მიმდინარე წლის 1 სექტემბერს, ბელორუსულმა ელექტრონულმა გაზეთმა "Ежедневник", რუსულ საინფორმაციო სააგენტო "Eurasia Daily"-ზე დაყრდნობით სტატია გამოაქვეყნა, რომელიც რუსეთის მიერ დასავლეთის ქვეყნებისთვის დაწესებული კონტრსანქციების შედეგებს (იხ. ბმული1, ბმული2) ეხება. სტატიაში აღნიშნულია, რომ "სანქციების ომის" შედეგად საქართველო მოგებული დარჩა, ვინაიდან ქართული ბოსტნეულის ექსპორტი რუსეთის ფედერაციაში 18 800%-ითაა გაზრდილი.
მკითხველის თხოვნით, ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული ინფორმაციის სიზუსტე გადაამოწმა.
სტატიებში მითითებულია, რომ ინფორმაციის პირველწყაროს კერძო ანალიტიკური კომპანია "Stratfor"-ის მიერ გამოქვეყნებული კვლევა წარმოადგენს. ინფორმაცია ფრაგმენტებადაა მოყვანილი და იქმნება შთაბეჭდილება თითქოს საუბარი ეხება მიმდინარე წლის ორი კვარტლის მონაცემებს წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში. წყაროს ორიგინალში კი, მითითებულია, რომ საუბარი ეხება არა მიმდინარე წლის მონაცემებს, არამედ 2013-2014 წლების წლიურ მაჩვენებლებს შორის სხვაობას. სტატისტიკური ინფორმაციის წყაროდ "Stratfor" საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრს უთითებს. აღნიშნული წყაროს მიხედვით, 2013 წლის განმავლობაში რუსეთის ფედერაციაში საქართველოდან იმპორტირებული ბოსტნეულის ჯამურმა ღირებულებამ მხოლოდ 1 000 აშშ დოლარი, 2014 წელს კი - 189 ათასი დოლარი შეადგინა. ამ შემთხვევაში ზრდა ნამდვილად 18 800%-ს უტოლდება, თუმცა ამავე წყაროს მიხედვით, ოდნავ განსხვავებულია რუსეთის ფედერაციაში საქართველოდან ექსპორტირებული ბოსტნეულის მოცულობა და 2014 წელს მან 148 ათას დოლარი შეადგინა, 2013 წელს კი ეს მონაცემი ნულის ტოლი იყო.
გრაფიკი 1: ექსპორტი რუსეთის ფედერაციაში, 2014 წელი (აშშ დოლარი)
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით (იხ. ბმული), 2014 წელს რუსეთის ფედერაციაში ექსპორტზე 217.6 ტონა ბოსტნეული (ჯამური ღირებულებით 144.8 ათასი აშშ დოლარი) გავიდა. მაჩვენებლის დინამიკა მოცემულია გრაფიკ 1-ზე. 2013 წელს კი, 2 268 დოლარის ღირებულების 2 520 კგ ბოსტნეულის ექსპორტი განხორციელდა. შესაბამისად, ექსპორტირებული ბოსტნეულის ოდენობა, ფინანსთა სამინისტროს მონაცემების მიხედვით, წინა წელთან შედარებით 8 537%-ით გაიზარდა, ჯამური ღირებულების ზრდამ კი 6 283% შეადგინა.
როგორც ჩანს, მონაცემები იდენტური წყაროს შემთხვევაშიც კი იმის მიხედვით განსხვავდება, ის ექსპორტიორის კუთხითაა განხილული თუ იმპორტიორის, მით უმეტეს მონაცემები განსხვავდება სხვადასხვა წყაროს შემთხვევაში. აღნიშნული შეუსაბამობის (სტატისტიკური სხვაობა/ statistical discrepancy) არსებობა საერთაშორისო ვაჭრობის მონაცემებისთვის დამახასიათებელია. მონაცემებში განსხვავების არსებობას ინფორმაციის შეგროვებისას დაშვებული სხვადასხვა ცდომილება იწვევს, მაგალითად, აღრიცხვის განსხვავებული მეთოდოლოგია მოვაჭრე ქვეყნებში, შუამავლების არსებობის პირობებში ექსპორტიორის იდენტიფიცირების სირთულე და ა.შ. მიუხედავად არსებული განსხვავებებისა, მოცემულ შემთხვევაში ზოგადი ტენდენცია ნათელია. სამივე ალტერნატივის პირობებში სახეზეა მნიშვნელოვანი ზრდა.
