"2014 წლის ბოლოსთვის საბიუჯეტო დეფიციტის მაჩვენებელი მშპ-ს 3.7% იქნება, მომავალ წელს დაგეგმილია მისი 3%-მდე შემცირება"
მიმდინარე წლის 14 ნოემბერს პარლამენტის სხდომაზე ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ მიმდინარე წელს ბიუჯეტის დეფიციტი მშპ-ს 3.7% იქნება, ხოლო მომავალ წელს აღნიშნული მაჩვენებლის 3%-მდე შემცირებაა დაგეგმილი.
ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადება გადაამოწმა. ბიუჯეტის დეფიციტი სახელმწიფოს მიერ გაწეულ ხარჯებს და მიღებულ შემოსავლებს შორის სხვაობაა. ბიუჯეტის დეფიციტი სახელმწიფოს მიერ ვალის აღებით ფინანსდება. სახელმწიფოს გადახდისუნარიანობის შესანარჩუნებლად მნიშვნელოვანია, რომ ბიუჯეტის დეფიციტის დონე მშპ-სთან მიმართებაში გარკვეული ზღვრის ფარგლებში იქნას შენარჩუნებული. საქართველოს კანონით „ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ“ განსაზღვრულია, რომ ბიუჯეტის დეფიციტი ქვეყნის მშპ-ს 3%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. საბიუჯეტო კოდექსის მიხედვით, ბიუჯეტის დეფიციტი მთლიანი სალდოს[1] მდგომარეობით განისაზღვრება. უარყოფითი მთლიანი სალდო ბიუჯეტის დეფიციტის ნიშანია, დადებითი კი - პროფიციტის. 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით დაგეგმილი მთლიანი სალდო 875 მლნ ლარს შეადგენს, ხოლო ნომინალური მშპ 29 352 მლნ ლარია. შესაბამისად, პირველადი გეგმის მიხედვით, მთლიანი სალდო მშპ-ს 3%-ს შეადგენდა. ამასთან, მიმდინარე წელს მშპ-ს მოსალოდნელი საპროგნოზო მოცულობა 29 176 მლნ ლარამდე შემცირდა, თუმცა გეგმის მიხედვით დეფიციტი არ შეცვლილა და ის კვლავ 3%-იანი ზღვრის ფარგლებშია. რაც შეეხება ბიუჯეტის დეფიციტს[2] ტრადიციული გაგებით, ის მოიცავს, როგორც მიმდინარე ოპერაციებსა და არაფინანსური აქტივებზე გაწეულ ხარჯებს, ასევე ფინანსური აქტივების (დეპოზიტების, ფასიანი ქაღალდების) ოპერაციებზე გაწეულ ხარჯებსა და ამ ოპერაციებიდან მიღებულ შემოსავლებსაც. აღნიშნული მეთოდის მიხედვით, 2014 წლის პროექტით ბიუჯეტის დეფიციტი 1 038 მლნ ლარითაა დაგეგმილი, რაც მშპ-ს 3.6%-ია. ფინანსთა მინისტრი განცხადებაში სწორედ ამ მეთოდოლოგიით დათვლილ დეფიციტს გულისხმობდა. 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტით, დეფიციტი 1 191 მლნ ლარია, ხოლო მშპ-ს საპროგნოზო მაჩვენებელი 31 860 მლნ ლარს შეადგენს, შესაბამისად, დეფიციტი მშპ-ს 3.7% იქნება.   ცხრილი 1: 2014-2015 წლის ბიუჯეტის პროექტი და 2014 წლის პირველი სამი კვარტლის შესრულება:
I-II კვარტალი
I-III კვარტალი
პროექტი
მთლიანი სალდო
874,7
320,3
-51,7
559,2
176,4
737,3
181,9
683,7
ფინანსური აქტივების ცვლილება
163,2
-140,3
208,6
-208,7
35,9
-65,7
414,3
507,1
ბიუჯეტის დეფიციტი
1037,9
180,0
156,9
350,5
212,3
671,6
596,2
1190,8
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   თუ როგორ მიმდინარეობს ბიუჯეტის შესრულება, ამის შესახებ ინფორმაციას ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებულ კვარტალურ ანგარიშებში ვნახავთ. ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, მიმდინარე წლის მესამე კვარტალში ბიუჯეტის დეფიციტმა 596 მლნ ლარი შეადგინა, ნაცვლად დაგეგმილი 672 მლნ ლარისა, რაც მეტწილად ხარჯების ნაწილში ჩამორჩენის შედეგია (იხ. ცხრილი 2). მიმდინარე წლის სამ კვარტალში ფაქტიურად გაწეულმა ხარჯებმა 5 209 მლნ ლარი შეადგინა, რაც დაახლოებით 340 მილიონი ლარით ჩამორჩება გეგმას. ასევე აღსანიშნავია, რომ საგარეო ვალის ფაქტიური ზრდა 109 მილიონი ლარით ჩამორჩება დაგეგმილს, ხოლო საშინაო ვალის ზრდა დაგეგმილზე მაღალია. თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ საგარეო ვალი მიზნობრივ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე გაწეული ხარჯების დასაფინანსებლად გამოიყენება, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ დაგეგმილი პროექტების შესრულება ვადებთან ჩამორჩენით მიმდინარეობს. ცხრილი 2-ში მოცემულია მიმდინარე 3 კვარტლის განმავლობაში დაგეგმილი და შესრულებული ბიუჯეტის მონაცემები. როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბიუჯეტის ფაქტობრივი შესრულება მნიშვნელოვნად ჩამორჩება გეგმას. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, მიმდინარე წლის 11 თვის მანძილზე ბიუჯეტის დეფიციტი 679 მილიონი ლარია, ხოლო 2014 წლის პროექტით დაახლოებით 1 038 მლნ ლარის დეფიციტია დაგეგმილი. შესაბამისად, სახელმწიფომ დეკემბერში ბიუჯეტის დეფიციტი 359 მლნ ლარით უნდა გაზარდოს, რაც ნაკლებ სავარაუდოა და, ამავდროულად, სარისკოც. იმისთვის, რომ ბიუჯეტის დეფიციტი დაგეგმილ დონემდე გაიზარდოს, სახელმწიფომ მოკლე დროში მნიშვნელოვნად უნდა გაზარდოს ხარჯები, რაც ეკონომიკაში ლარის დიდი რაოდენობით გაშვებას გამოიწვევს. აღნიშნული პროცესი უარყოფითად იმოქმედებს ეროვნული ვალუტის კურსზე და გაზრდის ინფლაციის რისკს.   ცხრილი 2: სახელმწიფო ხარჯები და ვალი (2014 წლის გეგმა და შესრულება)
შემოსავლები
7319
1744.4
1695.6
3364.2
3376.4
5307.9
5362.6
ხარჯები
7539.6
1932.4
1616.5
3665.8
3373.2
5548.8
5209
ვალდებულებებისცვლილება
1037.9
180
157
350.5
212.3
671.6
596.2
ვალდებულებისზრდა
1636
322
292
641.3
493
1119.2
1023.1
საგარეო ვალის ზრდა
1036
127
228
276.3
147
629.2
519.4
საშინაოვალის ზრდა
600
195
64
365
346
503.7
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   დასკვნა მიმდინარე წლის ბოლოს დაგეგმილი ბიუჯეტის დეფიციტი 1 038 მლნ ლარს შეადგენს, რაც მშპ-ს 3.6%-ია. ბიუჯეტის 11 თვის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, ბიუჯეტის დეფიციტმა 679 მლნ ლარი შეადგინა, რაც წლიურ  გეგმას 359 მლნ ლარით ჩამორჩება. შესაბამისად, იმისთვის რომ წლის ბოლოს ბიუჯეტის დეფიციტი დაგეგმილ დონეზე შესრულდეს, სახელმწიფომ წლის ბოლომდე მნიშვნელოვნად უნდა გაზარდოს ხარჯები, რაც უარყოფითად იმოქმედებს ეროვნული ვალუტის კურსზე და გაზრდის ინფლაციის რისკს. უნდა გავითვალისწინოთ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის 5 დეკემბრის განცხადებაც, რომ მთავრობასთან კონსულტაციების შედეგად, დეკემბერში ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვას ადგილი არ ექნება, რაც შეასუსტებს ზეწოლას ინფლაციურ პროცესებზე. გამომდინარე აქედან, 2014 წლის ბიუჯეტის დეფიციტი დაგეგმილი 1 038 მლნ ლარის დონეზე არ შესრულდება. ეს ერთის მხრივ დადებით მოვლენაა, მაგრამ მინისტრის განცხადება, რომ წლის ბოლოსთვის დეფიციტი მშპ-ს 3.7 % იქნება, სიმართლეს არ შეესაბამება. დეფიციტი დაახლოებით მშპ-ს 3.2 %-ის ფარგლებში იქნება. 2015 წელს დაგეგმილი დეფიციტი 1 191 მლნ ლარამდე  იზრდება, რაც 2015 წლისთვის პროგნოზირებული მშპ-ს 3.7%-ია. ანუ მომავალ წელს დეფიციტი იზრდება როგორც ნომინალურ, ასევე მშპ-ს მიმართ ფარდობით მაჩვენებელში. ფაქტ–მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება: "2014 წლის ბოლოსთვის საბიუჯეტო დეფიციტის მაჩვენებელი მშპ-ს 3.7% იქნება, მომავალ წელს დაგეგმილია მისი 3%-მდე შემცირება," არის მცდარი.

