„ჩვენი კონკურენტუნარიანობა უმჯობესდება. ბოლო პერიოდში, ბოლო 2 წლის განმავლობაში საკმაო წინსვლას მივაღწიეთ... უკეთესი ხდება ისეთი მიმართულება, როგორიცაა მაკროეკონომიკური სტაბილურობა“
2014 წლის 3 სექტემბერს, ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა ჟურნალისტებთან კონკურენტუნარიანობის მსოფლიო რეიტინგში საქართველოს მაჩვენებლის გაუმჯობესებაზე ისაუბრა. როგორც ნოდარ ხადურმა განაცხადა, მთავრობა ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ საქართველოს კონკურენტუნარიანობის რეიტინგი კიდევ უფრო გაუმჯობესდეს. „ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი კონკურენტუნარიანობა უმჯობესდება. ბოლო პერიოდში, ბოლო 2 წლის განმავლობაში საკმაო წინსვლას მივაღწიეთ და ძალიან კარგია, რომ უკეთესი ხდება ისეთი მიმართულება, როგორიცაა მაკროეკონომიკური სტაბილურობა, რაც უშუალოდ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროების სფეროა. ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ კონკურენტუნარიანობის რეიტინგი კიდევ უფრო გაუმჯობესდეს, რაც აისახება იმაში, რომ ქართული პროდუქცია, ქართული ეკონომიკა მსოფლიო ბაზარზე კონკურენტული იქნება,“– აღნიშნა ხადურმა (წყარო: interpressnews.ge). ფაქტრ-მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. გლობალური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგს მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი (WEF) ყოველწლიურად აქვეყნებს. თითოეული წლის რეიტინგი წინა წლის მაჩვენებლებზე დაყრდნობით არის შედგენილი. მაგ: 2014-2015 წლის რეიტინგი 2013 წლის შეფასებას ემყარება, 2013-2014 წლის რეიტინგი 2012 წლის შეფასებას. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი (WEF) არის შვეიცარული არაკომერციული ფონდი, რომელიც ქალაქ დავოსში ყოველწლიურად მასშტაბურ შეკრებას აწყობს. შეკრებას დაახლოებით 2500 ბიზნესმენი, პოლიტიკოსი და მეცნიერი ესწრება. ფორუმზე, წლის მსოფლიო გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები განიხილება. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი ყოველწლიურად 144 ქვეყნის ეკონომიკური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგს აქვეყნებს. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2014-2015 წლის „გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშში“ საქართველომ წინა წელთან შედარებით პოზიცია გაიუმჯობესა და 72-ე (4.15ქულა) ადგილიდან 69-ე ადგილზე (4.22 ქულა) გადაინაცვლა. „გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის“ სტრუქტურა სამი ძირითადი ბლოკისგან შედგება. ეს ბლოკებია: ძირითადი მოთხოვნები, ეფექტურობის მასტიმულირებელი ფაქტორები და ინოვაციური ფაქტორები. ძირითადი მოთხოვნები მოიცავს: სახელმწიფო ინსტიტუტებს, ინფრასტრუქტურას, მაკროეკონომიკურ გარემოს, საბაზისო განათლებას და ჯანდაცვას. ეფექტურობის მასტიმულირებელი ფაქტორები მოიცავს: უმაღლეს განათლებას, საქონლისა და შრომის ბაზრის ეფექტიანობას, ფინანსური ბაზრების განვითარებას, ტექნოლოგიებს და ბაზრის ზომას. ინოვაციური ფაქტორები მოიცავს: ბიზნესის განვითარებას და ინოვაციებს. 2014-2015 წლის ანგარიშის მიხედვით, ძირითად მოთხოვნებში საქართველო 48-ე პოზიციაზეა (4.88 ქულა), ეფექტურობის მასტიმულირებელ ფაქტორში - 79-ე პოზიციაზე (3.92 ქულა), ხოლო ინოვაციური ფაქტორების მაჩვენებელში საქართველოს 118-ე ადგილი (3.1 ქულა) უჭირავს. ნოდარ ხადური თავის განცხადებაში ყურადღებას მაკროეკონომიკურ სტაბილურობაზე ამახვილებს, ამიტომ ჩვენ დაწვრილებით სწორედ ამ მაჩვენებელს განვიხილავთ. მაკროეკონომიკური სტაბილურობა ძირითადი მოთხოვნების ერთ–ერთი შემადგენელი ფაქტორია. 