„მინდა გითხრათ, რომ საშემოსავლო გადასახადი ქვეყანაში გაზრდილია, ეს კი პირდაპირ დამოკიდებულია ხელფასების რაოდენობაზე. შესაბამისად, თუ გაზრდილია საშემოსავლო გადასახადი, გაზრდილი უნდა იყოს ხელფასი“
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციის მიხედვით, სამეწარმეო სექტორში დასაქმებულთა საშუალო თვიური ხელფასი 2014 წლის პირველ კვარტალში, 2013 წლის ბოლო კვარტალთან შედარებით, 13.33%-ით შემცირდა. 2014 წლის 17 ივნისს, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული ამ მონაცემების კომენტირებისას, შემდეგი განცხადება გააკეთა: "მოვიკითხავ სტატისტიკის ეროვნულ დეპარტამენტში, რა მასალებს ეყრდნობოდა ეს მაჩვენებელი. მინდა გითხრათ, რომ საშემოსავლო გადასახადი ქვეყნაში გაზრდილია, ეს კი პირდაპირ დამოკიდებულია ხელფასების რაოდენობაზე. შესაბამისად, თუ გაზრდილია საშემოსავლო გადასახადი, გაზრდილი უნდა იყოს ხელფასი. პირობას გაძლევთ, დავაზუსტებ" (წყარო ipn.ge). თემის დაზუსტების შემდეგ, ნოდარ ხარდურმა შემდეგი განმარტება გააკეთა: „აღნიშნულ თემაზე არასწორი ინტერპრეტაცია მოხდა. თქვენ თუ ნახავთ, რაც სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებს ამ ინფორმაციას, ყოველთვის, წინა წლის მეოთხე კვარტალში, ხელფასი უფრო მაღალია, ვიდრე მომდევნო წლის პირველ კვარტალში. ეს გამოწვეულია იმით, რომ თუნდაც დეკემბერში, არა ერთი, არამედ, ხშირ შემთხვევაში, 2 ხელფასი გაიცემა. ასე იყო 2013, 2012 და სხვა წლებში. მინდა გითხრათ, რომ წელს პირველ კვარტალში, შარშანდელ ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, საშუალო ხელფასი გაზრდილია, დაახლოებით, 10%-ით. ესეც სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციაა“ (წყარო: frontnews.ge). ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებების სიზუსტით დაინტერესდა. საქართველოს საგადასახადო კოდექსის თანახმად საშემოსავლო გადასახადის გადამხდელი არის ფიზიკური პირი (რეზიდენტი და არარეზიდენტი), რომელმაც გარკვეული პერიოდის მანძილზე ქვეყანაში არსებული წყაროდან მიიღო შემოსავალი. საშემოსავლო გადასახადი მთლიანი შემოსავლის 20%-ს უდრის. დღეს არსებული პრაქტიკით, სამეწარმეო სექტორში დასაქმებულების საშემოსავლო გადასახადს დამსაქმებელი იხდის. აქედან გამომდინარე, სამეწარმეო სექტორში დასაქმებულთა საშუალო ხელფასის ცვლილებები (შემცირება) გადასახადის მაჩვენებელშიც უნდა აისახოს. სწორედ ამ ლოგიკას ეფუძნებოდა ფინანსთა მინისტრის განცხადებები. მნიშვნელოვანია დავაზუსტოთ ისიც, რომ საშემოსავლო გადასახადით იბეგრება როგორც ხელფასი (ან ხელფასის სახით მიღებული შემოსავალი, როგორიცაა დაზღვევა), ასევე სხვა შემოსავლებიც, რომლებიც საქართველოში არსებული წყაროდან არის მიღებული ფიზიკური პირის მიერ (მაგალითად, ფიზიკური პირის მიერ ფართის გაქირავებისგან მიღებული შემოსავალი). თუმცა, ხელფასის დაბეგვრიდან მიღებულ შემოსავალს ამ მაჩვენებელში 90%-მდე  წილი უკავია და ძირითადად მისი ცვლილება განსაზღვრავს საშემოსავლო გადასახადის აბსოლუტურ მაჩვენებელს. საშუალო ხელფასის კვარტალური შედარებისას აუცილებელია გათვალისწინებული იქნას სეზონურობა, რაც რამდენიმე მიზეზითაა განპირობებული. ეს ფაქტორი პირველ რიგში ტურიზმისა