2013 წლის 19 ნოემბერს, მთავრობის წევრობის კანდიდატები საპარლამენტო უმცირესობას შეხვდნენ და თავიანთი სამთავრობო პროგრამა გააცნეს. შეხვედრისას, ფინანსთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა (ნოდარ ხადური ფინანსთა მინისტრის პოსტს ბოლო ერთი წლის განმავლობაში იკავებდა, თუმცა პრეზიდენტის ინაუგურაციის შემდეგ მოქმედი მთავრობის უფლებამოსილება შეწყდა და დღის წესრიგში მისი თავიდან ფორმირების საკითხი დადგა), ნოდარ ხადურმა ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობაზე შემდეგი განცხადება გააკეთა: „წელს, მეორე კვარტალში, დასაქმებულთა რაოდენობა 8 ათასი კაცით არის გაზრდილი პირველ კვარტალთან შედარებით, ხოლო წელს პირველ კვარტალში 15 ათასი კაცით მეტი მუშაობდა, ვიდრე შარშან პირველ კვარტალში“.
„საქსტატის“ მონაცემების თანახმად, 2012 წლის პირველ კვარტალში, ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 470,000 კაცს შეადგენდა. 2013 წლის პირველ კვარტალში აღნიშნული მაჩვენებელი 485,700-ს უდრის, რაც იმას ნიშნავს, რომ 2013 წლის პირველ სამ თვეში, 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით დასაქმებულთა რაოდენობა მართლაც გაზრდილია 15,700-ით.
2013 წლის მეორე კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა 503,500-ს უდრიდა, რაც 17,800-ით აღემატება პირველი კვარტლის მაჩვენებელს. ნოდარ ხადურის განცხადების ამ ნაწილში ფაქტობრივ უზუსტობას აქვს ადგილი და დასაქმებულთა რაოდენობა არა 8,000-ით არამედ 17,800-ით არის გაზრდილი.
ფაქტ-მეტრი ამ უზუსტობას საბოლოო დასკვნისას არ გაითვალისწინებს, რადგან არ არსებობს ლოგიკური ახსნა, თუ რატომ უნდა ეთქვა მინისტრს დასაქმებულთა ზრდის ამსახველი ნაკლები ციფრი, თუ არა უნებლიე შეცდომა. თუმცა, ნოდარ ხადურის განცხადების ამ ნაწილში სხვა „წინააღმდეგობა“ არსებობს, რაც უფრო საყურადღებოა. „საქსტატი“ ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობის დათვლისას ვერ გამორიცხავს სეზონურობის ფაქტორს, ამიტომ ამა თუ იმ კვარტლის წინა კვარტალთან შედარება არაზუსტ ინტერპრეტაციას იძლევა და მოცემული კვარტლის შედარება მხოლოდ წინა წლის იგივე კვარტალთანაა შესაძლებელი. უწყებაში აცხადებენ, რომ დასაქმებულთა რაოდენობის დათვლისას სეზონურობა საკმაოდ მნიშვნელოვანია, რადგან სხვადასხვა კვარტლებში განსხვავებული მონაცემები ფიქსირდება. დასაქმების მხრივ ყველაზე პასიური პირველი კვარტალია. უმეტეს შემთხვევაში, ყოველი მომდევნო კვარტლის მონაცემი წინას აღემატება, შესაბამისად დასაქმებულთა ყველაზე მაღალი ციფრი მეოთხე კვარტალში ფიქსირდება.
მონაცემთა შედარების ზემოაღნიშნულ მეთოდს თავად ნოდარ ხადური მოიხსენიებდა როგორც საქართველოში შედარების არსებულ ერთადერთ მეთოდს და შესაბამისად აქტიურად ეწინააღმდეგებოდა კონკრეტული კვარტლის წინა კვარტალთან შედარებას. იგი აცხადებდა, რომ ამ თუ იმ კვარტლის შედარება მხოლოდ წინა წლის ანალოგიურ კვარტალთან იყო შესაძლებელი. მისი ეს პოზიცია ჩვენს ერთ-ერთ სტატიაშიც არის ასახული, თუმცა ამჯერად იგი სხვაგვარად მოიქცა და 2013 წლის მეორე კვარტლის სტატისტიკა წინა წლის შესაბამის კვარტალთან შედარების ნაცვლად, 2013 წლის პირველ კვარტალს შეადარა.
თუ 2013 წლის მეორე კვარტლის მონაცემებს წინა წლის ანალოგიურ კვარტალთან შევადარებთ ვნახავთ, რომ წელს ამ პერიოდში მცირე (400 დასაქმებული) ზრდა შეინიშნება (იხ. გრაფიკი ზემოთ). აქვე დავამატებთ, რომ მიმდინარე წლის მესამე კვარტლის დასაქმების სტატისტიკა დეკემბრის დასაწყისში გამოქვეყნდება. ჩვენ თვალს მივადევნებთ დასაქმებასთან დაკავშირებულ სიტუაციას და ამ თემას მომავალშიც დავუბრუნდებით.
ნოდარ ხადურის განცხადებაში სიმართლეს შეესაბამება ის ფაქტი, რომ 2013 წლის პირველ კვარტალში, ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მართლაც 15,700-ით გაიზარდა.