2014-2015 წლის ანგარიშის მიხედვით, მაკროეკონომიკური სტაბილურობით საქართველო 48-ე ადგილზეა და 5.14 ქულა აქვს მიკუთვნებული. მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მაჩვენებელს ხუთი კომპონენტი განსაზღვრავს. ეს კომპონენტებია: ბიუჯეტის დეფიციტი, შიდა დანაზოგი, ინფლაცია, სახელმწიფო ვალი და ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი. 2014-2015 წლებში ამ კომპონენტების მიხედვით საქართველოს შემდეგი ადგილები აქვს მიკუთვნებული: ბიუჯეტის დეფიციტი - მე-40 ადგილი (1.3 % მშპ-ის მიმართ); შიდა დანაზოგი - 72-ე ადგილი (19.4 %); ინფლაცია - 78-ე (-0.5%); მთავრობის ვალი - 41-ე (31.8 % მშპ-ის მიმართ) და ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი - 84-ე ადგილი (38.3 ქულა). 2012-2013 წლის ანგარიშის მიხედვით (2 წლის წინ), საქართველოს მაკროეკონომიკური სტაბილურობით 88-ე ადგილი ეკავა. ბიუჯეტის დეფიციტით - 37-ე ადგილი (0.9 % მშპ-ის მიმართ), შიდა დანაზოგით - 122-ე ადგილი (10.9 %), ინფლაციით - 115-ე ( 8.5%), მთავრობის ვალით - 53-ე (33.9 % მშპ-ის მიმართ) და ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგით - 91-ე ადგილი (35.7 ქულა). 2014-2015 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ყველაზე რთული მდგომარეობა ინოვაციის და ბიზნესის განვითარების კუთხით აქვს. ამ მაჩვენებლის მიხედვით, რეიტინგში 113-ე (ბიზნესის) და 121-ე (ინოვაციის) ადგილები უჭირავს. ეფექტურობის განმსაზღვრელი ფაქტორიდან ყველაზე პრობლემური ბაზრის ზომაა – 103-ე ადგილი (2.98 ქულა), უმაღლესი განათლება და ტრეინინგი 92-ე ადგილზეა (3.89 ქულა). თუ რამდენად არის საქართველოს ადგილი გლობალური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგში გაუმჯობესებული, ამის დასადგენად 2006-2007 წლიდან 2014-2015 წლამდე მონაკვეთში გამოქვეყნებულ ანგარიშებს გავეცანით. გლობალური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგის ძირითად მონაცემებს, ცალკეული წლების მიხედვით, ქვემოთ, ცხრილის სახით გთავაზობთ:
კონკურენტუნარინობის რეიტინგი ძირითადი მოთხოვნები ეფექტურობის მასტიმულ. ფაქტორი ინოვაციური ფაქტორი მაკროეკ. სტაბილურობა
2014-2015 69 48 79 118 48
2013-2014 72 57 86 122 61
2012-2013 77 64 87 120 88
2011-2012 88 86 89 117 137
2010-2011 93 95 94 121 130
2009-2010 90 85 89 117 117
2008-2009 90 91 87 109 118
2007-2008 90 87 90 119 -
2006-2007 85 82 87 113 93
ცხრილის მიხედვით, გლობალური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგში საქართველოს პოზიციის გაუმჯობესება 2010-2011 წლებში დაიწყო. 2011 წლიდან ყველა ძირითადი მაჩვენებელი გაუმჯობესებულია. მხოლოდ ინოვაციური ფაქტორი არ უმჯობესდება და სტაბილურად 118-122 ადგილებს ინარჩუნებს.   დასკვნა მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2014-2015 წლის „გლობალური კონკურენტუნარიანობის“ ანგარიშის მიხედვით, საქართველომ პოზიცია გაიუმჯობესა და 72-ე ადგილიდან 69-ე ადგილზე გადაინაცვლა. 2012-2013 წლის ანგარიშის მიხედვით, ამ რეიტინგში საქართველო 77-ე ადგილზე იყო. ნოდარ ხადური თავის განცხადებაში აქცენტს ბოლო ორ წელიწადზე აკეთებს, ამიტომ ჩვენც ბოლო ორი წლის ძირითადი მაჩვენებლები შევადარეთ. ბოლო ორი წლის მანძილზე რეიტინგის განმსაზღვრელი ყველა ძირითადი მაჩვენებელი გაუმჯობესებულია. 2014-2015 წლის რეიტინგით, ძირითადი მოთხოვნების მიხედვით საქართველო 48-ე პოზიციაზეა (წინა წლებში 64-ე და 57-ე ადგილი), ეფექტურობის მასტიმულირებელი ფაქტორის მიხედვით კი 79-ეზე (წინა წლებში 87-ე და 86-ე ადგილი). ასევე ოდნავ გაუმჯობესებულია ინოვაციური ფაქტორების მაჩვენებელიც და ქვეყანას 118-ე ადგილი აქვს მიკუთვნებული (წინა წლებში 120-ე და 122-ე ადგილზე). ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ანგარიშების მიხედვით, ყველაზე მეტი გაუმჯობესება მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მაჩვენებელმა განიცადა. საქართველომ რეიტინგში 88-ე ადგილიდან (2012-2013) 48-ე (2014-2015) ადგილზე გადაინაცვლა. აგრეთვე გაუმჯობესდა პროდუქციის ბაზრის ეფექტიანობის მაჩვენებელიც, შესაბამისად ქვეყანამ 82-დან მე-60 ადგილზე გადაინაცვლა. ასევე, ფინანსური ბაზრის განვითარების მხრივ 93-დან 76-ე ადგილზე გადავედით. ამ ორი წლის განმავლობაში განსაკუთრებული გაუარესება არც ერთ მაჩვენებელს არ განუცდია. სტაბილურად პრობლემურია ინოვაცია და ბიზნესის განვითარება (118-ე, 122-ე ადგილი) და ბაზრის ზომა (99-ე, 103-ე ადგილები). ჩვენ გავაანალიზეთ მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის ბოლო რამდენიმე წლის ანგარიში და მათზე დაყრდნობით ვასკვნით, რომ ფინანსთა მინისტრის, ნოდარ ხადურის განცხადება: „ჩვენი კონკურენტუნარიანობა უმჯობესდება. ბოლო პერიოდში, ბოლო 2 წლის განმავლობაში საკმაო წინსვლას მივაღწიეთ... უკეთესი ხდება ისეთი მიმართულება, როგორიცაა მაკროეკონომიკური სტაბილურობა,“ არის სიმართლე.

