რუსთავი 2-ის ეთერში "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, თბილისის მერობის ყოფილმა კანდიდატმა, ნიკა მელიამ თბილისის მერიაში არსებული ვითარების შესახებ ისაუბრა. მისი განცხადებით, 8 თვის განმავლობაში თბილისში არც ერთი ინფრასტრუქტურული პროექტი არ განხორციელებულა და ელემენტარული ორმოც კი ვერ იქნა ამოვსებული.
ფაქტ-მეტრი ნიკა მელიას განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
ჩვენ თბილისის მერიიდან 2014 წლის იანვრიდან დღემდე განხორციელებული იმ ინფრასტრუქტურული პროექტების სია გამოვითხოვეთ, რომელთა ღირებულება 50 ათას ლარზე მეტს შეადგენს. გარდა ამისა, გამოვითხოვეთ იმ ინფრასტუქტურული პროექტების ჩამონათვალიც, რომელთა განხორციელებაც დაიგეგმა, თუმცა სამუშაოები ჯერ არ დასრულებულა, ან არ დაწყებულა.
მერიიდან მიღებული საჯარო ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის იანვრიდან დღემდე თბილისის მასშტაბით დაახლოებით 83 მლნ ლარის ღირებულების 256 ინფრასტრუქტურული პროექტი განხორციელდა. სამშენებლო და სარეაბილიტაციო სამუშაოები ძირითადად შიდა ეზოებს და გზებს, სკვერებს, გარე განათებებსა და საცხოვრებელ სახლებს შეეხოთ. აღსანიშნავია, რომ ყველაზე მეტი თანხა, დაახლოებით 32 მლნ ლარი, თბილისის მასშტაბით შიდა გზების რეაბილიტაციაზე დაიხარჯა. თბილისში გზების რეაბილიტაცია კვლავ სერიოზული პრობლემაა. მერიის მიერ მოწოდებული საჯარო ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის პირველ 8 თვეში უმეტესწილად შიდა გზებს ჩაუტარდა რეაბილიტაცია, ხოლო ძირითადი საგზაო სამუშაოების უმეტესობა 2015 წლის ბიუჯეტით განისაზღვრა.
2015 წელს თბილისის მასშტაბით გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე დაახლოებით 43 მლნ ლარია გამოყოფილი. ჯერჯერობით ტენდერები პროექტების მხოლოდ ნაწილზეა გამოცხადებული. თბილისის ბიუჯეტით ასევე გათვალისწინებულია ზაჰესის დასახლებასთან მდებარე სარკინიგზო გზაგამტარის რეაბილიტაცია. პროექტის სავარაუდო ღირებულება 4 462 ათას ლარს შეადგენს. მერიის ბიუჯეტში გაწერილია გარე განათებისა და შენობების არქიტექტორულ-მხატვრული მინათების ქსელების სარეაბილიტაციო სამუშაოების და ექსპლოატაციის შესრულება, რაზეც 34 მლნ ლარი, ხოლო სანიაღვრე ქსელების მოვლა-პატრონობაზე კი, დაახლოებით 3.5 მლნ ლარია გამოყოფილი. დაახლოებით 48 მლნ ლარია გამოყოფილი მუნიციპალური მყარი და დიდი ზომის ნარჩენების, ქუჩების დაგვა-დასუფთავებისა და შეგროვებული ნარჩენების ნაგავსაყრელებამდე მიტანისთვის. 13 მლნ ლარამდე კი, თბილისში მდებარე ოლიმპიური სოფლის კანალიზაციის გარე ქსელის მოწყობისთვის გამოიყო.
აღსანიშნავია, რომ დაგეგმილი პროექტების მნიშვნელოვან ნაწილზე სამშენებლო სამუშაოები ჯერ არ დაწყებულა, თუმცა ტენდერები გამოცხადებულია. ინფრასტრუქტურული პროექტების მნიშვნელოვანი ნაწილის მშენებლობა-რეაბილიტაციის დაწყება 2015 წელსაა დაგეგმილი, თუმცა სამუშაოების დასრულების ვადა ზოგიერთ შემთხვევაში 3-დან 4 წლამდე პერიოდს მოიცავს. ჩვენ, საკითხზე დამატებითი კომენტარებისთვის, ნიკა მელიასთან დაკავშირება რამდენჯერმე ვცადეთ, თუმცა უშედეგოდ.