On 14 November 2014, at the session of the Parliament of Georgia, Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that the budget deficit would equal 3.7% of the GDP by the end of 2014 and that his Ministry was planning to reduce it to 3% next year.
The budget deficit is the difference between the spending and the revenues of the state. The state takes loans to finance the budget deficit. In order to maintain solvency, it is important to keep the budget deficit at a certain level with regard to the country’s GDP. The Law of Georgia on Economic Freedom determines that the budget deficit must not exceed 3% of the GDP.
According to the Budget Code of Georgia, the budget deficit is determined based upon the condition of the overall balance[1]. A negative overall balance indicates a budget deficit whilst a positive balance shows a surplus. According to the 2014 State Budget Plan, the expected overall balance amounts to GEL 875 million whilst the nominal GDP equals GEL 29,352 million. Hence, according to the initial plan, the overall balance constituted 3% of the nominal GDP. In addition, the expected amount of the GDP decreased to GEL 29,176 million in 2014; however, the deficit plan has not been changed and it is around 3%.
As for the budget deficit,[2] traditionally speaking it includes both the current operations and the spending on non-financial assets as well as the expenditure on the financial asset (deposits, bonds) operations and the income from these operations. According to this method, the planned amount of the 2014 budget deficit is GEL 1,038 million which constitutes 3.6% of the GDP. In his statement, the Minister of Finance talked about the budget deficit calculated by this method. According to the 2015 State Budget Plan, the budget deficit amounts to GEL 1,191 million whilst the expected amount of the GDP equals GEL 31,860 million, setting the deficit at 3.7%.
Table 1: 2014-2015 State Budget Plans and Implementation of the First Three Quarters of 2014
The implementation statistics of the 2014 State Budget can be found in the quarterly reports published by the Ministry of Finance of Georgia. According to the Budget Implementation Report, the budget deficit equalled GEL 596 million in the third quarter of 2014 instead of the initially planned GEL 672 million which is mainly due to the shortfall in spending (see Table 2). The actual spending equalled GEL 5,209 million in the first three quarters of 2014 which is GEL 340 million less than initially planned.
It should also be noted that the growth of the external debt is GEL 109 million less than originally planned whilst the growth of the domestic debt is higher than planned. Taking into account that the external debt is mainly used to fund targeted infrastructural projects we can assume that the implementation of these projects is slower than planned.
Table 2 reflects the plan and the implementation of the first three quarters of the 2014 State Budget. As the Table shows, the actual implementation of the budget is significantly less than initially planned.
According to the data of the State Treasury of Georgia, the budget deficit equals GEL 679 million in the first eleven months of 2014 whilst the 2014 State Budget Plan forecasts a total of GEL 1,038 million in budget deficit. Hence, to meet the plan, the state would have to increase the budget deficit by GEL 359 million in December which is not likely as well as dangerous. In order to increase the budget deficit to the planned level, the state would have to significantly increase spending in a very short period of time which would cause an influx of GEL in the economy. This would negatively affect the exchange rate of the national currency and increase the risks of inflation.
Table 2: State Spending and Debt (2014 Plan and Implementation)
The planned amount of the State Budget deficit amounts to GEL 1,038 million by the end of 2014 which is 3.6% of the GDP. According to the 11-month implementation data of the State Budget, the budget deficit equalled GEL 679 million which is GEL 359 million less than initially planned. Hence, in order to increase the budget deficit to the planned level, the state would have to significantly increase spending in a very short period of time which would negatively affect the exchange rate of the national currency and increase the risks of inflation. The 5 December 2014 statement of the President of the National Bank of Georgia should also be taken into account according to which, after a consultation with the government, there would be no deficit spending in December which would reduce the pressure on the inflation processes.
Hence, the 2014 State Budget deficit will not be implemented at the level of GEL 1,038 million. This is partly positive. However, the statement of the Minister of Finance that the deficit will constitute 3.7% of the GDP by the end of 2014 is incorrect. The deficit remains under 3.2%.
The planned deficit will increase to GEL 1,191 million in 2015 which is 3.7% of the planned GDP. Hence, the budget deficit will be increased in both nominal terms and with regard to the GDP as well.
FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: “The budget deficit will equal 3.7% of the GDP by the end of 2014. We are planning to reduce it to 3% next year,” is FALSE.