„80 საწარმოდან დარჩენილია 10 ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმო“
2014 წლის 16 იანვარს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ქართული და უცხოური მედიის 150-მდე წარმომადგენელთან შეხვედრა გამართა
და მათ შეკითხვებს უპასუხა. სოფლის მეურნეობის სფეროში განხორციელებულ ცვლილებებზე საუბრისას, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა: „80 საწარმოდან დარჩენილია 10 ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმო“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა განცხადების სიზუსტით და ის გადაამოწმა.
შესაბამისი ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მივმართეთ. სამინისტრომ 2013 წლის მდგომარეობით არსებული ხორბლის გადამამუშავებელი იმ „მსხვილი საწარმოების“ სია მოგვაწოდა, რომლებიც უკანასკნელ წლებში „სტაბილურად ოპერირებდნენ“ ბაზარზე.
saw
დამატებითი, ადრეული წლების სტატისტიკური ინფორმაციის მისაღებად კი, როგორც სოფლის მეურნეობის სამინისტროშიც მიგვითითეს, სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს მივმართეთ.
„საქსტატის“ ინფორმაციით, 2013 წლის მდგომარეობით, საქართველოში საფქველ-ბურღულეული მრეწველობის პროდუქტების მწარმოებელი 73 მოქმედი საწარმო იყო და გასული 10 წლის განმავლობაში მათი რაოდენობა 71-დან 175-მდე იცვლებოდა.
saw1
როგორც სოფლის მეურნეობის სამინისტროში განგვიცხადეს, უწყებების მონაცემებს შორის განსხვავების არსებობა იმით აიხსნება, რომ სამინისტროს მიერ მოწოდებულ სიაში, ძირითადად, მსხვილი საწარმოები მოხვდნენ. ამასთან, „საქსტატის“ განმარტებით, საწარმოები მოქმედად რამდენიმე კრიტერიუმის მიხედვით მიიჩნევა, მათ შორის, წლის განმავლობაში გადახდილი გადასახადებით, გაცემული ხელფასებითა და სხვა მაჩვენებლებით. შესაბამისად, მათ მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში ყველანაირი ტიპის საწარმო მოხვდა, რომელთა რაოდენობაც შესაძლოა, წლიდან წლამდე, ან სეზონურადაც კი იცვლებოდეს. ამავდროულად, „საქსტატის“ განმარტებით, საფქველ-ბურღულეული მრეწველობის პროდუქტების მწარმოებელ საწარმოთა შორის, მხოლოდ ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმოები არ შედის, მაგრამ მათ შესახებ ცალკე მონაცემი არ გააჩნიათ.
saw2
თუმცა, ფქვილის მწარმოებელი მოქმედი საწარმოების რაოდენობა, 2013 წლის მდგომარეობით,  54-ს შეადგენდა, რომელთაგან, „საქსტატის“ კლასიფიკაციით, 21 მსხვილი, 8 საშუალო და 25 მცირე ზომის იყო. როგორც სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში განგვიმარტეს, ფქვილის მწარმოებელი საწარმოები, ძირითადად, ხორბლის გადამუშავებით არიან დაკავებული. მათი მხოლოდ მცირე ნაწილი საქმიანობს სიმინდის გადამუშავების მიმართულებით, მაგრამ, „საქსტატი“ ამ პროდუქტების მწარმოებელ საწარმოებს, მონაცემთა შეგროვებისას,  ერთმანეთისგან არ მიჯნავს.
saw3
ფქვილის მწარმოებელ საწარმოთა რაოდენობა, წლების მიხედვით, შემდეგნაირად იცვლებოდა:
saw4
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, ბოლო წლების განმავლობაში, საქართველოში სტაბილურად 16 მსხვილი ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმო ოპერირებდა. „საქსტატის“ ცნობით კი, 2003-2013 წლებში საქართველოში საფქველ-ბურღულეული მრეწველობის პროდუქტების მწარმოებელი მოქმედი საწარმოების რაოდენობა 71-დან 175-მდე მერყეობდა, მათ შორის, 2013 წელს საწარმოების რაოდენობამ 73 შეადგინა. ამასთან, მხოლოდ ფქვილის მწარმოებელი მოქმედი საწარმოების რაოდენობა 2013 წლის მდგომაროებით,  54-ს შეადგენდა.