და სოფლის მეურნეობის სექტორებში არსებული თავისებურებებით არის გამოწვეული. აღნიშნული სექტორები საქართველოს ეკონომიკის მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენენ და შემოსავლების მკვეთრი სეზონურობით ხასიათდებიან. გარდა ზემოაღნიშულისა, მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ქვეყანაში არსებული პრემირების პრაქტიკით, დასაქმებულები ყოველწლიურ პრემიებსა და დანამატებს, საახალწლოდ, წლის ბოლო კვარტალში იღებენ.  ამიტომ, ლოგიკურია, წლის ბოლო კვარტლის საშუალო თვიური ხელფასი მომდევნო წლის პირველი კვარტლის ხელფასზე მაღალი იყოს. შესაბამისად, სეზონურობის გასათვალისწინებლად მნიშვნელოვანია, ხელფასის შედარება წინა წლის იგივე კვარტალთან და არა წინა კვარტალის მაჩვენებელთან მოხდეს. 2014 წლის პირველ კვარტალში, სამეწარმეო სექტორში საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასის (779.1 ლარი) შედარება 2013 წლის მეოთხე კვარტალის ამავე მაჩვენებელთან (898.7) 13.33%-იან შემცირებას გვაძლევს, ხოლო 2014 წლის პირველი კვარტლის შედარება 2013 წლის ამავე პერიოდთან (717.7 ლარი) კი 9%-იან ზრდას. მსგავსი სურათი გვხვდება ხსენებული მაჩვენებლების წინა წლების ანალიზის შემთხვევაშიც (იხ. გრაფიკები 1-2). image001 გრაფიკი 1 ასახავს სამეწარმეო სექტორის საშუალო ხელფასის კვარტალური მაჩვენებლის ცვლილებას წინა კვარტალთან შედარებით, 2009 წლიდან. ის  ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში არსებული სეზონურობიდან გამომდინარე, ყოველწლიურად მსგავს სურათს ვხვდებით. ამ მონაცემების მთავარი მახასიათებელია წლის პირველ კვარტალში საშუალო ხელფასის მკვეთრი შემცირება წინა კვარტალთან შედარებით. image002 გრაფიკი 2. ასახავს საშუალო თვიური ხელფასის შედარებას სეზონურობის გათვალისწინებით, რომელიც თითოეულ კვარტალში ხელფასის ზრდას გვაჩვენებს. კერძოდ, ის ასახავს საშუალო ხელფასის 9%-იან ზრდას 2014 წლის პირველი კვარტლისთვის. სწორედ ამ მონაცემებს უნდა გულისხმობდეს ფინანსთა მინისტრი თავის მეორე განცხადებაში. ნოდარ ხადურის ზემოთ მოცემული განცხადებების შესამოწმებლად, საინტერესოა ვნახოთ, თუ რამდენად მიჰყვება საშემოსავლო გადასახადის დინამიკა იმ სურათს, რომელიც წინა გრაფიკებში ვაჩვენეთ. image003 image004 ერთის მხრივ, გრაფიკი 3 ასახავს საშემოსავლო გადასახადის დინამიკის მსგავს სურათს. კერძოდ, ყოველი წლის პირველ კვარტალში (გარდა 2011 წლისა) მოცემულია გადასახადის ნომინალური მაჩვენებლის მკვეთრი შემცირება, რაც 2014 წელს წარმოადგენს 18%-ს, 2013-ში 12%-ს, 2012-ში კი 20%-ს. მეორეს მხრივ, გრაფიკი 4 გვაჩვენებს, რომ სეზონურობის გათვალისწინებით, წინა წლის იგივე კვარტალთან შედარებით, 2011 წლიდან სახეზე გვაქვს საშემოსავლო გადასახადის ნომინალური მაჩვენებლის ზრდა. ამდენად, ფინანსთა მინისტრის განცხადება ლოგიკურია და სიმართლეს შეესაბამება. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ საშემოსავლო გადასახადისა და საშუალო ხელფასის მაჩვენებლები შეიძლება სხვადასხვა მიმართულებითაც მოძრაობდნენ. ასეთ შემთხვევას მაშინ ექნება ადგილი, თუკი ეკონომიკაში დასაქმება მკვეთრად გაიზრდება ყველაზე დაბალანაზღაურებადი სექტორების ხარჯზე. ამ შემთხვევაში დაბალანაზღაურებადი სექტორი საშუალო ხელფასის მაჩვენებელს შეამცირებს, ხოლო საშემოსავლო გადასახადის ნომინალური მაჩვენებელი კი გაიზრდება. ასეთი მოვლენის არსებობის გადასამოწმებლად საჭიროა კვარტალური დასაქმების სტატისტიკის შედარება საშემოსავლო გადასახადისა და საშუალო ხელფასის მაჩვენებლებთან. თუმცა, ასეთი სტატისტიკის არარსებობის გამო, ამ ფაქტის გამოკვლევა შესაძლებელი არაა.   დასკვნა კვლევამ აჩვენა, რომ საქსტატის მონაცემების ინტერპრეტაცია, არასწორად, სეზონურობის გაუთვალისწინებლად მოხდა. კერძოდ, სამეწარმეო სექტორში არსებული საშუალო თვიური ხელფასის სტატისტიკა კვარტლის მანძილზე გაცემულ პრემიებსაც მოიცავს. საქართველოში არსებული პრაქტიკით, პრემიები წლის მეოთხე კვარტალში გაიცემა, რომელიც, ისევე როგორც სხვა შემოსავლები, გადასახადით იბეგრება. აგრეთვე, სწორია ისიც, რომ საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასისა და საშემოსავლო გადასახადის სტატისტიკა მსგავს სურათს (ცვლილებებს) უნდა გვაჩენებდეს. გარდა ზემოაღნიშნულისა, ასევე მნიშვნელოვანია სეზონურობის მკვეთრად გამოხატული ფაქტორის არსებობა ეკონომიკის ისეთ სექტორებში, როგორებიცაა ტურიზმი და სოფლის მეურნეობა. ნოდარ ხადური თავის პირველ განცხადებაში სწორედ ამ თავისებურებებს უსვამდა ხაზს და თავის არგუმენტებში, სწორედ სეზონურობას ფაქტორს ითვალისწინებდა, რაც კვარტალური მონაცემების წინა წლის იგივე კვარტლის მონაცემებთან შედარებას გულისხმობს. ასეთი შედარებისას კი, ჩვენ ვხედავთ, როგორც საშემოსავლო გადასახადის, ისე საშუალო თვიური ხელფასის ზრდას, რაც თანხვედრაშია ხადურის განცხადებასთან. ამდენად, ფინანსთა მინისტრის როგორც პირველი განცხადება, ისე შემდგომი განმარტება  არის სიმართლე.

According to the data published by the National Statistics Office of Georgia (GeoStat), the average monthly wages of people employed in the industrial sector have decreased by 13.33% in the 1st quarter of 2014 as compared to the last quarter of 2013. On 17 June 2014, Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, commented on the statistics published by GeoStat and said: “I’ll ask for the data in the Statistics Office and find out what it is based upon. Revenues from income tax have been increased and, as you know, income tax directly depends on the amount of wages. Hence, since the revenues have increased, the wages must have been increased as well. I promise I shall look into this matter.”
After he examined the issue, Nodar Khaduri made another statement: “These data have been misinterpreted. If you examine it closely, it is obvious that the wages at the end of each year are higher than at the beginning. This is due to the fact that wages are sometimes issued twice in December. Not only once. This happened in 2013, 2012 and other years as well. I would like to inform you that in the first quarter of this year, the average wages were increased by 10% as compared to the same period of the previous year. This information also comes from the National Statistics Office.”
