მიმდინარე წლის 12 მაისს "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" დეპუტატმა გიორგი გაბაშვილმა გადაცემა "არჩევანის" ეთერში განაცხადა, რომ ეკონომიკაში მიმდინარე ნეგატიური ტენდენციები, მათ შორის ეროვნული ვალუტის კურსის გაუფასურება, მოსახლეობის მნიშნელოვან ნაწილს აზარალებს. მან აღნიშნა, რომ ბანკებში ვადაგადაცილებული სესხების რაოდენობამ რეკორდულ მაჩვენებელს მიაღწია.
ფაქტ-მეტრი ვადაგადაცილებული სესხების სტატისტიკით დაინტერესდა. მიმდინარე წლის პირველი აპრილისთვის, ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხების რაოდენობამ 14 715 მლნ ლარი შეადგინა. გაცემული სესხების 36% (5 274 მლნ ლარი) ეროვნულ ვალუტაში არსებულ დავალიანებას წარმოადგენს, ხოლო  სესხების 64% (9 441 მლნ ლარი) უცხოურ ვალუტაშია გაცემული. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, პირველი აპრილის მდგომარეობით, ვადაგადაცილებული სესხების რაოდენობა 326 მლნ ლარს შეადგენდა, რაც ეკონომიკაზე გაცემული სესხების 2.2%-ია. ვადაგადაცილებული სესხების 47% (152 მლნ ლარი) ეროვნულ ვალუტაში არსებული დავალიანებაა, ხოლო 53% (173 მლნ ლარი) უცხოურ ვალუტაში გაცემულ სესხებს წარმოადგენს. ფაქტ-მეტრმა 2008-2014 წლებში ვადაგადაცილებული სესხების დინამიკა გადაამოწმა. თავდაპირველად, უნდა აღვნიშნოთ, რომ ფინანსური სტაბილურობის შეფასებისას მნიშვნელობა აქვს არა ვადაგადაცილებული სესხების აბსოლუტურ მაჩვენებელს (რაც მართლაც რეკორდულ დონეზეა), არამედ სესხებში მის პროცენტულ წილს. წლების განმავლობაში ეკონომიკაში გაცემული სესხების მთლიანი მოცულობის ზრდასთან ერთად ვადაგადაცილებული სესხების მოცულობაც იზრდება. 2008 წლის დასაწყისში ვადაგადაცილებული სესხები ეკონომიკაზე გაცემული სესხების 1.6%-ს შეადგენდა. 2008 წლის ომის და 2009 წლის ეკონომიკური კრიზისის შემდეგ ვადაგადაცილებული სესხების პროცენტული წილი გაიზარდა და მართლაც რეკორდულ მაჩვენებელს მიაღწია. 2009 წლის ივნისში ვადაგადაცილებულმა სესხებმა ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხების 5.1% შეადგინა, საიდანაც 8.6% ეროვნულ ვალუტაში გაცემული, ხოლო 3.6% უცხოურ ვალუტაში გაცემული ვადაგადაცილებული სესხი იყო.   გრაფიკი 1: ვადაგადაცილებული სესხები 2008-2010 წლებში image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   2010 წლის ბოლოდან 2012 წლის მეორე ნახევრამდე ვადაგადაცილებული სესხების წილი (როგორც ეროვნული, ასევე უცხოური ვალუტით) შემცირდა, ხოლო 2012 წლის მეორე ნახევრიდან 2013 წლის ივლისამდე ვადაგადაცილებული სესხების წილი მცირედით გაიზარდა, რაც მოცემულ პერიოდში ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირებით შეიძლება აიხსნას. თუმცა, 2013 წლის მეორე ნახევრიდან ვადაგადაცილებული სესხების წილი შემცირების ტენდენციით ხასიათდებოდა.   გრაფიკი 2: ვადაგადაცილებული სესხები 2011-2013 წლებში image002 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   2014 წლის დასაწყისში ვადაგადაცილებული სესხების წილი ეკონომიკის მთლიანი დავალიანების 2.2%-ს შეადგენდა, საიდანაც 2.7% ეროვნულ ვალუტაში გაცემულ, ხოლო 1.9% უცხოურ ვალუტაში გაცემულ ვადაგადაცილებულ სესხს წარმოადგენდა. 2014 წლის მეორე ნახევრიდან ეკონომიკური ზრდა შემცირდა, ხოლო ნოემბერში ეროვნული ვალუტა გაუფასურდა, რამაც მოსახლეობის ნაწილს, რომელთაც უცხოურ ვალუტაში ჰქონდათ კრედიტი აღებული, სესხი გაუძვირა. თუმცა, მიუხედავად ამისა, ვადაგადაცილებული სესხების წილი მნიშვნელოვნად არ გაზრდილა, ხოლო 2015 წლის იანვრის დასაწყისში ვადაგადაცილებული სესხების წილი შემცირდა კიდეც. მიმდინარე წლის იანვარ-მარტის პერიოდში ვადაგადაცილებული სესხების წილი ზრდის ტენდენციით ხასითდებოდა, თუმცა აღნიშნული მაჩვენებელი "რეკორდული" არ არის და წინა წელთან შედარებით ოდნავ შემცირებულიცაა.   გრაფიკი 3: ვადაგადაცილებული სესხები 2014-2015 წლებში (მიმდინარე წლის პირველი ოთხი თვე) image003 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   ეკონომიკური ზრდის შემცირებამ და ვალუტის კურსის გაუფასურებამ რა თქმა უნდა მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილის მდგომარეობა გააუარესა, თუმცა საბანკო სექტორის ფინანსური სტაბილურობისთვის ჯერჯერობით საფრთხე არ შეუქმნია, რაც ნაწილობრივ კომერციული ბანკების კაპიტალის მაღალი ბუფერის და მოვალეთა მიმართ კონსტრუქციული პოლიტიკის დამსახურებაა.   დასკვნა 2015 წლის პირველი აპრილის მდგომარეობით, ვადაგადაცილებული სესხების მოცულობამ 326 მლნ ლარი შეადგინა. აბსოლუტურ მაჩვენებლებში ეს მართლაც რეკორდული რიცხვია, თუმცა ვადაგადაცილებული სესხების სიდიდე იმის მიხედვით უნდა შეფასდეს, თუ რა პროცენტული წილი უჭირავთ ასეთ სესხებს მთლიან სესხებში. პირველ აპრილს ვადაგადაცილებული სესხების წილი მთლიანი გაცემული სესხების 2.2%-ს შეადგენდა, რაც არ არის რეკორდული მაჩვენებელი. მიუხედავად იმისა, რომ 2015 წლის იანვარ-მარტში ვადაგადაცილებული სესხების წილი იზრდებოდა, წინა წელთან შედარებით აღნიშნული მაჩვენებელი მაინც დაბალია. 2010-2014 წლებში ვადაგადაცილებული სესხების წილი 2.2%-ზე მაღალი იყო. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაბაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

