2014 წლის 23 სექტემბერს, გადაცემა „არჩევანში,“ ქვეყანაში არსებულ კრიმინოგენურ ვითარებასთან დაკავშირებით, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა გიგა ბუკიამ განაცხადა: „2011 წელს, აგვისტოში მოხდა 11 მკვლელობა, რუსთავი 2-მა გააშუქა ორად-ორი მკვლელობა, მესამე-მეოთხე ჩვენებაში. 2014 წლის აგვისტოშიც მოხდა 11 მკვლელობა, გაშუქება არის 100% და ეს ყველაფერი წინა პლანზეა გამოტანილი“.
19 სექტემბერს, გადაცემა „რეაქციაში“ ანალოგიური კომენტარი ზვიად ძიძიგურმაც გააკეთა: „აგვისტოში ძალიან აქტუალური იყო მკვლელობების თემა. მინდა გითხრათ, რომ 2010 წლის აგვისტოში იყო 10 მკვლელობა, 2014 წლის აგვისტოში 11 მკვლელობა, გაშუქდა – 9, თანაც პირველ ნიუსებად და ეს კეთდება სრულიად შეგნებულად, რომ ქვეყანაში ისტერიული სიტუაცია შეიქმნას, რომელსაც ერთ-ერთი კომპანია სრულიად სერიოზულად უჭერს მხარს“.
ჩვენ კრიმინალის გაშუქების საკითხით დავინტერესდით და გიგა ბუკიას განცხადება გადავამოწმეთ. ფაქტ–მეტრს კრიმინალის მედიაში გაშუქების სტატისტიკასთან დაკავშირებით ორი კვლევა უკვე გამოქვეყნებული აქვს. პირველი კვლევა შინაგან საქმეთა მინისტრის – ალექსანდრე ჭიკაიძის განცხადებას, ხოლო მეორე მისი მოადგილის - ლევან იზორიას განცხადებას ეხებოდა. იქედან გამომდინარე, რომ კრიმინალის გაზრდილი რაოდენობის შესახებ აღქმას დეპუტატები მედიაში გაშუქებულ ფაქტებს აქტიურად უკავშირებენ, ფაქტ-მეტრმა აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით დეტალური კვლევის ჩატარება გადაწყვიტა. მართალია, გიგა ბუკიას განცხადება კონკრეტულად რუსთავი 2-ს ეხება, თუმცა სრული ანალიზისთვის რუსთავი 2-ის, იმედის, საზოგადოებრივი მაუწყებლისა და მაესტროს მონაცემები შევაფასეთ. კვლევაში მკვლელობის ფაქტების გაშუქების ინტენსივობა, ქრონომეტრაჟი და რიგითობა დეტალურად არის განხილული. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკის თანახმად, 2011 წლის აგვისტოში 12 მკვლელობის ფაქტი დაფიქსირდა. რეგისტრირებული დანაშაულებიდან მედიასაშუალებებმა 7 მკვლელობა გააშუქეს. მედიაში გაშუქებული 7 მკვლელობის ფაქტიდან, რუსთავი 2-მა აგვისტოს თვეში 6 ფაქტი გააშუქა. ამასთან, გაშუქებული 6 ფაქტიდან 4 მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში მოხვდა. შესაბამისად, 2011 წლის აგვისტოს თვის განმავლობაში, რუსთავი 2-ზე, რეგისტრირებული მკვლელობების 50% გაშუქდა, ხოლო გაშუქებული მკვლელობებიდან, მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში 67% მოხვდა. გაშუქებულ 6 ფაქტთან დაკავშირებით, ჯამში 15 სიუჟეტი გავიდა. განსხვავებული იყო თითოეული ფაქტის გაშუქების სიხშირე. ზოგიერთი ფაქტი, მაგალითად ბათუმის ბულვარში მომხდარი მკვლელობა 6-ჯერ, ხოლო კასპში მამის მიერ შვილის მკვლელობა ერთხელ გაშუქდა. ჯამში, ერთზე მეტი სიუჟეტი ფაქტების 50%-ს დაეთმო. ჯამში, 15 სიუჟეტის ქრონომეტრაჟი 2011 წლის აგვისტოში, 26 წუთსა და 5 წამს შეადგენდა. ყველაზე დიდი ქრონომეტრაჟი – 4 წუთი და 13 წამი მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში ბათუმის ბულვარში მომხდარ მკვლელობასთან დაკავშირებით გასულ სიუჟეტს დაეთმო. ყველაზე მოკლე ქრონომეტრაჟი – 52 წამი კასპში მამის მიერ შვილის მკვლელობის სიუჟეტს დაეთმო. ჩვენ ასევე გამოვიკვლიეთ, თუ რა თანმიმდევრობით შუქდებოდა მკვლელობის