2015 წლის 7 მაისს, პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტთან შეხვედრაზე, თავდაცვის მინისტრმა, თინა ხიდაშელმა სამინისტროს ბიუჯეტის შესახებ ისაუბრა. მინისტრის განცხადებით, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა ე.წ. სოციალური ხარჯებია. მთლიანი ბიუჯეტის დაახლოებით 80% სწორედ სოციალურ ხარჯებს მოიცავს და სახელფასო ფონდებზე იხარჯება.
2015 წლის გეგმის (გვ. 15) მიხედვით, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი 650 მლნ ლარით განისაზღვრა. თავდაცვის სამინისტროს ვებგვერდზე 2015 წლის ბიუჯეტის დაზუსტებული ვარიანტია ხელმისაწვდომი, რომლის მიხედვითაც, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სამინისტროს 640 მლნ ლარი გამოეყო. სამინისტროს ხარჯები მთლიანობაში 614 მლნ ლარს შეადგენს. აქედან, შრომის ანაზღაურებაზე 404 მლნ ლარია გათვალისწინებული.
თავდაცვის სამინისტროს მიერ ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი 4 პრიორიტეტულ მიმართულებაზეა გაწერილი. შეიარაღებული ძალების მზადყოფნის შენარჩუნებისა და ამაღლებისთვის, ბიუჯეტში 611 მლნ ლარია გამოყოფილი.
სამხედრო განათლების განვითარებისთვის - 19 მლნ ლარი.
პერსონალის ჯანმრთელობის დაცვასა და სოციალურ უზრუნველყოფაზე - 8 მლნ ლარი.
რაც შეეხება კიბერუსაფრთხოებას, თავდაცვის სამინისტრომ ამ სფეროს დაფინანსებისთვის 1 644 ათასი ლარი გამოყო.
თავდაცვის სამინისტრო 614 მილიონის დახარჯვას გეგმავს, საიდანაც 404 მლნ ლარი სახელფასო ფონდისთვისაა გამოყოფილი. მთლიანობაში, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტის ხარჯების დიდი ნაწილი, დაახლოებით 65% სახელფასო ფონდზე მოდის, თუმცა არა 80%, როგორც თავდაცვის მინისტრმა აღნიშნა.
აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის საბიუჯეტო ხარჯების დაახლოებით 67% სახელფასო ფონდზე მოდიოდა, ხოლო 2013 წელს იგივე მაჩვენებელი 60% იყო.
როგორც თავდაცვის სამინისტროს 2015 წლის ბიუჯეტის ანალიზი გვიჩვენებს, დარჩენილი ხარჯების 25%, შესაბამისი სფეროების მიხედვით, ე.წ. ოპერატიულ ხარჯებზე მოდის.
ჩვენ, ორგანიზაცია - "სტრატეგიული და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის" წევრს, ნოდარ ხარშილაძეს (თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე) დავუკავშირდით. მისი განცხადებით, საქართველოს თავდაცვის სამინისტორს ბიუჯეტის ხარჯვითი პოლიტიკა მნიშვნელოვნად განსხავდება ნატოს მიერ დადგენილი სტანდარტისგან. მაგალითად, ნატოს სტანდარტის მიხედვით, ბიუჯეტის 50% სახელფასო ფონდზე, ხოლო 25-25%-მდე საწვავ-საპოხ მასალასა და ტექნოლოგიურ განვითარებაზე უნდა მოდიოდეს. როგორც ვხედავთ, 2015 წელს თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი 640 მლნ ლარია, თუმცა თავდაცვის სამინისტროს ხარჯები 614 მლნ ლარს შეადგენს. ნოდარ ხარშილაძის შეფასებით, 26 მლნ ლარი საიდუმლო შესყიდვებისთვის უნდა იყოს გამოყოფილი, რაც ბუნებრივია საჯარო ინფორმაცია ვერ იქნება.
