„2012 წლის 10 თვის შემოსავლები 2013 წლის 10 თვის საგადასახადო შემოსავლებს 96 მლნ ლარით აღემატება“
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა 13 ნოემბერს პარლამენტში 2014 წლის ბიუჯეტი წარადგინა. საპარლამენტო უმცირესობის დეპუტატმა ზურაბ მელიქიშვილმა ფინანსთა მინისტრს კითხვით მიმართა: „ადასტურებთ თუ არა იმას, რომ 2012 წლის 10 თვის შემოსავლები 2013 წლის 10 თვის საგადასახადო შემოსავლებს 96 მლნ ლარითაღემატება?“
ფინანსთა მინისტრი დეპუტატის განცხადებას არ დაეთანხმა. მისი თქმით, „დღევანდელი [13 ნოემბრის] მდგომარეობით მეტია შემოსული გადასახადები, ვიდრე შარშან იგივე პერიოდშიიყო“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რეალურად როგორი იყო საგადასახადო შემოსავლების სტატისტიკური მონაცემები და შეეცადა გაერკვია ვისი განცხადება, მინისტრის თუ დეპუტატის, შეესაბამებოდა სიმართლეს?
სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსული გადასახადები საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზე გადავამოწმეთ. 2012 წელს პირველ ათ თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსულმა გადასახადებმა 5,156.8 მლნ. ლარი, ხოლო 2013 წელს იგივე პერიოდში შემოსული გადასახადების ოდენობამ 5,060.9 მლნ. ლარი შეადგინა. შესაბამისად 2012 წლის პირველ ათ თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსული გადასახადები 95.9 მლნ. ლარით მეტია 2013 წლის იგივე პერიოდში შემოსულ გადასახადებზე. აღნიშნული სტატისტიკური მონაცემები დეპუტატის განცხადების სიზუსტეს ადასტურებს.
VS
ნოდარ ხადური აღნიშნავს, რომ დღევანდელი [2013 წლის 13 ნოემბერი] მონაცემებით შემოსული გადასახადები მეტია, ვიდრე წინა წელს იგივე პერიოდში იყო. ფინანსთა სამინისტროს სახაზინო სამსახურის მიერ მოწოდებული საჯარო ინფორმაციისთანახმად, 2012 წლის 1 იანვრიდან 2012 წლის 13 ნოემბრის ჩათვლით, სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსული გადასახადების ოდენობამ 5,298 მლნ. ლარი შეადგინა. 2013 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 13 ნოემბრის ჩათვლით სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსულმა გადასახადებმა კი - 5,197 მლნ. ლარი. შესაბამისად, 2013 წლის 13 ნოემბრის მონაცემებით შემოსული გადასახადების ოდენობა დაახლოებით 101 მლნ. ლარით ნაკლებია წინა წლის იგივე პერიოდში შემოსული გადასახადების ოდენობაზე.
2012 წელს პირველ ათ თვეში შემოსულმა გადასახადებმა 5,156. 8 მლნ. ლარი შეადგინა. 2013 წელს პირველ ათ თვეში შემოსული გადასახადების როდენობა 5,060.9 მლნ. ლარია. შესაბამისად 2012 წლის პირველ ათ თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსული გადასახადები 95.9 მლნ. ლარით მეტია 2013 წლის იგივე პერიოდში შემოსულ გადასახადებზე.
აღნიშნულ მონაცემებზე დაყრდნობით, ჩვენ ვასკვნით, ზურა მელიქიშვილის განცხადება: „2012 წლის [პირველი] 10 თვის შემოსავლები 2013 წლის 10 თვის საგადასახადო შემოსავლებს 96 მლნ ლარითაღემატება“, არის სიმართლე.
2013 წლის 1 იანვრიდან - 2013 წლის 13 ნოემბრის ჩათვლით სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსულმა გადასახადებმა 5,197 მლნ. ლარი შეადგინა. 2012 წელს იგივე პერიოდში სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსული გადასახადების ოდენობამ კი - 5,298 მლნ. ლარი, რაც დაახლოებით 101 მლნ. ლარით აღემატება 2013 წლის იგივე საანგარიშო პერიოდში შემოსული გადასახადების ოდენობას.
აღნიშნული მონაცემების მიხედვით ჩვენ ვასკვნით, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: „დღევანდელი[13 ნოემბრის] მდგომარეობით მეტია შემოსული გადასახადები, ვიდრე შარშანიყო“, არის ტყუილი.

On 13 November 2013, Finance Minister of Georgia, Nodar Khaduri, presented the draft budget of 2014 to the Parliament. MP from the Parliamentary Minority, Zurab Melikishvili, addressed the Minister with a question: “Do you confirm that tax revenues of [the first] ten months of 2012 exceed those of [the same] ten months of 2013 by GEL 96 million?”
Nodar Khaduri disagreed with the MP’s statement and asserted: “As of today [13 November], accrued taxes exceed those of the same period of the last year.”
FactCheck inquired about the actual statistics on tax revenues and set out to establish which one of the abovementioned two statements was consistent with the truth.
We verified data on tax revenues of the state budget on the website of the Ministry of Finance. Tax revenues totalled GEL 5,156.8 million in the first ten months of 2012 while in the same period of 2013 the total amount of accrued taxes was GEL 5,060.9 million. Accordingly, the amount of taxes channelled to the budget in the first ten months of 2012 exceeds those of the same period of 2013 by GEL 95.9 million. The indicated statistical data confirms the statement of the MP.
Nodar Khaduri claims that the amount of taxes collected by 13 November 2013 exceeds the volume of taxes accrued in the same period of the last year. In accordance with the public information requested from the Treasury Service of the Ministry of Finance, taxes collected from 1 January 2012 to 13 November 2012 totalled GEL 5,298,453,689.9 whereas in the period between 1 January 2013 and 13 November 2013 the taxes amounted to GEL 5,196,612,564.72. The total volume of taxes collected this year by 13 November was roughly GEL 101 million less than the taxes accrued in the same period of the last year.
Tax revenues totalled GEL 5,156.8 million in the first ten months of 2012 while in the same period of 2013 the total amount of accrued taxes was GEL 5,060.9 million. Accordingly, the amount of taxes channelled to the budget in the first ten months of 2012 exceeds those of the same period of 2013 by GEL 95.9 million.
Bearing in mind the abovementioned data we conclude that Zurab Melikishvili’s statement: “Tax revenues of [the first] ten months of 2012 exceed those of [the same] ten months of 2013 by GEL 96 million”, is TRUE.
The total sum of tax revenues channelled to the budget from 1 January 2013 to 13 November 2013 amounted to GEL 5,196,612,564.72 million. In the same period of 2012 the same revenues totalled 5,298,453,689.9 which surpasses the indicator of 2013 by GEL 101 million.
Based upon this data we conclude that Nodar Khaduri’s statement: “As of today [13 November], accrued taxes exceed those of the last year,” is a LIE.