შესახებ გასული სიუჟეტები. საშუალოდ, პირველ სარეკლამო ჭრამდე, ანუ საინფორმაციო გამოშვების პირველ ბლოკში 6 სიუჟეტი გადის. რუსთავი 2-ის მიერ გაშუქებული 15 სიუჟეტიდან 12, ანუ 80% სწორედ პირველ ბლოკში გავიდა. მნიშვნელოვანია აღვნიშნოთ ისიც, რომ პირველ ბლოკში გასული სიუჟეტებიდან პირველ-მეორე ნიუსად სამი მათგანი, ანუ 25% გაშუქდა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკის თანახმად, 2014 წლის აგვისტოში მკვლელობის 11 ფაქტი დარეგისტრირდა. რეგისტრირებული მკვლელობებიდან მედიაში 6 ფაქტი გახმაურდა. მედიასაშუალებებში გაშუქებული ფაქტებიდან რუსთავი 2-მა 5 ფაქტი გააშუქა. რუსთავი 2-ზე გაშუქებული 5 ფაქტიდან 4 მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში მოხვდა. შესაბამისად, 2014 წლის აგვისტოში რუსთავი 2-მა რეგისტრირებული მკვლელობების 45% გააშუქა, ხოლო გაშუქებული ფაქტების 80% მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში მოხვდა. გაშუქებულ 5 ფაქტთან დაკავშირებით ჯამში 16 სიუჟეტი გავიდა. 2014 წელსაც განსხვავებული იყო თითოეული ფაქტის გაშუქების სიხშირე. ჯამში, ერთზე მეტი სიუჟეტი გაშუქებული ფაქტების 80%-ს დაეთმო. 16 სიუჟეტის ქრონომეტრაჟი სულ 31 წუთსა და 9 წამს შეადგენდა. რუსთავი 2–ზე ყველაზე დიდი დრო – 3 წუთი და 52 წამი თბილისში მომხდარ მკვლელობასთან დაკავშირებულ სიუჟეტს დაეთმო. ყველაზე მოკლე ქრონომეტრაჟი – 23 წამი საგარეჯოში მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით დაფიქსირდა. 2014 წელს რუსთავი 2-ის მიერ გაშუქებული 16 სიუჟეტიდან 10, ანუ 63% პირველ ბლოკში გავიდა. პირველ ბლოკში გასული სიუჟეტებიდან 8, ანუ 80% პირველ ნიუსად გაშუქდა. შედარებისთვის, 2011 და 2014 წლის მკვლელობების გაშუქება რუსთავი 2-ის ეთერში, ცხრილის სახით წარმოვადგინეთ.   რუსთავი 2
რუსთავი 2
აგვისტო
რეგისტრირებული მკვლელობებიდან გაშუქებული ფაქტები
50%
45%
მედიაში გახმაურებული მკვლელობებიდან გაუშუქებელი ფაქტები
გაშუქებული ფაქტების რაოდენობა
მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში გაშუქებული ფაქტები
67%
80%
სიუჟეტების რაოდენობა
16
ფაქტთან დაკავშირებით ერთზე მეტი სიუჟეტი
ჯამური ქრონომეტრაჟი
26 წუთი და 5 წამი
31 წუთი და 9 წამი
მაქსიმალური ქრონომეტრაჟი
4 წუთი და 13 წამი
3 წუთი და 52 წამი
მინიმალური ქრონომეტრაჟი
52 წამი
23 წამი
პირველ ბლოკში გაშუქებული სიუჟეტები
63%
პირველ-მეორე ნიუსად გაშუქებული ფაქტები
მონაცემების შედარების შედეგად ნათელია, რომ მნიშვნელოვანი განსხვავებები რუსთავი 2-ზე არ შეინიშნება. არსებობს მცირედი ზრდა მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში გაშუქებული ფაქტებისა და ფაქტთან დაკავშირებული სიუჟეტების რაოდენობაში. ამასთან, 2014 წლის აგვისტოში გაშუქებული ფაქტების ჯამური ქრონომეტრაჟი მცირედით აღემატება 2011 წელს. აღნიშნული განსხვავებები შეიძლება იმითაც აიხსნას, რომ 2014 წლის აგვისტოში 2011 წელთან შედარებით ეთერში მეტი სიუჟეტი გავიდა. ამასთან, აღსანიშნავია ისიც, რომ მონაცემებში ცვლილებები შესაძლებელია ფაქტების სიმძიმითაც იყოს განპირობებული. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ მნიშვნელოვანი ცვლილება შეინიშნება პირველ-მეორე ნიუსად გაშუქებული ფაქტების პროცენტულ რაოდენობაში (რუსთავი 2-ის დეტალური მონაცემები შეგიძლიათ იხილოთ მიმაგრებულ ფაილში).   ტელეკომპანია იმედი