„საქსტატის“ მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაში, როგორც მსხვილი, ასევე საშუალო და მცირე საწარმოებიც შედის. 2013 წელს მოქმედი ფქვილის მწარმოებელი საწარმოებიდან, „საქსტატის“ კლასიფიკაციით, 21 მსხვილი, 8 საშუალო და 25 მცირე ზომის იყო. „საქსტატისავე“ განმარტებით ფქვილის გადამამუშავებელ საწარმოებში ძირითადად ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმოები იგულისხმება. 1999-2013 წლებში ამ საწარმოთა რაოდენობა 126-დან 54-მდე იცვლებოდა.
წელს ფქვილის მწარმოებელი საწარმოების რაოდენობა 1999 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალი - 126 იყო, ხოლო საფქველ-ბურღულეული მრეწველობის საწარმოთა რაოდენობა კი - 175-ს შეადგენდა. 2009 წლის შემდეგ ფიქსირდება საწარმოთა რაოდენობის კლების ტენდენცია, რაც, შესაძლოა, ამ სფეროში არსებული არასახარბიელო მდგომარეობითაც აიხსნება.
პრემიერ-მინისტრი მართალია, როდესაც საწარმოთა რაოდენობის კლების ტენდენციაზე მიუთითებს, თუმცა მათი რიცხვი, არასოდეს ჩამოსულა 10-მდე.
შესაბამისად, ჩვენი დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, რომ „80 საწარმოდან დარჩენილია 10 ხორბლის გადამამუშავებელი საწარმო,“ არის ნახევრად სიმართლე.

On 16 January 2014, the Prime Minister, Irakli Gharibashvili, met with up to 150 representatives of Georgian as well as foreign media and answered their questions. Discussing the changes introduced into the field of agriculture, the Prime Minister stated: “Only ten wheat processing enterprises are remaining from 80.” FactCheck took interest in the Prime Minister’s statement and verified its accuracy. Aiming to obtain relevant information we addressed the Ministry of Agriculture. The Ministry provided a list of those “large wheat processing enterprises” which have been “steadily operating” on the market throughout the last years. gar For additional information on the statistical data of the previous years, as advised by the Ministry of Agriculture, we addressed the National Statistics Office of Georgia.According to GeoStat, as of 2013, there were 73 operating enterprises in Georgia specialised in the production of cereal products and during the past ten years their number varied from 71 to 175. gar1 As we were informed by the Ministry of Agriculture, the difference between the figures of the two bodies can be explained by the fact that unlike GeoStat, the list provided by the Ministry mainly includes large enterprises of Georgia. In agreement with GeoStat’s definition, the enterprises are recognised as operating units based upon various criteria among which are the taxes paid throughout the year, distributed salaries and other indicators. Therefore, the list prepared by GeoStat includes all kinds of enterprises whose number may vary from year to year or even season to season. As clarified by GeoStat, the list of enterprises specialised in the production of cereal products is not limited to wheat processing enterprises but the office holds no data exclusively on these enterprises. gar2 However, as of 2013, the number of operating enterprises producing flour totalled 54 of which, according to GeoStat’s classification, 21 were described as large, eight – as medium and 25 – as small. As we were told in the National Statistics Office of Georgia, flour producing enterprises are primarily focused on processing wheat with only a small portion of these working on producing corn flour. GeoStat, however, does not distinguish the two types of enterprises when collecting the data.
gar4
The graph below depicts the variation in the number of flour producing enterprises throughout the years 1999-2013. gar5   Conclusion In line with the information provided to FactCheck by the Ministry of Agriculture, the number of steadily operating large enterprises specialised in processing wheat totalled 16 in the last year. The data presented by GeoStat reveals that throughout the years 2003-2013 the number of operating enterprises specialised in the production of cereal products varied between 71 and 175. In 2013, in particular, the number of enterprises totalled 73 of which 54 enterprises were specialised exclusively in the production of flour. The statistical data collected by GeoStat covers large, medium and small enterprises. In agreement with the classification of GeoStat, of the total number of enterprises producing flour in 2013, 21 were described as large, eight – as medium and 25 – as small. GeoStat further clarifies that the title of ‘flour producing enterprises’ primarily refers to wheat processing enterprises. In the course of the years 1999-2013 the number of such enterprises varied between 126 and 54. In 2009, the number of flour producing enterprises reached the highest peak after the indicator registered in 1999; namely, a total of 126 while the number of enterprises specialised in the production of cereal products amounted to 175. In the aftermath of 2009 the statistical data reveals a tendency of decline in the number of operating enterprises which could be explained by the current unfavourable situation in the field. Accordingly, the Prime Minister rightfully points to the tendency of a decrease in the quantity of operating enterprises although their sum has never dropped below ten. Consequently, we conclude that Irakli Gharibashvili’s statement asserting that “only ten wheat processing enterprises are remaining from 80,” is HALF TRUE.