„2014 წელი იყო გამონაკლისი, როცა ბიუჯეტი შესრულდა“
2014 წლის ბიუჯეტის შესრულებასთან დაკავშირებით, ხელისუფლებას და ოპოზიციას, ასევე ეკონომიკურ ექსპერტთა უმრავლესობას სრულიად განსხვავებული პოზიციები გააჩნიათ. ფინანსთა მინისტრის განცხადებით, 2014 წლის ბიუჯეტი შესრულდა. უფრო მეტიც, მინისტრის განცხადებით, 2014 წელი იყო გამონაკლისი, როცა ბიუჯეტი შესრულდა. „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერმა ზურაბ ჯაფარიძემ კი განაცხადა, რომ 2014 წელს ბიუჯეტი შესრულდა მხოლოდ ქაღალდზე და ამ წელს დაგეგმილი პროექტები სრულად არ განხორციელდა.
ფაქტ-მეტრი ბიუჯეტის შესრულების საკითხით დაინტერესდა და ზემოთ მოცემული განცხადებები გადაამოწმა.
სახელმწიფო ბიუჯეტი წლის განმავლობაში სახელმწიფოს მიერ მისაღები შემოსავლებისა და გასაწევი ხარჯების გეგმას წარმოადგენს. სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულება ნიშნავს, რომ წლის ბოლოს მიღებული შემოსულობები და გასაწევი გადასახდელები დაგეგმილის ტოლია.
სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, 2014 წლის ბიუჯეტის შემოსულობებმა 9 125 მლნ ლარი შეადგინა, რაც გეგმის 100.2%-ია. საგადასახადო შემოსავლებმა 6 847 მლნ ლარი შეადგინა, რაც დაგეგმილზე მეტია (გეგმის 100.3%). რაც შეეხება გადასახდელების გეგმას, მისმა შესრულებამ 8 977 მლნ ლარი, გეგმის 98.9% შეადგინა.
2014 წელს, ვალის სახით, 1 636 მლნ ლარის აღება იყო დაგეგმილი, საიდანაც 600 მილიონი შიდა, ხოლო 1 036 მილიონი საგარეო ვალზე მოდიოდა. ცხრილი 1 გვიჩვენებს, რომ წლის განმავლობაში შიდა ვალის ზრდა დაგეგმილზე მაღალიც კი იყო, ხოლო საგარეო ვალის ზრდის ტემპი გეგმას მნიშვნელოვნად ჩამორჩებოდა (იხ. ცხრილი 2). 2014 წლის პირველი 9 თვის განმავლობაში საგარეო ვალის ზრდამ გეგმის ნახევარი შეადგინა, ხოლო მეოთხე კვარტალში 478 მლნ ლარის ჩარიცხვა განხორციელდა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, ამ თანხის მნიშვნელოვანი ნაწილი, 384 მლნ ლარი, დეკემბრის თვეში ჩაირიცხა. აქვე ისიც უნდა ითქვას, რომ საგარეო ვალის გეგმიურ მაჩვენებელთან მიახლოებას დეკემბერში ლარის კურსის გაუფასურებამაც შეუწყო ხელი. ბიუჯეტი ლარის 1.71-იან კურსზე იყო დაგეგმილი, ხოლო დეკემბერში ლარის საშუალო კურსი დოლარის მიმართ 1.88 იყო. შედეგად, დეკემბერში მოზიდულ 384 მილიონში, ლარის გაუფასურების წილმა 40 მლნ ლარამდე შეადგინა.
ცხრილი 1:შიდა და საგარეო ვალის ზრდა 2014 წლის განმავლობაში (მლნ ლარი)
კვარტლები
I-III გეგმა
I-III
IV ფაქტი
წლიური გეგმა
წლიური ფაქტი
საშინაო ვალის ზრდა
102.8%
69
600
573
95.5%
საგარეო ვალის ზრდა
629
519
82.6%
478
1036
997
96.2%
წყარო:საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
საგარეო ვალი საერთაშორისო დონორების მიერ შეღავათიანი პირობებით გაცემული სესხებია, რომელიც ძირითადად საზოგადოებრივი მნიშვნელობის ინფრასტრუქტურულ პროექტებს ხმარდება. შესაბამისად, საგარეო ვალის ნაწილში ჩამორჩენა იმას ნიშნავს, რომ დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტები სრულყოფილად არ სრულდება.
