ჩვენი მთავრობაში მოსვლის შემდეგ, განათლების ბიუჯეტი 50%-ზე მეტით გაიზარდა. ასევე გაიზარდა პედაგოგების ხელფასები
მიმდინარე წლის 14 სექტემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა პედაგოგებსა და მოსწავლეებს ახალი სასწავლო წლის დაწყება მიულოცა და აღნიშნა, რომ ხელისუფლებაში მათ მოსვლამდე განათლების ბიუჯეტი 640 მილიონი ლარი იყო, წელს კი, 900 მილიონ ლარს შეადგენს. "დაახლოებით 50%-ზე მეტი მატებაა განათლების სამინისტროს ბიუჯეტის. მასწავლებლების ხელფასებიც გაიზარდა და დღეიდან უკვე მომატებული ხელფასით მოხდება მათი შრომის ანაზღაურება" - განაცხადა ღარიბაშვილმა. მისივე თქმით, პედაგოგების ხელფასები მომავალ წელსაც გაიზრდება, რაც მათთვის სტიმულის მიმცემი იქნება. ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. იმისათვის, რომ განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი და ზრდის ტემპი ერთმანეთისთვის შეგვედარებინა, უწყების 2006-2015 წლის მონაცემები შევისწავლეთ.   ცხრილი 1: განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი (მლნ ლარებში) და პროცენტული ზრდა
წელი 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
ბიუჯეტი 332.6 379.5 425.2 497.6 542.1 566.5 641.2 682.5 739.7 840.8
%-ული ზრდა - 14.1% 12% 17% 8.9% 4.5% 13.1% 6.4% 8.3% 14.7%
წყარო: სახელმწიფო ბიუჯეტი   როგორც ცხრილიდან ჩანს, განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი ყოველწლიური ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა. ყველაზე დაბალი პროცენტული ზრდა - 4.5%, 2011 წელს, ყველაზე მაღალი - 17% კი, 2009 წელს დაფიქსირდა. განათლების სამინისტროს 2015 წლის ბიუჯეტი 2012 წლის მაჩვენებელს 31%-ით აღემატება. 2016 წლის ბიუჯეტის პროექტის თანახმად, განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი 984.7 მილიონი ლარით განისაზღვრა. აღნიშნული მაჩვენებელი 2012 წლის მონაცემებს 53.6%-ით აღემატება. 2013 წლიდან განათლების სამინისტროს ინიციატივით ე.წ. უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამა ამოქმედდა, რისთვისაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 2013 წელს 16 323 630 ლარი, 2014 წელს 13 216 000 ლარი, მიმდინარე წელს კი, დღეის მდგომარეობით, 5 134 432 ლარი დაიხარჯა. რაც შეეხება საჯარო სკოლების პედაგოგების ხელფასებს, აღნიშნულზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. ბმულები: სტატია 1, სტატია 2). პედაგოგების ხელფასები ბოლოს 2013 წელს, პედაგოგების კატეგორიების მიხედვით, 26-59%-ით გაიზარდა. 2014 წელს პედაგოგების სახელფასო სარგოს კუთხით ცვლილება არ ყოფილა. აღნიშნულს პედაგოგების უკმაყოფილება მოყვა, რის შემდეგაც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, თამარ სანიკიძემ განაცხადა, რომ პედაგოგები გაზრდილ ხელფასს 2015 წლის სექტემბრიდან მიიღებდნენ. 2015 წლის ბიუჯეტის განმარტებით ბარათში მითითებული იყო, რომ ახალი სასწავლო წლისთვის პედაგოგების საბაზო ხელფასი 50 ლარით, სხვადასხვა კატეგორიის პედაგოგის ხელფასი კი 100-200 ლარით გაიზრდებოდა. მიმდინარე წელს განათლების მინისტრმა განმარტა, რომ 14 სექტემბრიდან ახალი სქემა ამოქმედდა, რომლის ფარგლებშიც მასწავლებლების საბაზო ხელფასის მატება ორჯერადად მოხდება და ჯამში, 2015-2016 სასწავლო წელს, პედაგოგების საბაზო ხელფასი 34%-ით გაიზრდება. მასწავლებლების კატეგორიის მიხედვით დანამატი დაახლოებით 180, 250 და 300 ლარი იქნება. თამარ სანიკიძის 28 სექტემბრის ბრძანების თანახმად, პირველ ეტაპზე პედაგოგთა საბაზო ხელფასი 16.4%-ით (50 ლარით) გაიზარდა და 355 ლარით განისაზღვრა.   დასკვნა განათლების სამინისტროს 2015 წლის ბიუჯეტი 840.8 მილიონ ლარს შეადგენს და ის 2012 წლის მონაცემებს 31%-ით აღემატება. 2016 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით კი, განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი 2012 წელთან შედარებით 55.6%-ით არის გაზრდილი. აქვე უნდა ითქვას, რომ განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი ყოველწლიურად იზრდებოდა და ამ მხრივ 2015 წელი გამონაკლისი არ ყოფილა. ბიუჯეტის მატება ეტაპობრივად ხდებოდა და ცხადია, სამი წლის განმავლობაში გაზრდილი ბიუჯეტი ჯამურად სამი წლის წინანდელ მაჩვენებელს აღემატება. რაც შეეხება ხელფასებს, 2015 წლის 14 სექტემბრიდან ახალი სქემის ფარგლებში საჯარო სკოლის პედაგოგთა ხელფასი ორ ეტაპად, ჯამში 34%-ით გაიზრდება. პირველ ეტაპზე პედაგოგთა საბაზო ანაზღაურება 16%-ით (50 ლარით) გაიზარდა. ზრდა შეეხო მასწავლებელთა კატეგორიის დანამატსაც. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, პრემიერ-მინისტრის განცხადება არის სიმართლე.