თბილისის მერიიდან მიღებული ინფორმაციით, ბოლო 8 თვეში თბილისის მასშტაბით 256 ინფრასტრუქტული პროექტის (თითოეული 50 ათას ლარზე მეტი ღირებულების) სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები განხორციელდა. ამასთან, 2014 წელს განხორციელებული ინფრასტრუქტურული პროექტების ნაწილი თბილისის მთავრობის შეცვლამდე დაიგეგმა და სამშენებლო სამუშაოებიც დაიწყო.
აღსანიშნავია, რომ ცენტრალური გზების რეაბილიტაციის სამუშაოების უმრავლესობა 2014 წელს არ განხორციელებულა და მათი რეალიზება 2015 წელს იგეგმება. ასევე, პროექტების განხორციელება დროში საკმაოდ გაწელილია, რაც განსაკუთრებით საგზაო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებას ეხება. მიუხედავად იმისა, რომ ნიკა მელიას განცხადება ზუსტი არ არის და ცალსახად გადაჭარბებულია, გზების ნაწილში მისი განცხადების კონტექსტი სწორია, ავარიული გზები ყველა მოქალაქის პრობლემაა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნიკა მელიას განცხადება: 8 თვის განმავლობაში ვერც ერთი ინფრასტრუქტურული პროექტი ვერ განხორციელდა, არის მეტწილად მცდარი.

On air on Rustavi 2, the former mayoral candidate of the United National Movement, Nika Melia, talked about the situation at Tbilisi City Hall. According to his statement, not even a single infrastructural project has been implemented in Tbilisi in eight months nor has even a single pothole been filled.
FactCheck took interest in Nika Melia’s statement and verified its accuracy.
We requested information about infrastructural projects with an individual cost of more than GEL 50,000 implemented from January 2014 to date from Tbilisi City Hall. We also requested the list of infrastructural projects which were planned but have not been finished or started.
According to the public information received from Tbilisi City Hall, a total of 256 projects with an individual cost of over GEL 50,000 and an overall cost of GEL 83 million have been implemented in Tbilisi since January 2014. Construction and rehabilitation work mainly concerned inner yards and roads, parks, outdoor lighting and residential houses. It should be noted that the largest part of the money, about GEL 32 million, was spent upon the rehabilitation of inner roads in Tbilisi. The rehabilitation of the roads still remains amongst the most important problems in the capital. According to the public information provided by Tbilisi City Hall, mainly inner roads were rehabilitated in the first eight months of 2014 whilst work on main roads has been planned for the 2015 budget.
A total of GEL 43 million has been allocated for the rehabilitation of roads in Tbilisi. Currently, tenders have been announced only for a certain number of projects. The Tbilisi city budget also includes the rehabilitation of a railway viaduct near the Zahesi settlement. The estimated cost of the project amounts to GEL 4,462 thousand. The Tbilisi City Hall budget also includes the rehabilitation and installation of outdoor lighting and architectural decorative lighting. A total of GEL 34 million is allocated for this purpose whilst about GEL 3.5 million has been assigned for the maintenance of drainage systems. Additionally, about GEL 48 million has been allocated for street sweeping and cleaning and delivering solid and larger-sized waste to landfills. About GEL 13 million has been allocated for installing the sewage system for the Olympic Village in Tbilisi.
It should be noted that construction work on the majority of these aforementioned projects has not started yet. Tenders, however, have already been announced. The construction and rehabilitation of the majority of the infrastructural projects is planned to start in 2015; however, the length of the work is in certain cases from three to four years. For additional comments we tried to contact Nika Melia a number of times but to no avail.
According to the information from Tbilisi City Hall, a total of 256 construction and rehabilitation projects with an individual cost of over GEL 50,000 have been implemented in Tbilisi in the past eight months. In addition, a number of projects implemented in 2014 were planned and implementation started before the change of the government of Tbilisi.
It should be pointed out that the majority of the road rehabilitation work was not implemented in 2014 and is planned to take place in 2015. In addition, project implementation comprises a lengthy process, especially for those projects connected with road infrastructure rehabilitation. Despite the fact that Nika Melia’s statement is not accurate and is a clear exaggeration, the context of his statement about the roads is correct. Damaged roads cause problems for each citizen.
FactCheck concludes that Nika Melia’s statement: Tbilisi City Hall has failed to implement a single project in eight months, is MOSTLY FALSE.