“Our competitiveness is growing. We have made significant progress over the period of the last two years… A field such as macroeconomic stability is being improved.”
On 3 September 2014, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, talked about the improvement of Georgia’s position in the world economic competitiveness rankings in his interview with the media. According to Mr Khaduri, the Government of Georgia is doing its best to facilitate the further improvement of Georgia’s rank of competitiveness. “It is very important that our competitiveness is growing. We have made significant progress over the period of the last two years and it is very good that a field such as macroeconomic stability is being improved as it is the direct competence of the Ministry of Finance and the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. We are doing everything in our power in order to improve the competitiveness rating which will ensure that Georgian production and the Georgian economy will be competitive on the world market,” said Khaduri. FactCheck took interest in this statement and verified its accuracy. The Global Competitiveness Report is published by the World Economic Forum (WEF) every year. The rating of every year is created based upon the data of the previous year. For example, the 2014-2015 rating is based upon the 2013 data whilst the 2013-2014 rating reflects the situation in 2012. The World Economic Forum is a Swiss non-commercial fund, holding a large-scale summit meeting in the city of Davos every year. The meeting is attended by over 2,500 businessmen, politicians and scientists. The world economic challenges and their solutions are discussed at the forum. The economic competitiveness ratings of 144 countries are published by the Forum every year. Georgia improved its position from last year’s 72nd (4.15 points) to 69th (4.22 points) in the 2014-2015 Global Competitiveness Report of the World Economic Forum. The structure of the Global Competitiveness Index consists of three main blocks. These blocks are:  general requirements, effectiveness stimulating factors and innovative factors. The general requirements include:  state institutions, infrastructure, macroeconomic environment, basic education and healthcare. The effectiveness stimulating factors are:  higher education, effectiveness of the labour and goods market, development of financial markets, technologies and the size of the market. As for innovative factors, these include:  business development and innovations. According to the 2014-2015 report, Georgia holds the 48th position in general requirements (4.88 points), 79th in effectiveness stimulating factors (3.92 points) and the 118th position in innovative factors (3.1 points). In his statement Nodar Khaduri focuses upon macroeconomic stability; therefore, we shall look into this indicator more closely. Macroeconomic stability is among the general requirements. According to the data of 2014-2015, Georgia holds the 48th position by its macroeconomic stability with 5.14 points. The macroeconomic stability is determined by five main components. These are:  budget deficit, domestic savings, inflation, government