იმედი
42%
75%
100%
20 წუთი და 58 წამი
15 წუთი და 11 წამი
2 წუთი და 49 წამი
48 წამი
25 წამი
55%
64%
33%
43%
რუსთავი 2-ის მსგავსად, ტელეკომპანია იმედზეც ანალოგიური სურათი გვაქვს. განსხვავებები, რომელიც 2011 წლის აგვისტოსა და 2014 წლის აგვისტოს შორის შეინიშნება, დასკვნის გაკეთების საშუალებას არ გვაძლევს. გაზრდილია მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში გაშუქებული ფაქტებისა და პირველ ბლოკში გაშუქებული სიუჟეტების რაოდენობა, თუმცა სხვა მონაცემებში მნიშვნელოვანი კლება შეინიშნება (იმედის დეტალური მონაცემები შეგიძლიათ იხილოთ მიმაგრებულ ფაილში).   საზოგადოებრივი მაუწყებელი
საზოგადოებრივი მაუწყებელი
58%
72%
57%
19 წუთი და 12 წამი
20 წუთი და 53 წამი
3 წუთი და 24 წამი
40 წამი
3 წუთი
45 წამი
30%
საზოგადოებრივ მაუწყებელზე 2014 წელს, 2011 წელთან შედარებით თითქმის ყველა მონაცემის კლება შეინიშნება. უმნიშვნელოდ არის გაზრდილი ქრონომეტრაჟის ხანგრძლივობა, თუმცა ეს რიცხვი მნიშვნელოვან განსხვავებას მაინც არ გვაძლევს (საზოგადოებრივი მაუწყებლის დეტალური მონაცემები შეგიძლიათ იხილოთ მიმაგრებულ ფაილში).   მაესტრო
მაესტრო
5 წუთი და 59 წამი
29 წუთი და 51 წამი
2 წუთი და 31 წამი
5 წუთი და 8 წამი
1 წუთი
21 წამი
44%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, მაესტროზე ყველა მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი. როგორც ვხედავთ, 2011 წელს მაესტრო ნაკლებად აშუქებდა კრიმინალურ ფაქტებს (მაესტროს დეტალური მონაცემები შეგიძლიათ იხილოთ მიმაგრებულ ფაილში).   დასკვნა ფაქტ-მეტრმა 2011 წლის აგვისტოსა და 2014 წლის ანალოგიური პერიოდის კრიმინალური შემთხვევების გაშუქების სიხშირე, ხანგრძლივობა და პერიოდი ერთმანეთს შეადარა. შედარებული ოთხი არხიდან, თითოეულმა განსხვავებული შედეგები მოგვცა. რუსთავი 2-ზე, იმედზე და საზოგადოებრივ მოაუწყებელზე მნიშვნელოვანი ცვლილებები არ შეინიშნა. 2014 წლის ცალკეული მონაცემები უმნიშვნელოდ თუ აღემატებოდა 2011 წლის მონაცემებს. ყველაზე განსხვავებული მაჩვენებლები ტელეკომპანია მაესტროს 2011 და 2014 წლების მონაცემების შედარებამ მოგვცა. მიუხედავად იმისა, რომ 2014 წელს მაესტროს ყველა მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი, შეუძლებელია კრიმინალის ზრდასთან დაკავშირებით აღქმის ჩამოყალიბებაში მხოლოდდამხოლოდ ტელეკომპანია მაესტრო თამაშობდეს გადამწყვეტ როლს. მაესტროს გარდა, იმედის, რუსთავი 2-ისა და საზოგადოებრივი მაუწყებლის გაშუქების სტატისტიკური მაჩვენებელი თითქმის ანალოგიურია. შესაბამისად, ცხადია, რომ გიგა ბუკიას განცხადების კონტექსტი, იმასთან დაკავშირებით, რომ კრიმინალური ფაქტების გაშუქების რაოდენობა მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი, მცდარია. მნიშვნელოვანია ასევე აღინიშნოს, რომ დეპუტატის განცხადება კონკრეტულად რუსთავი 2-ის მაჩვენებლებს შეეხებოდა. რუსთავი 2-მა 2011 წელს 12 მკვლელობიდან 6 ფაქტი გააშუქა. 2014 წელს მომხდარი 11 მკვლელობიდან კი რუსთავი 2-ის ეთერში 5 ფაქტი გაშუქდა. პროცენტულად, 2011 წელს მომხდარი მკვლელობებიდან 50%, ხოლო 2014 წელს 45% გავიდა ეთერში. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ მკვლელობის ფაქტების პირველ ბლოკში გაშუქების პროცენტულმა მაჩვენებელმა 2011 წელთან შედარებით 2014 წელს 17%-ით იკლო. პირველ ბლოკში პირველ-მეორე ნიუსად გაშუქებული სიუჟეტების რაოდენობა კი 2011 წელთან შედარებით 2014 წელს 55%-ით გაიზარდა. დეპუტატი გიგა ბუკია ცდება, როდესაც გაშუქების პროცენტულ მაჩვენებლზე საუბრობს, თუმცა ზუსტია, როდესაც ამბობს, რომ რუსთავი 2-ზე კრიმინალური ფაქტების სიუჟეტები საინფორმაციო ბადეში 2014 წელს 2011 წელთან შედარებით უფრო ადრე ხვდება. აღსანიშნავია ისიც, რომ ჯამურად, 2014 წლის აგვისტოში 2011 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით პირველ ბლოკში გაშუქებული სიუჟეტების რაოდენობა შემცირებულია. ამრიგად, დეპუტატ გიგა ბუკიას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

On 23 September 2014, on Rustavi 2’s talk show Archevani, Parliamentary Majority MP, Giga Bukia, made a statement about the criminal situation in Georgia: “A total of 11 murders were committed in August 2011 and Rustavi 2 covered only two of them and only as third or fourth rank news. The same number of murders was committed in August 2014 and the media coverage has been 100%. All of them were at the top of the news programmes.”
On 19 September 2014, on Imedi TV’s talk show Reaktsia, Zviad Dzidziguri made a similar statement: “The issue of murders was very important in August. I would like to say that ten murders were committed in August 2010, 11 in August 2014 and nine of them were covered as top news. This is done absolutely consciously so as to create a hysterical situation in the country. One of the television companies dedicatedly supports this.”
We took interest in the issue of the media coverage of crimes in Georgia and verified the accuracy of Giga Bukia’s statement.
FactCheck has already published two studies about the coverage of crime in the media. One of the studies dealt with a statement of the Minister of Internal Affairs of Georgia, Aleksandre Tchikaidze, whilst another verified the accuracy of a statement of the Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, Levan Izoria.
As the MPs are connecting the growing perception of the increase in criminal activity to the media coverage of such facts, FactCheck decided to conduct a detailed study of this issue. Even though Giga Bukia’s statement concerns only Rustavi 2, for a full picture we analysed the data of Imedi TV, the Public Broadcaster of Georgia and Maestro as well. This study examines the issues of the intensity, full running time and the ranking of the coverage in detail.
According to the data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, a total of 12 murder cases were registered in August 2011 with the media covering seven of them.
Of the seven facts receiving media coverage, Rustavi 2 covered six in August 2011. In addition, four of these six facts appeared on a major news programme. Hence, Rustavi 2 covered 50% of the registered murders in August 2011 with 67% of them receiving television coverage on a major news programme.