თუ საინვესტიციო ხარჯებს გადავხედავთ, ვნახავთ, რომ 2014 წლის განმავლობაში საინვესტიციო პროექტების დაფინანსება არათანაბრად ხდებოდა. კერძოდ, მნიშვნელოვანი ჩამორჩენა იყო წლის დასაწყისში და მაღალი ხარჯვა წლის ბოლოს. 9 თვის განმავლობაში საინვესტიციო პროექტებზე 463 მლნ ლარი დაიხარჯა (დაგეგმილის 71.8%), ბოლო 3 თვეში კი, საინვესტიციო პროექტების დასაფინანსებლად 370 მლნ ლარი გადაირიცხა.
ცხრილი 2:2014 წლის ბიუჯეტის შესრულება გადასახდელების ნაწილში (მლნ ლარი)
IV
6747
6183
91.6%
2794
9080
8977
98.9%
ხარჯები
5548
5209
93.9%
2238
7540
7447
98.8%
საინვესტიციო პროექტები
645
463
71.8%
370
838
833
99.4%
ფაქტ-მეტრმა 2010-2012 წლებისსაინვესტიციო პროექტებისშესრულებაც გადაამოწმა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, აღნიშნულ პერიოდში საინვესტიციო პროექტების დაფინანსება გეგმის მიხედვით სრულდებოდა, გამონაკლისი 2012 წლის მეორე ნახევარი იყო, როცა საინვესტიციო პროექტების გეგმა 85%-ით შესრულდა.
მიუხედავად იმისა, რომ შემოსულობების და გადასახდელების წლიური გეგმა მაღალი პროცენტით შესრულდა, 2014 წლის ბიუჯეტი შესრულების მაღალი მაჩვენებლით გამონაკლისი არ გახლავთ, როგორც ამას ნოდარ ხადური აცხადებდა. წინა წლებში ბიუჯეტის თავდაპირველი გეგმა გადაჭარბებითაც კი სრულდებოდა.
ცხრილი 3:ბიუჯეტის შესრულება 2008-2013 წლებში პირველადი გეგმის მიმართ
107%
118.5%
100.4%
98,5%
105%
103.1%
106.5%
99.9%
98.6%
92.6%
აქვე აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის ბიუჯეტის კვარტალური გეგმები არათანაბრად სრულდებოდა, რამაც წლის ბოლოს დეფიციტური ხარჯვა გამოიწვია. კერძოდ, მეოთხე კვარტალში ბიუჯეტის დეფიციტი 605 მლნ ლარი იყო. დეკემბრში ბიუჯეტის დეფიციტმა 269 მლნ ლარი შეადგინა, რაც ლარის გაუფასურების ერთ-ერთი მიზეზი გახდა.
ბიუჯეტის კვარტალური შესრულების მიხედვით, საშუალოდ, თვეში 600-700 მლნ ლარის ხარჯვა ხდებოდა, ხოლო დეკემბერში 1 253 მლნ ლარის ხარჯვა განხორციელდა. აქედან, 489 მლნ ლარი ბოლო 5 სამუშაო დღეში გადაირიცხა. ლოგიკურია, რომ თანხის გადარიცხვის მიუხედავად, დაგეგმილი პროექტები რამდენიმე დღეში ვერ განხორციელდებოდა. ბიუჯეტი ფორმალურად შესრულდა, ხოლო რეალურად კი, ის პროექტები, რაც 2014 წლის ბოლომდე უნდა განხორციელებულიყო, 2015 წელში გადავიდა.
2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი შემოსულობების ნაწილში 100.2%-ით, ხოლო გადასახდელების ნაწილში 98.9%-ით შესრულდა. რაც შეეხება 2004-2012 წლების ბიუჯეტის შესრულებას, ეკონომიკური ზრდის გამო საბიუჯეტო შემოსავლები ისეთი ტემპით იზრდებოდა, რომ წლის ბოლოს ბიუჯეტის შესრულება მნიშვნელოვნად აჭარბებდა წლის დასაწყისში დამტკიცებულ ბიუჯეტის გეგმას. შესაბამისად, ბიუჯეტის შესრულების კუთხით, წინა წლები შეიძლება ბევრად უფრო წარმატებულად ჩაითვალოს. ხოლო, 2014 წელს საინვესტიციო ხარჯების და საგარეო ვალის კვარტალურ შესრულებაში არსებული დისპროპორცია გვაძლევს საფუძველს ვთქვათ, რომ გასულ წელს დაგეგმილი საინვესტიციო პროექტები სრულყოფილად არ განხორციელდა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება: „2014 წელი იყო გამონაკლისი, როცა ბიუჯეტი შესრულდა,“ არის მეტწილად მცდარი,ხოლო ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება - მეტწილად სიმართლე.

“2014 was an exceptional year in which the budget was executed.”
