მიმდინარე წლის 25 ივლისს, საპარლამენტო უმცირესობა მთავრობის განახლებულ შემადგენლობას შეხვდა. აღნიშნულ შეხვედრაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენლმა, ლევან ბეჟაშვილმა ყურადღება 2013 წელს ბიუჯეტის გარღვევაზე გაამახვილა. „თქვენი ხელისუფლების პირობებში, ქვეყანამ მილიარდნახევარი დაკარგა მარტო საბიუჯეტო შემოსავლების სახით, ეს იყო 700 მილიონი კონკრეტული შემოსულობები ბიუჯეტში და ნახევარი მილიარდი დოლარი სავალუტო რეზერვი, რომელიც მოახმარეთ ლარის კურსის სტაბილიზაციას’’ – განაცხადა ბეჟაშვილმა.
საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენლის განცხადებას არ დაეთანხმა ფინანსთა მინისტრი, ნოდარ ხადური. „ეროვნული ბანკის რეზერვები იმ წლის განმავლობაში გაიზარდა 500 მილიონით, შემდეგ კი შემცირდა 440 მილიონით ანუ პლიუს 60 მილიონი მაინც იყო წლის განმავლობაში. ეროვნული ბანკის რეზერვები არაფერ შუაშია ბიუჯეტთან, ამიტომ, არანაირ მილიარდნახევრიან გარღვევაზე არ შეიძლება იყოს ლაპარაკი“ – განაცხადა მინისტრმა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა აღნიშნული განცხადებებით და მათი ფაქტობრივი სიზუსტე გადაამოწმა.
სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, 2013 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებმა სულ 7,695 მლნ ლარი შეადგინა, წლიური გეგმა კი 8,426 მლნ ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, 2013 წლის ბიუჯეტი დაახლოებით 730 მლნ ლარით გაირღვა.
საქართველო ეროვნული ბანკის სტატისტიკური მონაცემების თანახმად, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა სავალუტო აუქციონებზე, 2013 წელს ნოემბრამდე 575 მლნ აშშ დოლარი შეისყიდა. ნოემბრიდან დაიწყო ლარის კურსის ვარდნა, რაც 2014 წლის თებერვლამდე გაგრძელდა. 2013 წლის ნოემბრიდან 2014 წლის იანვრის ჩათვლით, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 440 მლნ აშშ დოლარი გაყიდა. შესაბამისად, ეროვნულმა ბანკმა 115 მლნ აშშ დოლარით მეტი შეისყიდა, ვიდრე გაყიდა.
თუმცა, 2012 წლის ბოლოსთან შედარებით, 2013 წელს ეროვნული ბანკის უცხოური ვალუტის რეზერვი 50 მლნ დოლარით შემცირდა, რაც, ძირითადად, საგარეო ვალის მომსახურებაზე გაწეულმა ხარჯებმა განაპირობა. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის ოქტომბრის ბოლოს, 2012 წელთან შედარებით, უცხოური ვალუტის რეზერვი 236 მლნ დოლარით იყო გაზრდილი და ჯამში 50 მილიონი დოლარით შემცირება 2013 წლის ნოემბერ–დეკემბრის მოვლენებმა განაპირობა. 2012 წლის დეკემბრის მონაცემებით, სავალუტო რეზერვები 2,652 მლნ აშშ დოლარს შეადგენდა. 2013 წლის ოქტომბრის მონაცემებით, რეზერვები 2,827 მლნ აშშ დოლარი იყო, ხოლო 2013 წლის ბოლოს კი - 2,601 მლნ აშშ დოლარი. სავალუტო რეზერვების კლება 2014 წელსაც გაგრძელდა და ივნისის მონაცემებით 2,275 მლნ აშშ დოლარამდე შემცირდა.