debt and the credit rating of the country. In 2014-2015, in these fields Georgia held the following positions: budget deficit – 40th position (1.3% to GDP), domestic savings – 72nd position (19.4%), inflation – 78th position (-0.5%), government debt – 41st position (31.8% to GDP) and the credit rating of the country – 84th position (38.3 points). According to the two-year old 2012-2013 report, Georgia held the 88th position by its macroeconomic stability, 37th by budget deficit (0.9% to GDP), 122nd by domestic savings (10.9%), 115th by inflation (8.5%), 53rd by government debt (33.9% to GDP) and 84th by the credit rating of the country (35.7 points). According to the 2014-2015 report, Georgia has the worst results in the innovation and business development fields. It holds the 113th (business development) and 121st (innovation) positions in the ranking. From the effectiveness stimulating factors, market size – 103rd position (2.98 points) and higher education and training – 92nd position (3.89 points) are the most problematic. In order to determine whether or not Georgia’s international competitiveness has improved, we looked into the reports published from 2006-2007 to 2014-2015. The main data of the Global Competitiveness Report ratings are represented in the chart below:
Competitiveness Ranking General Requirements Effectiveness Stimulating Factors Innovative Factors Macroeconomic Stability
2014-2015 69 48 79 118 48
2013-2014 72 57 86 122 61
2012-2013 77 64 87 120 88
2011-2012 88 86 89 117 137
2010-2011 93 95 94 121 130
2009-2010 90 85 89 117 117
2008-2009 90 91 87 109 118
2007-2008 90 87 90 119 -
2006-2007 85 82 87 113 93
According to the chart, the improvement of Georgia’s global competitiveness ranking started in 2010-2011. All of the main indicators have improved since 2011, except the innovative factors which vary from the 118th to the 122nd positions.   Conclusion Georgia has improved its position from last year’s 72nd to 69th in the 2014-2015 Global Competitiveness Report of the World Economic Forum. According to the 2012-2013 Report, Georgia held the 77th position. In his statement Nodar Khaduri focuses upon the past two years; so, we compared the data of the last two years as well. All of the main determinants of the ratings have been improved over the past two years. In the ratings of 2014-2015, Georgia holds the 48th position by general requirements (64th and 57th positions in the previous years) and the 79th by effectiveness stimulating factors (87th and 86th in the previous years). The innovative factors field has also seen a slight improvement at the 118th position (120th and 122nd in the previous years). According to the reports, the biggest improvement in the past two years was recorded in the field of macroeconomic stability. Georgia moved from the 88th position (2012-2013) to the 48th (2014-2015). The production market effectiveness ranking has also improved moving from the 82nd to the 60th position. In the field of financial market development Georgia moved from the 93rd to the 76th position. There has been no significant worsening in any field in the past two years. The fields of innovation and business development (118th to 120th positions) and market size (99th to 103rd positions) remain stably problematic. Based upon the analysis of the World Economic Forum’s recent reports, we conclude that Nodar Khaduri’s statement:  “Our competitiveness is growing. We have made significant progress over the period of the last two years… A field such as macroeconomic stability is being improved,” is TRUE.