საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 4 სექტემბრის პლენარულ სხდომაზე ჩხოროწყუს მაჟორიტარმა დეპუტატმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, ვახტანგ ლემონჯავამ, განაცხადა: „უნდა შევეხო გაზიფიცირების საკითხს სამეგრელოს სამ რაიონში (მარტვილი, ჩხოროწყუ, წალენჯიხა). უმცირესობის შეხვედრისას ენერგეტიკის მინისტრთან მე ეს საკითხი დავაყენე. ენერგეტიკის მინისტრმა განაცხადა, რომ მას არ დახვედრია ეს პროექტები. აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს გაზიფიცირების პროექტი. 2010 წელს გაზი მიიღო 84000-მა აბონენტმა, 2011-ში 105000-მა, 2012-ში 120000-მა, 2013 წელს გაზს მხოლოდ 25-30000 აბონენტი მიიღებს. რამ გამოიწვია ასეთი დიდი ვარდნა? ასევე, რეგიონში სხვა ინფრასტრუქტურული პროექტებიც შეჩერებულია. მაგ: ჩხოროწყუს რაიონში, მუხური-თაიას ასფალტირებული გზის 4 კილომეტრიანი მონაკვეთი, აგრეთვე მონგირი-ახუთის გზის მშენებლობა“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის ამ განცხადებით დაინტერესდა და მასში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტის გადამოწმება სცადა.
უპირველეს ყოვლისა ჩვენ დავინტერესდით სამეგრელოს სამ რაიონში - მარტვილში, წალენჯიხასა და ჩხოროწყუში, გაზიფიცირება დაგეგმილი იყო თუ არა. საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს ვებ–გვერდზე 2013–2014 წლებში ქვეყნის რეგიონების გაზიფიცირების გეგმაა გამოქვეყნებული. გეგმის მიხედვით, 2013 წელს 65 401 კომლის გაზიფიცირება უნდა განხორციელდეს. წალენჯიხის და ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტები  2013-2014 წლის გაზიფიცირების გეგმაში არ გვხვდება.
საკითხში უკეთ გასარკვევად, ოფიციალური წერილით საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს მივმართეთ და 2011-2013 წლებში სამეგრელოს სამი რაიონის გაზიფიცირების გეგმა  გამოვითხოვეთ. ენერგეტიკის სამინისტროდან 17 სექტემბერს მიღებული პასუხის მიხედვით, 2011-2013 წლებში წალენჯიხისა და ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტებში გაზიფიცირების სამუშაოები არ განხორციელებულა. ეს მუნიციპალიტეტები 2013-2014 წლის გაზიფიცირების გეგმაშიც არ არის შესული. ამავე წერილის თანახმად, გაზიფიცირების პროცესი მხოლოდ მარტვილის მუნიციპალიტეტში მიმდინარეობს. ამ მუნიციპალიტეტში, მოცემულ პერიოდში (2011-2013 წლები) გაზიფიცირებულთა მთლიანი რაოდენობა 3 015 აბონენტს შეადგენს. 2013 წელს დამატებით 2 414 აბონენტის გაზიფიცირებაა დაგეგმილი. ენერგეტიკის სამინისტრომ 2011-2013 წლებში მარტვილის მუნიციპალიტეტის ცალკეულ სოფლებში  დამატებული აბონენტების/კომლის რაოდენობაც მოგვაწოდა:
01.01.2011
01.01.2012
01.01.2013
01.09.2013
მარტვილი
153
670
2,349
ხუნწი
416
დიდი ჭყონი
250
1,286
3,015
2013 წლის ბოლომდე მარტვილის რაიონში  2 414 აბონენტის დამატების გეგმა ქვემოთ ცხრილშია ნაჩვენები.
გაზიფიცირების გეგმა (დამატებული აბონენტი/კომლი) 2013
აბონენტი/კომლი
დასრულების ვადა
2,414
დეკემბერი
ინჩხური
282
გაჭედილი
149
სკურდი
82
თამაკონი
42
207
ლედგებე
264
სალხინო
296
ლეცავე
55
ჭინოთა
270
ოჩე
წაჩხური
156
ტალერი
176
ნობულევი
44
ეწერი
120
დეკ%
როგორც ზემოთ მოყვანილი ცხრილებიდან ჩანს, მარტვილის რაიონში გაზიფიცირების პროცესი დაწყებულია, მაგრამ 2013 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით და 2013 წლის 1 სექტემბრის მდგომარეობით დამატებულ აბონენტთა რაოდენობა ერთი და იგივეა (3015), რაც იმას ნიშნავს, რომ 2013 წლის იანვრის შემდეგ ახალი აბონენტების დამატება არ მომხდარა. ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციით კი, 2013 წლის ბოლომდე მარტვილის რაიონში 2 414 აბონენტის დამატება უნდა მოხდეს.