ორიგინალი სტატია ქართული ექსპორტის ზრდის მიზეზებზე არ საუბრობს და ავტორი მხოლოდ სტატისტიკური მონაცემების მოყვანით შემოიფარგლა. პირველწყაროს საფუძველზე მომზადებულ სტატიებში კი, დაფიქსირებული ზრდა რუსეთის მიერ დასავლეთისთვის დაწესებული კონტრსანქციების კონტექსტშია განხილული, საქართველო კი მოხსენიებულია ქვეყნად, რომელიც "სანქციების ომის" შედეგად მოგებული დარჩა. აღნიშნული შეფასება ცალსახად არასწორია. მსგავსი დადებითი ეფექტი შესაძლოა სანქცირებული ქვეყნებიდან იმპორტის ქართული ექსპორტით ჩანაცვლებით იყოს გამოწვეული, თუმცა აუცილებელია მიეთითოს, რომ 2014 წლის ივლისის ჩათვლით, დროის მოცემულ მონაკვეთში რუსული კონტრსანქციების არარსებობის მიუხედავად, რუსეთში ექსპორტირებული ქართული ბოსტნეულის ოდენობა და ღირებულება უკვე გაზრდილი იყო შესაბამისად - 7 743% და 5 603%-ით (რუსეთში 2014 წელს ჯამში ექსპორტირებული ბოსტნეულის ოდენობის 91% და ღირებულების 89%). 2014 წლის მეორე ნახევარში (რუსული კონტრსანქციების შემდგომ) კი, მხოლოდ 15 ათასი დოლარის ღირებულების 20 ტონა ბოსტნეულის ექსპორტი განხორციელდა. ამდენად, ნახტომისებური ზრდის მთავარი მიზეზი არა რუსეთის მიერ 2014 წლის მეორე ნახევარში დასავლეთის ქვეყნებისთვის დაწესებული კონტრსანქციების პოზიტიური გარე ეფექტი, არამედ საქართველოსთვის 2006 წელს დაწესებული სანქციების გაუქმებაა, რომელიც მცენარეული წარმოშობის პროდუქციაზე 2014 წლის 26 მაისიდან ოფიციალურად მოიხსნა.
"Stratfor"-მა მიმდინარე წლის 27 აგვისტოს გამოქვეყნებულ კვლევაში, საერთაშორისო სავაჭრო ცენტრის მონაცემებზე დაყრდნობით, 2014 წელს (2013 წელთან შედარებით) რუსეთში იმპორტირებული ქართული ბოსტნეულის ოდენობის განსაკუთრებით მაღალი ტემპით (18 800%) ზრდაზე დაწერა. გამოცემა ცვლილების მიზეზებს არ ჩაღრმავებია. ეს ინფორმაცია შემდგომში "Eurasia Daily"-მ, მასზე დაყრდნობით კი "Ежедневник"-მა გაავრცელეს და პირველწყაროს ინტერპრეტირებისას აღნიშნული ცვლილება რუსეთის მიერ დასავლეთის ქვეყნებისთვის 2014 წლის აგვისტოში დაწესებული კონტრსანქციების დადებით გარე ეფექტად წარმოაჩინეს.
რაც შეეხება დაფიქსირებულ ექსპორტის ზრდას, ხსენებული მაჩვენებელი ნებისმიერი ალტერნატიული წყაროს შემთხვევაში უჩვეულოდ მაღალია, თუმცა ის დასავლეთის ქვეყნებისთვის დაწესებულ კონტრსანქციებთან კავშირში არ არის, ვინაიდან, ბოსტნეულის ექსპორტის 91% (ღირებულების 89%) 2014 წლის ივლისის ჩათვლით, რუსული კონტრსანქციების ამოქმედებამდე განხორციელდა. აგვისტოდან დეკემბრის ჩათვლით კი, ჯამურმა ექსპორტმა მხოლოდ 15 ათასი დოლარის ღირებულების 20 ტონა ბოსტნეული შეადგინა. შესაბამისად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მაჩვენებლის ზრდის მიზეზი რუსეთის მიერ საქართველოსთვის 2006 წელს დაწესებული შეზღუდვების 2014 წლის დასაწყისიდან შერბილებით, მაისის ბოლოდან კი ოფიციალურად გაუქმებით წარმოშობილი საბაზო ეფექტია და არა სტატიებში მითითებული "სანქციების ომით" გამოწვეული ცვლილებები.