თავდაცვის სამინისტროს 2015 წელს 640 მლნ ლარი გამოეყო. სამინისტრომ 614 მლნ ლარის ხარჯები 5 პრიორიტეტულ მიმართულებაზე გაანაწილა, საიდანაც 65% შრომის ანაზღაურებისთვისაა გათვალისწინებული. როგორც ვხედავთ, ხარჯების დიდი ნაწილი მართლაც სახელფასო ფონდზეა გაწერილი, როგორც ამას მინისტრი ამბობს, თუმცა სახელფასო ფონდზე გამოყოფილი თანხა, ნაცვლად თინა ხიდაშელის მიერ დასახელებული 80%-ისა, 65%-ს შეადგენს. 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 60% იყო, ხოლო 2014 წელს - 67%.

On 7 May 2015 before the Legal Issues Committee of the Parliament of Georgia, the Minister of Defence, Tina Khidasheli, talked about the defence budget. According to the Minister, one of the defence budget’s major problems is the so-called social expenditures. Approximately 80% of the total budget includes social expenditures and is spent on wages. FactCheck took interest in the accuracy of the statement. According to the 2015 plan (page 15), the budget of the Ministry of Defence was set at GEL 650 million. The final version of the 2015 defence budget is accessible on the Ministry of Defence’s website. The document indicates that GEL 640 million has been allocated from the state budget for the Ministry of Defence. The total expenditures of the Ministry of Defence are GEL 614 million. Of this sum, GEL 404 million is allocated for remuneration.
Org. Code Name Approved Budget (GEL)
29 00 Ministry of Defence of Georgia 640,000,0000
Expenditures 614,769,000
Wages 404,320,000
Growth of Non-financial Actives 25,231,000
The expenditures component of the Ministry of Defence’s budget is allocated for four priorities. Of these priorities, the combat readiness upgrade of the armed forces is allocated GEL 611.
29 01 Armed Forces Combat Readiness Upgrade 611,304,000
Expenditures 586,504,000
Wages 386,469,000
Growth of Non-financial Actives 24,800,000
Further, GEL 19 million is allocated for military education development.
29 02 Military Education Development 19,520,000
Expenditures 18,848,000
Wages 12,380,000
Growth of Non-financial Actives 204,000
Additionally, GEL 8 million is allocated for the healthcare and social security of personnel.
29 03 Healthcare and Social Security of Personnel 8,000,0000
Expenditures 8,000,000
Wages 4,460,000
Growth of Non-financial Actives 0,0
Cyber security is allocated GEL 1,644,000.
29 04 Cyber Security 1,644,000
Expenditures 1,417,000
Wages 1,011,000
Growth of Non-financial Actives 227,000
The Ministry of Defence plans to spend GEL 614 million. Of this amount, GEL 404 million is allocated for the wage fund. In total, a large part of the Ministry of Defence’s expenditures is allocated for wages. This number is approximately 65% as opposed to the 80% as claimed by the Minister herself. Of note is that almost 67% of the total defence expenditures in 2014 were allocated for wages whilst this amount was 60% in 2013. As illustrated by a further analysis of the Ministry of Defence’s budget for 2015, 25% of the remaining expenditures are allocated to respective fields and categorised as so-called "operative expenditures." FactCheck contacted a member of the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, Nodar Kharshiladze (the former Deputy Defence Minister). According to Mr Kharshiladze, the Ministry of Defence’s spending policy differs from that of NATO’s standards. For instance, according to NATO’s standards, 50% of the budget should be allocated for wages and 20%-25% for fuel and lubricants, and technological development. As we can see, the 2015 budget of the Ministry of Defence is GEL 640 million whilst the Ministry’s actual expenditures constitute GEL 614 million. According to Mr Kharshiladze, GEL 26 million is presumably allocated for classified purchases which naturally cannot be public information.   Conclusion The Ministry of Defence has been allocated GEL 640 million for its 2015 budget. The Ministry divided its expenditures of GEL 614 million into five priorities with 65% of that sum designated for wages. As we can see, a large part of the expenditures is indeed allocated for wages as stated by the Minister of Defence. However, the amount of money allocated for wages is 65% as opposed to the 80% as claimed by Ms Khidasheli. This number was 60% in 2013 and 67% in 2014. FactCheck concludes that Tina Khidasheli’s statement is MOSTLY TRUE.