16 დეკემბერს ჩვენ მარტვილის გამგებელს მამუკა დანელიას დავუკავშირდით და ვთხოვეთ, მარტვილში გაზიფიცირების მიმდინარეობის შესახებ ინფორმაცია მოეწოდებინა. მისი თქმით, მხოლოდ მარტვილსა და ხუნწში დაემატა 265 აბონენტი. გამგებელმა აღნიშნა, რომ 2013 წელს გაზიფიცირება შენელებული ტემპით მიმდინარეობს და გამგეობა წერილის გაგზავნასაც კი აპირებს კომპანია სოკარში მიზეზების დასადგენად (მარტვილის გაზიფიცირებას კომპანია „სოკარი“ ახორციელებს).
იმის გასარკვევად, მიმდინარეობს თუ არა ჩხოროწყუსა და წალენჯიხაში გაზიფიცირების პროცესი, ჩვენ ოფიციალური წერილით ჩხოროწყუს და წალენჯიხის მუნიციპალიტეტებს მივმართეთ და შესაბამისი ინფორმაცია მოვითხოვეთ. მუნიციპალიტეტებიდან მიღებული პასუხების თანახმად, ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე გაზიფიცირების პროგრამის დაწყება 2015 წლისთვისაა გათვალისწინებული, ხოლო წალენჯიხის მუნიციპალიტეტში კი, ჯერ ზუსტი თარიღი  ცნობილი არ არის.
დეპუტატი ვახტანგ ლემონჯავა 2013 წელს გაზიფიცირების პროცესის შენელებულად მიმდინარეობაზე აკეთებს აქცენტს და ამის დასასაბუთებლად წინა წლების სტატისტიკური მონაცემები მოჰყავს.
ფაქტ-მეტრმა ენერგეტიკის სამინისტროდან 2010-13 წლებში საქართველოს მასშტაბით გაზიფიცირებული აბონენტების რაოდენობაც  მოითხოვა. ენერგეტიკის სამინისტრომ 2010-2013 წლებში საქართველოს მასშტაბით დამატებულ აბონენტთა რაოდენობა მოგვაწოდა, რასაც ცხრილის სახით ვაქვეყნებთ:
სულ გაზიფიცირებული აბონენტების რაოდენობა 31,12,2010
დამატებული აბონენტი/კომლი
2013 (1-ლ სექტემბრამდე)
სულ 2011-2013
აჭარის ავტ. რესპუბლიკა
21850
26,123
3,435
1950
31,508
4,767
1830
6,824
518
9,172
იმერეთი
87,626
20,299
26,749
575
47,623
კახეთი
35,716
4,278
22,329
2745
29,352
რაჭა ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი
513
68
141
209
სამეგრელო-ზემო სვანეთი
13,889
11150
7350
4,108
22,608
სამცხე-ჯავახეთი
13,894
8,502
3,057
3,792
15,351
63430
7,629
16,301
4,079
28,009
მცხეთა მთიანეთი & შიდა ქართლი
38,898
7,529
15,503
4,943
27,975
280,583
87,408
101,689
22,710
211,807
ამ ინფორმაციის თანახმად, 2013 წელს გაზიფიცირებულ აბონენტთა რაოდენობა წინა წლებში გაზიფიცირებულ აბონენტებთან შედარებით მართლაც  მკვეთრად შემცირებულია. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა რომ  დეპუტატი რიცხვებს არასწორად ასახელებს, მისი განცხადების ეს ნაწილი სწორად ასახავს რეალობას.
რაც შეეხება ვახტანგ ლემონჯავას განცხადების ნაწილს  ჩხოროწყუს რაიონში შეჩერებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან დაკავშირებით [მუხური-თაიას და მონგირი ახუთის გზის მშენებლობა], მის გადასამოწმებლად ჩვენ ოფიციალური წერილით  საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მივმართეთ  და ჩხოროწყუს რაიონში 2012-2013 წლებში დაგეგმილი, განხორციელებული ან შეჩერებული ინფრასტრუქტურული პროექტების გეგმა მოვითხოვეთ.
სამინისტროდან მიღებული პასუხის მიხედვით, ჩხოროწყუს რაიონში 2012-2013 წლებში შემდეგი ინფრასტრუქტურული პროექტები იყო დაგეგმილი:
• ქ. ჩხოროწყუს წყალსადენის შიდა ქსელის რეაბილიტაცია. დასრულდა 2011 წელს. ბიუჯეტი - 582,148.58 ლარი.
• ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის ნაგავსაყრელისა და ნაგავსაყრელთან მისასვლელი გზის რეკონსტრუქცია. დასრულდა 2012 წელს. ბიუჯეტი - 340, 261. 00 ლარი.
• მუხური-თაიას და მონგირი-ახუთის გზის მშენებლობა. დასრულების ვადა 2013 წელი. ბიუჯეტი - 3 613 540 ლარი.
სამინისტროს ინფორმაციით, ჩხოროწყუს რაიონში ინფრასტრუქტურული პროექტები არ შეჩერებულა.
საკითხში მეტი სიცხადის შესატანად, ჩვენ ოფიციალური წერილით ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის საკრებულოსაც მივმართეთ.
საკრებულოდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მონგირი-ახუთის ცენტრისა და მუხური-თაიას ცენტრის დამაკავშირებელი საავტომობილო გზების მოასფალტება მიმდინარეობს, რომელთა სამუშაოების ღირებულება 3 613 540 ლარს შეადგენს. წერილში ნათქვამი არ არის, რომ გზების მშენებლობა შეჩერებულია.  ჩვენ   ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტს ტელეფონითაც დავუკავშირდით და დავაზუსტეთ, მიმდინარეობს, თუ შეჩერებულია გზების მშენებლობა. მუნიციპალიტეტიდან მიღებული პასუხის თანახმად, მონგირი-ახუთის გზის მოასფალტება დასრულებულია, ხოლო მუხური-თაიას გზის მშენებლობა კი გრძელდება.
ამჟამად, სამეგრელოს სამი რაიონიდან (მარტვილი, ჩხოროწყუ და წალენჯიხა) გაზიფიცირების პროგრამა მხოლოდ ერთში, კერძოდ მარტვილში, მიმდინარეობს. თუმცა, 2013 წლის იანვრის შემდეგ 2013 წლის სექტემბრამდე ახალი აბონენტების დამატება არ მომხდარა. ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციით, წლის ბოლომდე 2 414 აბონენტის დამატება უნდა მოხდეს. 16 დეკემბრის მდგომარეობით მარტვილსა და ხუნწში მხოლოდ 265 აბონენტი დაემატა. სხვა ორ რაიონში, წალენჯიხასა და ჩხოროწყუში, 2013-2014 წლებში გაზიფიცირება დაგეგმილი არ არის. ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტში გაზიფიცირების პროგრამის დაწყება 2015 წლისათვისაა გათვალისწინებული. ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციით, წლის განმავლობაში ეს გეგმა შეიძლება შეიცვალოს და ის რაიონებიც დაემატოს, რომლებიც ამჟამად გეგმაში შეტანილი არ არის. ჩვენს მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, ჩხოროწყუს რაიონში ინფრასტრუქტურული პროექტები არ შეჩერებულა. მონგირი-ახუთის გზის მოასფალტება დასრულებულია, ხოლო მუხური-თაიას გზის მშენებლობა მიმდინარეობს.
რაც შეეხება  2013 წელს დამატებულ აბონენტების რაოდენობას, წინა წლებთან შედარებით რიცხვი ნამდვილად შემცირებულია. ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციით, გაზიფიცირების შენელებული ტემპით მიმდინარეობა მთელი რიგი ობიექტური მიზეზებით იყო განპირობებული [თუმცა, ეს „ობიექტური მიზეზები“ სამინისტროში არ დაგვიკონკრეტეს] და ამჟამად ისეთ რაიონებშიც მიმდინარეობს გაზიფიცირების პროცესი, რაც 2013 წლის გეგმის მიხედვით გათვალისწინებული არ იყო.
საკითხის შეწავლის შედეგად მიღებული ინფორმაციის თანახმად შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ დეპუტატ ვახტანგ ლემონჯავას განცხადება: „სამეგრელოს სამ რაიონში გაზიფიცირების პროცესი არ მიმდინარეობს და მუხური-თაიას და მონგირი-ახუთის გზის მშენებლობა არის შეჩერებული“, არის ნახევრად სიმართლე.