რუსეთ-დასავლეთის "სანქციების ომის" შედეგად საქართველო მოგებული დარჩა - რუსეთში ქართული ბოსტნეულის ექსპორტი 18 800%-ითაა გაზრდილი

On 1 September 2015, the Belarusian electronic media outlet, Ezhednevnik, based upon the Russian information agency, Eurasia Daily, published an article on the results of the countersanctions imposed by Russia against the West (see article 1, article 2). The author of the article emphasises that as a result of the 'sanctions war,' Georgia has become a winner because the export of Georgian vegetables to Russia has increased by 18,800%.
FactCheck verified the accuracy of the fact upon the request of a reader.
The article indicates that the original source of information is a research article published by the private analytical company, Stratfor. The information in Ezhednevnik is fragmented and creates the impression that the authors compare the data of the first two quarters of 2015 to the data of the same period of the previous year. However, the original Stratfor article analyses the difference in the annual data of 2013-2014 and not of 2015. Stratfor names the International Trade Centre as a source of the statistical information according to which the amount of vegetables imported by Russia from Georgia in 2013 was only USD 1,000, whilst in 2014 it increased to USD 189,000. In this case, the growth is indeed 18,800%. However, according to the same source, the amount of vegetables exported from Georgia to Russia is slightly different and comprised USD 148,000 in 2014 and zero in 2013.
Graph 1: Export to the Russian Federation in 2014 (USD)
According to the information of the Ministry of Finance of Georgia, there were 217.6 tonnes of vegetables (a total price of USD 144.8 thousand) exported to Russia in 2014. The dynamic of the data is given in Graph 1. In 2013, 2,520 kilos of vegetables with a total price of USD 2,268 were exported to Russia. Therefore, based upon the information of the Ministry of Finance of Georgia, the volume of exported vegetables in 2014 increased by 8,537% as compared to the previous year whilst the growth of the total price equalled 6,283%.
There are differences in the numbers in the International Trade Centre data; that is, if the numbers are for export or import. Moreover, there are differences in the numbers of the different sources.This said, the existence of statistical discrepancy is characteristic for international trade data and is caused by errors committed during the information gathering process such as different accounting methodology among the trading partners, intermediaries making it difficult to identify the exporter, etc. In spite of the existing discrepancies, the general trend is obvious as all three examples of the data indicate significant growth.
The original article does not discuss the reasons behind the growth of Georgian export and the author confines himself by giving statistical data only. However, the articles written in Ezhednevnik and Eurasia Daily, based upon the original article, analyse the aforementioned growth in the context of the countersanctions imposed by Russia against the West and mention Georgia as a country which became a winner as a result of the 'sanctions war.' Such an assessment is outright wrong. The positive impact indeed might be caused by substituting goods from the sanctioned countries with products exported from Georgia. However, it must be noted that in 2014 (including July), in the absence of Western sanctions imposed against Russia, the volume and price of Georgian vegetables had already increased by 7,743% and 5,603%, respectively (these constitute 91% of the total volume of vegetables exported to Russia in 2014 and 89% of their price). In the second half of 2015 (after Russia imposed counter sanctions), Georgia exported only 20 tonnes of vegetables with a total price of USD 15,000. Therefore, the principal reason behind the jump in exports is not a positive external effect of the counter sanctions imposed by Russia against the West but the revocation of sanctions imposed against Georgia in 2006 which included the abolition of sanctions on vegetable products from 26 May 2014.
On 27 August 2015, Stratfor published an article about the remarkable growth rate of the volume of Georgian vegetable export to Russia in 2014 (as compared to 2013) based upon data from the International Trade Centre. The publication did not inquire further into the reasons behind the growth. This information was later used by Ezhednevnik and Eurasia Daily which, in their interpretation of the original article, portrayed the aforementioned growth as a positive external effect of the Russian counter sanctions against the West.
In regard to the registered growth of export, it is unusually high based upon whichever of the sources we look at. However, it has no connection to the counter sanctions against Western countries because 91% of Georgian vegetables (89% of the total price) were exported before the end of July 2014 before Russia imposed its counter sanctions whilst the total vegetable exportfrom August until the end of 2014 was only 20 tonnes with a total price of USD 15,000. Therefore, we can conclude that the reason behind the growth of export is not the changes caused by the 'sanctions war' but the basic effect from the softening of Russia’s 2006 trade ban against Georgia at the beginning of 2014 and its eventual revocation at the end of May 2015.