მართალია სავალუტო რეზერვი პირდაპირ კავშირში არ არის ბიუჯეტთან, თუმცა, 2013 წლის ბოლოს ლარის კურსის გაუფასურების ტენდენცია საბიუჯეტო ფაქტორმა განაპირობა, ხოლო სავალუტო რეზერვი აღნიშნული ტენდენციის შესაჩერებლად დაიხარჯა. გარღვეული საბიუჯეტო შემოსავლის დიდი ნაწილის კომპენსირება საბიუჯეტო რეზერვიდან, ანუ ცენტრალური მთავრობის დეპოზიტებიდან მოხდა. 2013 წლის ბოლო კვარტალში ცენტრალურმა მთავრობამ დეპოზიტები ეროვნულ ბანკში დაახლოებით 453 მლნ ლარით შეამცირა. ჯამში, 2013 წლის ნაერთი ბიუჯეტის ბოლო კვარტლის დეფიციტი 660 მილიონი ლარი იყო. ეს ნიშნავს იმას, რომ მთავრობამ 3 თვეში ეკონომიკაში ჩაუშვა 660 მილიონი ლარით მეტი, ვიდრე ეკონომიკიდან ამოიღო შემოსავლების სახით. შედეგად, დაირღვა ლარი/დოლარის წონასწორობა და ლარის კურსმა გაუფასურება დაიწყო. იმისთვის, რომ არ მომხდარიყო ლარის კიდევ მეტად გაუფასურება, ეროვნულმა ბანკმა სავალუტო რეზერვიდან ნოემბერ–იანვარში 440 მლნ აშშ დოლარი გაყიდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ სავალუტო რეზერვის გაყიდვა არ ნიშნავს, რომ ეს თანხა დაიკარგა, ის გადაიცვალა ლარზე. თუმცა, ეროვნულმა ბანკმა დაკარგა უცხოური ვალუტის რეზერვი, რაც მნიშვნელოვანია ვალუტის კურსის სტაბილურობისათვის და საგარეო ეკონომიკური ურთიერთობების შეუფერხებლად წარმართვისთვის.
2013 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტი 730 მლნ ლარით გაირღვა. 2013 წლის ნოემბრიდან 2014 წლის იანვრის ჩათვლით, საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 440 მლნ აშშ დოლარი გაყიდა ლარის კურსის სტაბილიზაციისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ ეს ციფრები ახლოსაა პარლამენტარის მიერ დასახელებულ ციფრებთან და ნეგატიურ ტენდენციებს უჩვენებს, განცხადების ის ნაწილი, სადაც დეპუტატი ამბობს: „თქვენი ხელისუფლების პირობებში ქვეყანამ მილიარდნახევარი დაკარგა,“ სიმართლეს არ შეესაბამება. ბიუჯეტის დანაკლისი არ ნიშნავს, რომ ქვეყანამ ეს თანხა დაკარგა. არც სავალუტო რეზერვების კლება ნიშნავს, რომ ქვეყანამ ეს თანხა სრულად დაკარგა. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ლევან ბეჟაშვილის განცხადება „თქვენი ხელისუფლების პირობებში ქვეყანამ მილიარდნახევარი დაკარგა. ეს იყო 700 მილიონი კონკრეტული შემოსულობები ბიუჯეტში და ნახევარი მილიარდი დოლარი სავალუტო რეზერვი, რომელიც მოახმარეთ ლარის კურსის სტაბილიზაციას,“ არის ნახევრად სიმართლე.
ფინანსთა მინისტრი მართალია, როცა ამბობს, რომ მილიარდნახევრიან დანაკარგზე საუბარი არასწორია. სავალუტო რეზერვი ბიუჯეტთან პირდაპირ კავშირში არ არის. თუმცა, ლარის კურსის ვარდნა გამოწვეული იყო ბიუჯეტიდან დიდი მოცულობით თანხების 2013 წლის ბოლო კვარტალში დახარჯვით. ვალუტის კურსის გაუფასურების შესაჩერებლად ეროვნულ ბანკს სავალუტო რეზერვების გამოყენება მოუხდა. საქართველოს ეროვნული ბანკმა ლარის კურსის სტაბილიზაციისთვის 440 მლნ აშშ დოლარი გაყიდა და 2012 წელთან შედარებით, 2013 წელს სავალუტო რეზერვები 50 მლნ დოლარით შემცირდა. შესაბამისად, საერთო ჯამში სავალუტო რეზერვი კი არ გაიზარდა, როგორც მინისტრი ამბობს, პირიქით, შემცირდა 50 მლნ დოლარით.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: „ეროვნული ბანკის რეზერვები იმ წლის განმავლობაში გაიზარდა 500 მილიონით, შემდეგ კი შემცირდა 440 მილიონით, ანუ პლიუს 60 მილიონი მაინც იყო წლის განმავლობაში. ეროვნული ბანკის რეზერვები არაფერ შუაშია ბიუჯეტთან ამიტომ არანაირ მილიარდნახევრიან გარღვევაზე არ შეიძლება იყოს ლაპარაკი,“ არის მეტწილად მცდარი.