The government and the opposition, as well as the majority of economic experts, have different opinions regarding the execution of the 2014 budget. According to the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, the 2014 budget has been executed. Moreover, Mr Khaduri stated that 2014 was the only year in which the budget was executed. On the other hand, leader of the United National Movement, Zurab Japaridze, stated that the 2014 budget was executed only on paper and that projects planned for this year have not been fully implemented.
FactCheck took interest in the budget execution issue and verified the aforementioned statements.
The state budget is a plan of the estimated receipts and expenditures of the state for a year. The execution of the state budget means that receipts received and payments made are at the planned level by the end of the year.
According to the data of the State Treasury, receipts amounted to GEL 9,125 million in the 2014 budget, constituting 100.2% of the plan. Tax revenues equalled GEL 6,847 million, constituting more than the planned amount (100.3%). As for the payments plan, its completion equalled GEL 8,977 million or 98.9% of the plan.
In 2014, GEL 1,636 million was planned to be borrowed of which GEL 600 million would be domestic and GEL 1,036 million would be foreign. Table 1 shows that the domestic debt was higher throughout the year than planned whereas the increased rate of foreign debt comprised half of the planned amount. Foreign debt worth GEL 478 million were transferred in the fourth quarter of 2014. According to the data of the State Treasury, the largest part of the amount, GEL 384 million, was transferred in December 2014. It should be noted that the convergence of the foreign debt to the planned amount in December 2014 was promoted by the devaluation of GEL as well. The budget had been planned for a 1.71 exchange rate of GEL whereas the average exchange rate of GEL to USD in December was 1.88. Subsequently, of the GEL 384 million transferred in December, GEL 40 million of it was due to GEL devaluation.
Table 1: Domestic and Foreign Debt Growth throughout 2014 (GEL million)
Quarters
I-III Plan
I-III Actual
Execution
IV Actual
Annual Plan
Annual Actual
Domestic Debt Growth
490
504
102.8%
69
573
95.5%
Foreign Debt Growth
629
519
82.6%
478
1,036
997
96.2%
Foreign debt includes the preferential loans issued by international donors that are mostly used for infrastructural projects of public importance. Therefore, a shortfall in the foreign debt line means that planned infrastructural projects are not being fully implemented.
Looking at investment expenditures, it turns out that investment projects were financed unevenly throughout 2014. More precisely, there was a significant shortfall at the beginning of the year and high spending at the end of the year. GEL 463 million were spent on investment projects over nine months (71.8% of the plan) whereas GEL 370 million were transferred to fund investment projects in the last three months of the year.
Table 2: Execution of the 2014 Budget in Payment Lines (GEL million)
Payments
6,747
6,183
91.6%
2,794
9,080
8,977
98.9%
Expenditures
5,548
5,209
93.9%
2,238
7,540
7,447
98.8%
Investment Projects
645
463
71.8%
370
838
833
99.4%
FactCheck verified the execution of investment projects in 2010-2012. According to the data of the State Treasury, investment projects were funded as planned in this period. The second half of 2012 was an exception, however, when the investment projects plan was completed by 85%.
Even though the annual plan of the receipts and payments was executed with a high percentage, the 2014 budget is not an exception with its high execution rate as Mr Khaduri states. Budget plans have been even over-performed with respect to the initial plan in previous years.
Table 3: Budget Execution with Respect to Initial Plan in 2008-2013
Receipts
107%
118.5%
100.4%
98.5%
105%
103.1%
106.5%
99.9%
98.6%
92.6%
It should be noted that the quarterly budget plans of 2014 were unevenly executed which resulted in a deficit spending at the end of the year. More precisely, the budget deficit was GEL 605 million in the fourth quarter. In December, the budgetary deficit amounted to GEL 269 million which was eventually one of the reasons for the devaluation of GEL.
According to the quarterly budget execution, GEL 600-700 million were being spent on average per month whilst GEL 1,253 million were spent in the month of December. From this amount, GEL 489 million were transferred in the last five working days of the month. It is logical that despite the transfer, it was impossible to implement the planned projects in a period of several days. The budget was formally executed and in reality the projects that should have been implemented before the end of 2014 were shifted to 2015.
The 2014 state budget was executed by 100.2% in the receipts line and by 98.9% in the payments line. As for the budget completion in 2004-2012, thanks to the economic growth, budgetary receipts were increasing with such a rate that the execution by the end of the year was significantly exceeding the budget plan as approved at the beginning of the year. Therefore, previous years can be considered more successful in terms of budget execution. The disproportion existing in the quarterly completion of investment expenditures and foreign debt gives us sufficient grounds to say that the investment projects planned in 2014 were not fully implemented.
Therefore, FactCheck concludes that Mr Khaduri’s statement: “2014 was an exceptional year in which the budget was executed,” is MOSTLY FALSE whereas Mr Japaridze’s statement is MOSTLY TRUE.