17 September 2012.
Before the state bought back the aforementioned land, Millennium Trans’ shares were divided up (on 25 March 2011). One of the shareholders of the company was the former Deputy Speaker of the Parliament of Georgia and the former Chair of the Chamber of Trade and Industry of Georgia, Jemal Inaishvili. FactCheck tried to have the position of Millennium Trans included in its research but failed to obtain respective information from the company.
FactCheck cannot discuss whether or not there are signs of corruption in this case. However, the research does include every important detail related to this case and, therefore, FactCheck concludes that part of Nodar Javakhishvili’s statement that the previous government sold state property to the Millennium Trans company for a minimal price and then later bought it back with a 17,000% increase in price is TRUE.