2013 წლის მეორე კვარტალში პირველ კვარტალთან შედარებით ხადურის მიერ დასახელებულ ზრდაზე მეტიც ფიქსირდება, თუმცა კონკრეტული კვარტლის წინა კვარტალთან შედარება არასწორ ინტერპრეტაციას იძლევა და სწორი დასკვნის გასაკეთებლად იგი წინა წლის ანალოგიურ კვარტალს უნდა შედარდეს. რეკომენდირებული შედარების მიხედვით, 2013 წლის მეორე კვარტალში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დასაქმებულთა რიცხვი მხოლოდ 400 კაცით არის გაზრდილი.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, დასაქმების საკითხზე საუბრისას მოცემული კვარტლის წინა კვარტალთან შედარებას ფინანსთა მინისტრი რამდენიმე თვის წინ აქტიურად ეწინააღმდეგებოდა, ხოლო 19 ნოემბრის გამოსვლაში მან სწორედ ის შედარება გამოიყენა, რისთვისაც ოპონენტებს აკრიტიკებდა.
როგორც ვთქვით, ნოდარ ხადურმა პირველი კვარტლის მონაცემები სწორად შეადარა, ვინაიდან ზრდა საკმაოდ შესამჩნევი იყო და ათასებში გამოიხატებოდა, ხოლო მეორე კვარტალზე საუბრისას ის ალბათ მოერიდა (სწორი შედარების შემთხვევაში) სამუშაო ადგილების ოთხასკაციან ზრდაზე საუბარს და აქცენტი უფრო დიდ რიცხვზე გააკეთა. ეს კი ეჭვს ბადებს იმის შესახებ, რომ მან სპეციალურად არ მოინდომა სწორი შედარების გაკეთება, რათა არ შექმნილიყო შთაბეჭდილება დასაქმებულთა ზრდის ტემპის შემცირების შესახებ. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება: „წელს, მეორე კვარტალში, დასაქმებულთა რაოდენობა 8 ათასი კაცით არის გაზრდილი პირველ კვარტალთან შედარებით, ხოლო წელს პირველ კვარტალში 15 ათასი კაცით მეტი მუშაობდა, ვიდრე შარშან პირველ კვარტალში“, არის ნახევრად სიმართლე.

On 19 November 2013, the government member candidates met with the Parliamentary Minority and presented their governmental programme. At the meeting, the Acting Minister of Finance (Nodar Khaduri occupied the post of the Minister of Finance throughout the last year, after the President’s inauguration, however, the authority of the government had been terminated and the Parliament was to approve the new composition) Nodar Khaduri made the following statement with regard to the number of people employed in the business sector: “The number of employed grew by eight thousand in the second quarter of the current year relative to the first; furthermore, in the first quarter of this year growth had amounted to 15 thousand as compared to the first quarter of the last year.”
FactCheck inquired about the accuracy of the mentioned facts.
As reported by GeoStat, the number of people employed in the business sector in the first quarter of 2012 equalled 470,000. In the first quarter of 2013 the said indicator reached 485,700 which affirms that in the first three months of 2013 the number of employed has indeed grown by 15,700 relative to the same period of the last year.
In the second quarter of 2013 the number of employed totalled 503,500 which exceeds the same indicator of the first quarter by 17,800. The presented data reveals a factual inaccuracy in this part of Nodar Khaduri’s statement as the number of employed saw an increase of 17,800 and not 8,000.
The aforementioned inaccuracy will not affect the final ruling of FactCheck in as much as no other logical explanation can be found for the Acting Minister’s diminishing the growth in the number of employed but an unwilling mistake. This part of Nodar Khaduri’s statement includes another “controversy,” however, which demands more consideration. In calculations of the number of employed GeoStat has no methodology for counterbalancing the effect of the seasonal factor. For this reason, comparison of any specific quarter with the one preceding it produces unreliable data and valid results can be obtained only by comparing parallel quarters of different years. The Ministry maintains that seasonal adjustments are of great importance as different quarters have inherently diverging specifications in terms of employment. The first quarter renders the lowest results in this regard and the indices from every next quarter of the year generally exceed those from the previous one; accordingly, the highest indicators are witnessed in the fourth quarter.
Nodar Khaduri himself described the above-given proper comparison methodology as the only feasible method of comparison in Georgia and severely criticised those comparing the data of the neighbouring quarters. He openly declared his position on the matter stating that only parallel quarters could be compared for analytical purposes. This posture of Nodar Khaduri has been discussed in a previous article of FactCheck as well but in this case he seems to have changed the position as he measures the data of the second quarter of 2013 against the first instead of the same quarter of the previous year.
Weighing the data of the second quarter of 2013 against the data of the same period of the preceding year (see the graph above), we observe only a small increase in the number of employed (400 persons). It is to be added that the employment statistics for the third quarter will be published by the beginning of December. We will keep a close watch on the situation of employment and return to this matter in the future.
Nodar Khaduri justly claims that in the first quarter of 2013 the number of employed in the business sector has grown by 15,700 as compared to the same period of the last year.
The comparison of the second quarter of 2013 with the first reveals an even greater growth than indicated by Khaduri but the measuring of any specific quarter against the one preceding it delivers deceptive data and accurate conclusions can be drawn only by comparing parallel quarters of different years. This recommended methodology of comparison shows an increase of only 400 in the second quarter of 2013.
As noted above, discussing the matters of employment several months ago, the Minister of Finance strongly protested against the comparison of neighbouring quarters whereas in his speech of 19 November he himself used the method for which he previously had criticised his opponents.
As outlined above, Nodar Khaduri presented accurate growth rates for the first quarter, as the rates were fairly high, but discussing the second quarter he might have shied away from mentioning the moderate growth of 400 persons (established by correct comparison) and gave preference to greater numbers instead. This circumstance instils a doubt that he deliberately chose to make the inaccurate analysis avoiding to create an impression that the growth rates of employment were faltering. Consequently, we conclude that Nodar Khaduri’s statement: “The number of employed grew by eight thousand in the second quarter of the current year relative to the first; furthermore, in the first quarter of this year growth had amounted to 15 thousand as compared to the first quarter of the last year,” is HALF TRUE.