After we came to power, the education budget was increased by 50%. The salaries of teachers have also increased
On 14 September 2015, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, congratulated teachers and pupils upon the start of the new academic year and underlined that before the Georgian Dream’s coming to power, the education budget was GEL 640 million whilst it reached GEL 900 million in 2015. The Prime Minister stated: "The budget of the Ministry of Education and Science has increased by more than 50%. Additionally, teacher salaries have also increased." Mr Gharibashvili added that there are plans to increase salaries in the next year as well which would be an additional incentive for teachers. FactCheck took interest in the Prime Minister’s statement and verified its accuracy. In order to compare the budgets of the Ministry of Education and Science and their growth rate, FactCheck studied the data of the Ministry of Education and Science in the period of 2006-2015.   Table 1: Budget of the Ministry of Education and Science (GEL million) and its Growth Rate
Year 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Budget 332.6 379.5 425.2 497.6 542.1 566.5 641.2 682.5 739.7 840.8
Growth Rate - 14.1% 12% 17% 8.9% 4.5% 13.1% 6.4% 8.3% 14.7%
Source: State Budget of Georgia   As illustrated by the table, the Ministry of Education and Science’s budget has been rising annually. The lowest growth rate, at 4.5%, was registered in 2011 whilst the highest growth rate, at 17%, was registered in 2009. The Ministry‘s 2015 budget is 31% larger as compared to 2012. According to the 2016 state budget, GEL 984.7 million will be allocated for the Ministry’s budget. This number exceeds that of its 2012 budget by 53.6%. Since 2013, the Ministry of Education and Science has initiated the free school textbooks programme for which the state budget allocated GEL 16,323,630 in 2013 and GEL 13,216,000 in 2014. As of today, GEL 5,134,432 has already been spent on the programme. In regard to salaries of public school teachers, FactCheck has already written about this issue (see links: article 1, article 2). At the end of 2013, teacher salaries increased by 26%-59% according to the categories of teachers. There were no changes in teacher salaries throughout 2014 which caused teacher dissatisfaction.  As a result, the Minister of Education and Science, Tamar Sanikidze, stated that teachers would get increased pay starting from September 2015. The explanatory note of the 2015 budget indicated that for the new academic year, base salaries for all teachers would increase by GEL 50 and salaries for different categories of teachers would increase by GEL 100-200. This year, Minister Sanikidzeclarified that the new salary plan was launched on 14 September 2015. The plan envisagesa 34% increase of the base teacher salary for the second time and, in total, for the 2015-2016 academic year. Salary bonuses will be GEL 180, GEL 200 or GEL 300 based upon the category of the teacher. According to the decree of the Minister of Education and Science issued on 28 September 2015, base teacher salaries increased by 16.4% (GEL 50) and reached GEL 355.   Conclusion The Ministry of Education and Science’s 2015 budget is GEL 840.8 million which is 31% more than its 2012 budget and will exceed the number in 2012 by 55.6% according to the 2016 budget projection. Of note, too, is the fact that the Ministry’s budget has been constantly on the rise and 2015 was no exception in this regard. The budget has been gradually increased for three consecutive years and, therefore, obviously exceeds the one from three years ago. In regard to salaries, from 14 September 2015, according to the new salary plan, public school teachers will see an increase in their salaries in two phases and by 34% in an overall total. The first phase will see an increase of base salaries by 16% (GEL 50). Bonuses for certain categories of teachers have increased as well. FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is TRUE.