On 25 July 2014 the Parliamentary Minority MPs met with the new cabinet. During the meeting, the Parliamentary Minority MP, Levan Bezhashvili, talked about the 2013 annual budget deficit. “During the office of your government, our country lost GEL 1.5 billion. This included the GEL 700 million revenues of the budget and the USD half-a-billion currency reserves which were spent on the stabilisation of lari exchange rates,” said Bezhashvili.
The Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, disagreed with Mr Bezhashvili’s statement. “The reserves of the National Bank of Georgia grew by USD 500 million that year and then reduced again by USD 440 million, still amounting to a USD 60 million annual growth. In addition, the reserves of the National Bank have nothing to do with the budget of the country; hence, there can be no talks about a 1.5 billion deficit,” stated the Minister.
According to the data of the State Treasury, the revenues of the 2013 annual budget were equal to GEL 7,695 million whilst the planned amount was GEL 8,426 million. Hence, there was a GEL 730 million deficit in the 2013 annual budget.
According to the data of the National Bank of Georgia, the bank bought USD 575 million on currency auction until November 2013. From November the exchange rate of the lari started to drop and this lasted until February 2014. From November 2013 to January 2014 the National Bank of Georgia sold USD 440 million. Hence, the National Bank bought USD 115 million more than it sold.
However, the foreign currency reserves of the National Bank reduced by USD 50 million as compared to the end of 2012 which was mainly due to servicing the external debt. It should also be noted that by the end of October 2013 the foreign currency reserves had increased by USD 236 million as compared to the same period of 2012 and the final reduction of USD 50 million was the result of the events of November-December 2013. As of December 2012, the foreign currency reserves amounted to USD 2,652 million. In October 2013 the currency reserves were equal to USD 2,827 million whilst at the end of the year they dropped to USD 2,601 million. The reduction of the foreign currency continued in 2014 as well and dropped to USD 2,275 million as of June 2014.
It is true that the foreign currency reserves are not directly connected to the budget of the country; however, the depreciation of the exchange rates of the lari at the end of 2013 was caused by the budget deficit and the currency reserves were spent to stop the depreciation. A significant part of the budget deficit was compensated by the budget reserves or, in other words, the government deposits. The government reduced its deposits in the National Bank by GEL 453 million in the last quarter of 2013. In total the 2013 last quarter budget deficit was GEL 660 million. This means that the amount of money put into the economy by the government in three months was GEL 660 million more than the money received from the economy in revenues. As a result, the balance between the lari and the dollar was disrupted which caused the exchange rate of the lari to depreciate. In order to stop the further depreciation of the lari, the National Bank of Georgia sold USD 440 million from its foreign currency reserves from November to January. It should be noted that selling the currency reserves does not mean losing the money as it has only been exchanged into lari. However, this means that the National Bank lost part of its foreign currency reserve which is important for the stability of currency exchange rates and for a smooth conducting of external economic relations.
The 2013 annual budget deficit amounted to GEL 730 million. In order to stabilise the lari exchange rates the National Bank of Georgia sold USD 440 million from November 2013 to January 2014. Even though these figures are quite close to the numbers stated by the MP and show a negative tendency, the part of the statement about the government losing GEL 1.5 billion during its office is not true. The budget deficit does not mean that the country has lost the money and neither does the reduction of the foreign currency reserves. Hence, FactCheck concludes that Levan Bezhashvili’s statement: “During the office of your government, our country lost GEL 1.5 billion. This included the GEL 700 million revenues of the budget and the USD half-a-billion currency reserves which were spent on the stabilisation of lari exchange rates,” is HALF TRUE.
The Minister of Finance is right to say that talking about a GEL 1.5 billion loss is not accurate. The currency reserves have no direct connection to the budget of the country. However, the depreciation of the lari was caused by spending a great amount of budget money in the last quarter of 2013. In order to stop the depreciation, the National Bank was forced to use the foreign currency reserves. In order to stabilise the exchange rates of the lari, the National Bank of Georgia sold USD 440 million and reduced the 2013 currency reserves by USD 50 million as compared to 2012. As a result, the currency reserves were reduced by USD 50 million and not increased, as stated by the Minister.
FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: “The reserves of the National Bank of Georgia grew by USD 500 million that year and then reduced again by USD 440 million, still amounting to a USD 60 million annual growth. In addition, the reserves of the National Bank have nothing to do with the budget of the country; hence, there can be no talks about a 1.5 billion deficit,” is MOSTLY FALSE.