On 12 May 2015, the MP from the United National Movement, Giorgi Gabashvili, as a guest of the talk show, Archevani, stated that a large portion of the population is suffering from the negative trends in the economy, including the depreciation of the national currency. Mr Gabashvili emphasised that overdue bank loans have reached a record number.
FactCheck took interest in the statistics of overdue loans.
As of 1 April 2015, the amount of loans issued in the national economy reached GEL 14,715 million. Of these, 36% (GEL 5,274 million) comprises loans denominated in the national currency whilst 64% (GEL 9,441 million) comprises those issued in a foreign currency.
According to the data of the National Bank of Georgia, the volume of overdue loans was GEL 326 million as of 1 April 2015 which constitutes 2.2% of the total number of loans issued in the national economy. Of the overdue loans, 47% (GEL 152 million) is denominated in the national currency and 53% (GEL 173 million) is issued in foreign currency.
FactCheck verified the dynamics of overdue loans in 2008-2014.
From the beginning, we have to mention that the absolute amount of overdue loans (which does indeed stand at a record number) is not as important as their share in the percentage of the total amount of loans in order to assess financial stability. The amount of overdue loans has been growing year by year together with the growth of the total amount of loans issued in the national economy.
At the beginning of 2008, the share of overdue loans was 1.6% of the total amount of loans issued in the national economy. In the aftermath of the 2008 war and the 2009 world financial crisis, the percentage share of overdue loans increased and did indeed reach a record number. In June 2009, overdue loans constituted 5.1% of the total loans issued in the national economy. Of these, 8.6% comprised loans issued in the national currency and 3.6% comprised overdue loans issued in a foreign currency.
Graph 1: Overdue Loans in 2008-2010
Since the end of 2010 until the second half of 2012, the share of overdue loans (both in national and foreign currencies) in the total amount of loans has dropped. From the beginning of the second half of 2012 until July 2013, the share of overdue loans has increased which can be explained by the decreased economic growth rate in this period. However, since the second half of 2013, the share of overdue loans has been prone to decrease.
Graph 2: Overdue Loans in 2011-2013
At the beginning of 2014, the share of overdue loans constituted 2.2% of the total debt. Of this amount of overdue loans, 2.7% was issued in the national currency and 1.9% was issued in a foreign currency.
Since the second half of 2014, the economic growth rate started to drop with the national currency starting to depreciate from November which increased the debt burden for the part of the population which had taken bank loans in a foreign currency. However, despite this fact, the share of overdue loans has not increased significantly with the share of overdue loans even having decreased at the beginning of January 2015.
The January-March period of this year has shown a trend of growth in the share of overdue loans. However, this is not a "record" number and has slightly decreased as compared to the last year.
Graph 3: Overdue Loans in 2014-2015 (first four months of 2015)
The decreased economic growth rate together with the depreciation of the national currency did indeed worsen the financial situation for a significant part of Georgia’s population. However, these factors have not posed a threat to the financial stability of the banking sector largely due to the high capital buffer of commercial banks and their constructive policy toward debtors.
As of 1 April 2015, the amount of overdue loans was GEL 326 million. If taken in an absolute manner, it is indeed a record number. However, the volume of overdue loans has to be assessed with its percentage share in the total amount of loans.
The share of overdue loans in the total amount of loans was 2.2% as of 1 April 2015 which is not a record number. Even though the share of overdue loans has been on the rise in the period of January-March 2015, the number is still lower as compared to the number registered in the previous year. The share of overdue loans has been higher than 2.2% in the years 2010-2014.