FactCheck took interest in this statement.
According to the Tax Code of Georgia, the personal income tax payer is an individual (resident or non-resident) who, in a certain period of time, received income from a source base in the country. The personal income tax constitutes 20% of total income. According to current practice, the income tax of an industrial sector employee is paid by the employer. Accordingly, the changes (mainly reduction) in the average wages in this sector should influence the amount of taxes as well. That is the main logic in the statements of the Minister of Finance.
It should also be clarified that not only wages (or any other income received in the form of wage, for example, insurance) are subject to income taxation but other sorts of income as well (for example, rentals received by the individual). However, revenues from wage taxation constitute 90% of the revenues gathered by personal income tax and, consequently, wage changes have the biggest influence on the absolute amount of income tax.
While comparing the average quarterly wage rates one should take seasonality into account as well and there are several reasons for this. This factor is particularly important given the distinctive features of the agricultural and tourism sectors. These sectors constitute an important part of the Georgian economy and are strictly seasonal.
Another important factor in this case is the system of bonuses in the country. The yearly bonuses are mainly distributed in the last quarter of the year. Hence, it is quite logical that the average wages are higher at the end of the year than at the beginning. So, it is important to take seasonality into consideration and compare the quarterly average wages to the same period of the previous year and not to the other quarters of the same year.
Comparing the average monthly nominal wages of the 1st quarter of 2014 (GEL 779.1) with the same variable of the last quarter of 2013 (GEL 898.7) gives us a 13.33% reduction while comparing the average wages of the first quarter of 2014 to the wages of the same period of time in 2013 (GEL 717.7) gives 9% growth. The same is true for previous years as well (as in Charts 1 and 2).
Chart 1 depicts the changes in the average monthly wages as compared to the previous quarter of the year, since 2009. From the chart it is clear that seasonality plays a big role in the changes of the wages. According to these data, a sharp decrease in wages as compared to the end of the previous year is characteristic for the 1st quarter of each year.
Chart 2 shows the comparison of average monthly wages based upon the change of seasons. We can see the growth in every new quarter of the year. More accurately, Chart 2 shows 9% growth in the 1st quarter of 2014 and, supposedly, that is the number which the Minister used in his second statement.
In order to check the credibility of Khaduri’s statement, it would be interesting to see how the dynamics of personal income tax follow the trend discussed above.
On the one hand, Chart 3 reflects the dynamics of income tax which is similar to the dynamics of average wages; namely, in the first quarter of every year (except 2011), we have a sharp reduction in the nominal indicator of the tax which constituted 18% in 2014, 12% in 2013 and 20% in 2012. On the other hand, in Chart 4 we can see that from 2011, taking seasonality into account, there is an increase of the nominal indicator of personal income tax in comparison to the same quarter of the previous year.
Thus, the statement of the Minister of Finance is rather logical. It should also be noted that there is a possibility of the average monthly wages and the personal income tax indicators moving in different directions. This would happen in the case of a sharp increase in employment in the lowest-paid sectors in the economy. In such a case the low-paid jobs would reduce the average monthly wage indicator while the nominal personal income tax indicator would grow. To check the possibility of such a case one must compare the statistics of quarterly employment to the growth of personal income tax and the average monthly wage. However, since we do not have such statistics we cannot look into this phenomenon.
The study revealed that the data published by GeoStat were misinterpreted without taking seasonality into account. The statistics of the average monthly wages in the industrial sector included the quarterly bonuses as well. The Georgian practice is to distribute the bonuses in the last quarter of the year and they are also subject to personal income taxation. Furthermore, the average monthly nominal wages and personal income tax statistics show similar trends.
The importance of seasonality in the agricultural and tourism sectors of the economy should also be noted.
In his first statement, Nodar Khaduri underscored the importance of these trends, taking the seasonality factor into account which includes the comparison of the quarterly data to the data of the same period of the previous year. This kind of comparison reflects the growth both in personal income tax and the average monthly wages. This trend verifies Khaduri’s statement.
Hence, FactCheck concludes that both statements of the Minister of Finance of Georgia are TRUE.