On 4 September 2013, at the plenary session of the Georgian Parliament, the Chkhorotsku Region Majoritarian MP from the United National Movement, Vakhtang Lemonjava, declared: “I must spell out the issue of gasification in three municipalities of Samegrelo (Martvili, Tsalenjikha and Chkhorotsku). I also raised this issue during the meeting of the Minister of Energy of Georgia with minority communities. The Minister of Energy declared that he has not encountered these projects when he came to the Ministry. The project of gasification should continue by all means. In 2010, a total of 84,000 users received gas. In 2011, this number was 120,000 users while in 2013 it comprises only 25,000-30,000. What is the reason for such a downfall? In addition, other infrastructural projects have also been suspended in the [Samegrelo] Region, for example, in the Chkhorotsku Municipality [in terms of a] four-kilometre segment of the Mukhuri-Taia paved road and the construction of the Mongiri-Akhuti road.”
FactCheck became interested in the aforementioned statement and tried to check the truthfulness of the facts.
First of all, we enquired whether or not the process of gasification was planned in the municipalities of Martvili, Tsalenjikha and Chkhorotsku. The website of the Ministry of Energy of Georgia displays the gasification plan for 2013-2014. According to the plan, a total of 65,401 households will be provided with gas in 2013. The Tsalenjikha and Chkhorotsku Municipalities are not presented in the gasification plan of 2013-2014.
In order to better understand the subject, we addressed the Ministry of Energy of Georgia with an official request to provide the gasification plan for the three aforementioned municipalities of Samegrelo for 2011-2013. According to the response received from the Ministry on 17 September, in 2011-2013 gasification procedures were not carried out in Tsalenjikha and Chkhorotsku. Furthermore, these municipalities have not even been included in the gasification plan for 2013-2014. According to the same letter, the process of gasification is in progress only in the Martvili Municipality. The total number of users supplied with gas in the abovementioned municipality comprises 3,015 (in 2011-2013). In 2013, 2,414 more users will be provided with gas. The Ministry of Energy of Georgia also provided the quantity of users/households gasified in certain villages of the Martvili Municipality:
An additional list of the 2,414 users of the Martvili Municipality who will be provided with gas by the end of 2013 appears in the table below.
As shown in the table above, the process of gasification has started in the Martvili Municipality, however, the number of gasified users for the period 1 January 2013 to 1 September 2013 remains the same (3,015). This means that no new users have been provided gas since January 2013 although the information of the Ministry of Energy of Georgia indicates that 2,414 additional users should be gasified by the end of 2013.
On 16 December we contacted the Governor of the Martvili Municipality, Mamuka Danelia, and requested information relevant to the gasification process. According to his statement, only 265 users were gasified in the Martvili Municipality and the village of Khuntsi. The Governor admitted that in 2013 the process of gasification is being carried out at a slower pace and the Municipality intends to enquire with Socar about the reasons (the gasification process in the Martvili Municipality is being conducted by Socar Energy Georgia).
In order to find out whether or not the gasification process in ongoing in Chkhorotsku and Tsalenjikha, we addressed the Chkhorotsku and Tsalenjikha Municipalities and requested information relevant to the gasification process. Based upon their responses, the process of gasification in the Chkhorotsku Municipality is planned for 2015 while the exact date for the work to start in the case of the Tsalenjikha Municipality is not yet known.
Vakhtang Lemonjava highlights the slow pace of the gasification process in 2013 and presents the statistical data of the previous years as an argument.
FactCheck requested information about the number of gasified users for 2010-2013 from the Ministry of Energy of Georgia. The Ministry submitted the number of users provided with gas in 2010-2013 as follows:
According to the abovementioned information, the number of gasified users in 2013 has significantly reduced as compared to the previous years. Consequently, despite the fact that Lemonjava does not name the correct numbers, this part of his statement is in fact true.
As for the MP’s statement in respect to the suspended infrastructural projects in the Chkhorotsku Municipality [that is; the construction of the Mukhuri-Taia and Mongiri-Akhuti roads], we addressed the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia to verify this information and withdraw the plan of completed or suspended infrastructural projects in Chkhorotsku in 2012-2013.
According to the information received from the Ministry, the following infrastructural projects were planned in the Chkhorotsku Municipality for 2012-2013:
Location |
01.01.2011 |
01.01.2012 |
01.01.2013 |
01.09.2013 |
Martvili |
153 |
670 |
2,349 |
Khuntsi |
416 |
Didi Chkoni |
250 |
1,286 |
3,015 |
- Rehabilitation of the internal drainage network of the town of Chkhorotsku. The project was completed in 2011. Budget – GEL 582,148.58
- Reconstruction of the landfill and landfill road in the Chkhorotsku Municipality. The project was completed in 2012. Budget – GEL 340,261.00
- Construction of the Mukhuri-Taia and Mongiri-Akhuti roads. Date of completion – 2013. Budget – GEL 3,613,540