A total of 15 TV reports were prepared on these six cases. The intensity of the coverage of the individual cases was different. Some cases such as, for example, a murder which took place on Batumi Boulevard in Batumi was covered six times whilst a murder case in the town of Kaspi was covered only once. In total, at least one TV report was prepared on 50% of the cases.
We also looked into the ranking of the appearance of murder case reports on television news programmes. The average number of reports in the first block, before advertisements, is six. In total, 12 of the 15 reports, which equal 80%, were in the news programme’s first block reports. It should be noted that of the reports in the first block, three were covered as first or second rank news which comprises 25% of the coverage.
According to the data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, 11 murder cases were registered in August 2014 but only six of them were covered by the media. Rustavi 2 covered five of these six facts. Four of the five facts covered by Rustavi 2 appeared on a major news programme. Hence, Rustavi 2 has covered 45% of the registered murders in 2014 with 80% of the covered cases appearing on a major news programme.
A total of 16 TV reports were prepared on five murders. The intensity of the coverage of the individual cases is different in 2014 as well. In total, 80% of murder cases have appeared in more than one TV report.
The total running time of 16 TV reports equalled 31:09 (31 minutes and nine seconds). The greatest amount of time for this coverage was on Rustavi 2 – 03:52 (three minutes and 52 seconds) was allocated to a murder case in Tbilisi. The least amount of time – 00:23 (23 seconds) was spent on a murder case in Sagarejo.
In total, ten of the 16 murder case reports (63%) prepared by Rustavi 2 appeared in the first blocks of the news programmes. Eight of the ten reports (80%) were covered as first rank news.
For comparison, we prepared a table depicting the coverage of murder cases by Rustavi 2 in 2011 and 2014.
A comparison of the data illustrates that there are no significant differences. There is a slight increase in the number of cases presented in a major news programme and the number of TV reports on the cases. In addition, the total running time of the reports in 2014 is only slightly higher than that of 2011. The aforementioned differences can also be explained by the fact that more reports have been prepared in 2014 as compared to 2011. In addition, it should also be noted that the differences can be due to the gravity of the cases. However, there is a significant increase in the percentage of cases covered as first or second rank news.
Imedi TV
The overall image of Imedi TV is similar to that of Rustavi 2. The differences between August 2011 and August 2014 are not enough to make any serious conclusions. The number of cases covered by the major news programmes and placed in the first blocks has increased. However, there is a considerable reduction in all of the other components.
A reduction in almost all components was observed in the case of the Public Broadcaster of Georgia in 2014 as compared to 2011. The amount of total running time increased slightly; however, this does not make for a significant difference.
Maestro
As the table makes clear, all of the components have significantly increased in the case of Maestro. As we can see, Maestro covered a much lesser amount of murder cases in 2011.
FactCheck compared the intensity, length and ranking of coverage of murder cases from August 2011 and August 2014. Of the four TV channels compared, each yielded different results.
No significant changes were observed on Rustavi 2, the Public Broadcaster of Georgia and Imedi TV. Certain data of 2014 were only slightly higher as compared to those of 2011. The greatest difference was between the 2014 and 2011 data of Maestro. Even though all of the components increased in the case of Maestro’s coverage, it is nonsense to assume that Maestro alone plays a major role in changing the perception about crime rates. The coverage statistics of Rustavi 2, Imedi TV and the Public Broadcaster of Georgia are almost identical.
Hence, it is clear that the context of Mr Bukia’s statement that the coverage of murder cases has significantly increased is incorrect. It should also be pointed out that the statement of the MP concerned Rustavi 2 alone. Of the 12 murder cases, Rustavi 2 covered six in 2011 whilst five of 11 murder cases have been covered in 2014. A total of 50% of the murder cases were covered by Rustavi 2 in 2011 whilst this number is down to 45% in 2014. It is also important to note that the percentage of the reports placed in the first block of news programmes has decreased by 17% in 2014. The number of the reports covered as first or second rank news in the first blocks, however, has increased by 55% in 2014 as compared to 2011.
Giga Bukia is wrong when talking about the percentage of coverage; however, his statement is accurate when saying that the TV reports on murder cases appear earlier in the news net of Rustavi 2 in 2014 as compared to 2011. It should also be noted that the overall number of the reports in the first block of the news programmes was lower in August 2014 as compared to the same period of 2011.